dziecko, niemowlę fot. Fotolia

4-tygodniowe niemowlę śpiące z rodzicami w jednym łóżku udusiło się. Popełnili niewybaczalny błąd

4-tygodniowe dziecko spało z rodzicami w łóżku. Miało być bezpiecznie, a zakończyło się śmiercią niemowlaka.
Katarzyna Krajewska / 17.02.2017 10:25
dziecko, niemowlę fot. Fotolia

Rodzice spali w jednym łóżku ze swoim miesięcznym dzieckiem. To była ich ostatnia wspólna noc. Gdy wstali, zauważyli, że niemowlę nie żyje. Jak się okazało rodzice byli pod wpływem niewielkiej ilości alkoholu. Biegli podejrzewają, że udusili oni nieumyślnie dziecko podczas snu.

Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne?

To tylko jedna z tysięcy historii dotycząca śmierci dziecka podczas snu. Mimo to wielu rodziców praktykuje spanie z niemowlęciem. Wydaje im się, że dziecko jest z nimi bezpieczniejsze niż w swoim łóżeczku. Dla wielu mam jest to również wygodne rozwiązanie podczas częstego karmienia piersią w nocy. Czy powinny ryzykować?

Wielu pediatrów namawia do spania z dzieckiem w jednym łóżku, bo działa to na maluszka uspokajająco, czuje się on bezpieczniej, lepiej śpi i dobrze się rozwija – również emocjonalnie. Pediatrzy nie zapominają jednak, by zwracać uwagę na zachowanie ostrożności.

Jeśli rodzice chcą, by spanie z niemowlakiem było bezpieczne, powinni m.in. postawić na twardy materac, zrezygnować z poduszek i palenia papierosów oraz picia alkoholu przed snem.

Poznaj tajemnice śmierci łóżeczkowej!