kobieta, dziecko, niemowlę, mama

Niepokoje młodej mamy

Niemowlęta dają mnóstwo powodów do niepokoju. Jeśli już zaczęłaś się czymś martwić, sprawdź, czy słusznie!
/ 19.01.2009 14:28
kobieta, dziecko, niemowlę, mama
Z noworodkiem każdy dzień jest inny. Kolejne wspólne chwile przynoszą wiele radości, ale i wątpliwości. To, co najczęściej wzbudza niepokój mam, jest zwykle czymś absolutnie normalnym. Zapewne i twoje rozterki są niepotrzebne. Ale warto mieć pewność.

Martwię się, bo dziecko waży mniej niż po urodzeniu

W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci do 10 procent urodzeniowej masy ciała. Trzykilogramowy maluszek może więc stracić na wadze nawet do 300 gramów. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała – jak najbardziej prawidłowy. Spowodowany jest wydaleniem smółki (pierwsza kupka) i utratą płynów przez skórę oraz płuca. Zdrowy noworodek odrobi straty w ciągu kolejnych dwóch tygodni życia.
Zwróć uwagę, gdy dziecko nie zaczyna przybierać na wadze, chociaż dużo je.

Czy to nie szkodzi, że mój maluszek dość często ulewa
Noworodki miewają niedojrzały mięsień, który zamyka wejście do żołądka, zapobiegając cofaniu się pokarmu. Ulewanie nasila też łykanie powietrza podczas karmienia. To, czym dziecko ulewa, może wyglądać jak mleko zmieszane ze śliną albo mieć postać twarożku – to świadczy, że rozpoczęło się trawienie. Dolegliwość z czasem ustępuje (zwykle do szóstego miesiąca), ale zawsze warto o niej powiedzieć lekarzowi.
Zwróć uwagę, gdy maluszek ulewa chlustająco, gorączkuje, widać też inne niepokojące objawy. Wtedy pilnie skontaktuj się z pediatrą. To może być początek choroby.

Niepokoi mnie, że dziecko ciągle ma sapkę
W pierwszych dniach po urodzeniu w nosie dziecka może zalegać śluz, który utrudnia oddychanie i powoduje sapkę przypominającą lekki świst. Noworodek kichając, próbuje udrożnić nos, a ty możesz podejrzewać, że się przeziębił.
Zwróć uwagę, gdy z noska wycieka żółtawa wydzielina (to oznaka infekcji górnych dróg oddechowych), dziecko jest niespokojne, źle śpi, krztusi się przy jedzeniu – wtedy wezwij lekarza, nawet gdy maluszek nie gorączkuje.

Obawiam się, że dziecko ma jakiś problem ze ssaniem
Jeśli dziecko od początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: maluszek nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść. Czasem wręcz krztusi się mlekiem. Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm tryska mu do buzi i nie nadąża łykać. Przed podaniem piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko.
Zwróć uwagę, gdy prawidłowe przystawianie do piersi nie przynosi efektów. Pediatra sprawdzi, czy przyczyną nie jest zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe (paseczek skóry przytrzymujący język). Zwykle przystawianie do piersi wystarczy, by nabrało ono elastyczności i nie sprawiało problemu. Ale jeśli utrudnia jedzenie, trzeba je podciąć (zabieg trwa chwilę i nie boli). A jeśli przyczyną problemów jest nieprawidłowe napięcie mięśni, lekarz zaproponuje odpowiednią pozycję do karmienia i konsultację neurologiczną.

Nie daje mi spokoju zażółcenie skóry maluszka
Żółtaczka fizjologiczna objawia się żółtawym zabarwieniem skóry, które może pojawić się w 2.–3. dobie i ustępuje po około 10 dniach.
Zwróć uwagę, gdy zażółcenie jest nadal widoczne po trzech tygodniach od urodzenia dziecka, nasila się albo skóra malca staje się zielonkawa.

Wydaje mi się, że kupka, którą robi dziecko, jest zbyt wodnista
Noworodek robi kupki często – nawet po każdym karmieniu (albo już w trakcie). Są one mniej lub bardziej wodniste. To nie jest biegunka. U dzieci karmionych piersią taki ich wygląd jest prawidłowy, zwłaszcza gdy maleństwo ma apetyt i przybiera na wadze.
Zwróć uwagę, gdy kupka zmienia zapach lub staje się pienista – mogą to spowodować szkodliwe bakterie. Powiedz o tym pediatrze.

Podejrzewam, że kikut pępowiny powinien już odpaść
Kikut może odpaść po siedmiu albo nawet 14 dniach od porodu (wszystko zależy od grubości). Aby to przyspieszyć, należy przemywać go 75-proc. spirytusem podczas każdej zmiany pieluszki.
Zwróć uwagę, gdy skóra pępuszka jest zaczerwieniona i pojawił się obrzęk, widać ropną lub surowiczą wydzielinę, o niemiłym zapachu. Pokaż kikut lekarzowi.

Nie podobają mi się ropiejące oczka dziecka
Noworodkom zdarza się to dość często. Zwykle powodem są bakterie, z którymi dziecko miało kontakt podczas porodu. Jeśli po 2–3 dniach przemywania oczu roztworem soli fizjologicznej ropienie ustąpi, nie masz się czym niepokoić.
Zwróć uwagę, gdy ropienie (zwłaszcza jednego oka) przedłuża się. Może to oznaczać niedrożność kanalika nosowo-łzowego.


Konsultacja: prof. dr n. med. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie