Niski przyrost wagi w pierwszym miesiącu

Mój wnuczek skończył pierwszy miesiąc życia,podczas którego przybrał tylko 300g.Urodził się zdrowy o czasie z wagą 3600 i 54cm wzrostu.Na początku miał duży spadek wagi .
/ 01.04.2011 10:48

Niski przyrost wagi w pierwszym miesiącu

Mój wnuczek skończył pierwszy miesiąc życia, podczas którego przybrał tylko 300g.Urodził się zdrowy o czasie z wagą 3600 i 54cm wzrostu.Na początku miał duży spadek wagi .Teraz je często i nawet czasem trochę ulewa ale przyrost jest zdecydowanie za niski.Myślę, że należy zacząć dokarmiać dziecko po konsultacji z lekarzem i to sugeruję rodzicom dziecka. Czy mój niepokój jest słuszny i należy podjąć działanie ,czy można jeszcze poczekać na samo
stabilizację? Jakie mogą być skutki nie dokarmienia dziecka i słabego przyrostu wagi na tym etapie rozwoju?

Lena

Przyrost wagi u dziecka nie powinien być mniejszy niż 120g na tydzień czyli około 480g miesięcznie. Z reguły w pierwszych miesiącach życia te przyrosty są większe. Podane dane to schematy, które nie zawsze w życiu się sprawdzają. Decyzji o dokarmianiu nie należy podejmować pochopnie. Jeśli dziecko nie jest apatyczne, niespokojne warto najpierw spróbować częściej karmić piersią zwłaszcza w nocy. Można skonsultować się z lekarzem, który po rozmowie z mamą dziecka zadecyduje czy jest potrzeba dokarmiania czy nie. Dziecko należy ważyć co kilka tygodni-wówczas najłatwiej zauważyć czy przyrost jest prawidłowy. Waga u takiego malucha wzrasta skokowo. Zdarza się, że dzieci, które słabo przybierają na wadze mają niski poziom żelaza.

Serdecznie pozdrawiam