POLECAMY

Niemowlę - pielęgnacyjne wpadki

Skóra malucha jest tak delikatna, że łatwo ulega najrozmaitszym podrażnieniom – i niestety bardzo często przyczyną tych kłopotów są błędy w pielęgnacji. Wyliczamy te najczęstsze.
Niemowlę - pielęgnacyjne wpadki fot. Edipresse

Bywa, że tak dobrze chcesz dla swojego dziecka, że aż... przedobrzasz. Zobacz, kiedy taka przesada w pielęgnacji może szkodzić.

1. Stosowanie zbyt wielu kosmetyków
Nadmiar specyfików może wywołać zmiany na skórze, jeśli zatem używasz mleczka nawilżającego, zrezygnuj już z emulsji do ciała. Jeżeli smarujesz pupkę malca kremem przeciw odparzeniom, nie posypuj już jej zasypką. Zadaniem tej ostatniej jest wchłanianie nadmiaru wilgoci ze skóry, aby była sucha. Gdy zastosujesz oba kosmetyki jednocześnie, zasypka zbije się w grudki, które mogą podrażniać.


2. Przesadzanie z oliwką
Przydaje się w pierwszym miesiącu życia dziecka, ale po tym czasie stosuj ją ostrożnie, bo nadmiar oliwki może wysuszać (tak, to prawda!) skórę maluszka lub nasilać częste u dzieci łojotokowe zapalenie skóry. Nie używaj też oliwki, jeśli maluch ma potówki: stan skóry zamiast się polepszyć – może się pogorszyć. Aby zapobiegać powstawaniu potówek i leczyć te, które już się pojawiły, zakładaj dziecku przewiewne ubranka i pilnuj, by w domu nie było za ciepło.


3. Zbyt ciepła kąpiel
Idealna temperatura kąpieli to ok. 37°C – za ciepła woda drażni skórę i wywołuje świąd. Niewskazane jest także zbyt długie przebywanie w wodzie, dlatego nie trzymaj maluszka w niej dłużej niż 5–7 minut. Aby ochronić skórę przed przesuszeniem, możesz wlać do wanny emolient (preparat, który myje i nawilża skórę), a po kąpieli posmaruj malca emulsją albo mleczkiem.


4. Używanie preparatów niezgodnie z ich przeznaczeniem
Krem do pupy świetnie sprawdzi się pod pieluszką, ale nałożony na policzki zaszkodzi. Skóra na buzi jest zupełnie inna niż ta na pośladkach i wymaga innego traktowania. Inaczej też pielęgnuje się skórę z problemami (np. atopową czy wysuszoną), a inaczej taką, która jest gładka i błyszcząca. Stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków leczniczych może podrażnić zdrową skórę. 


5. Nieprawidłowe zabiegi
O błędy w pielęgnacji łatwo zwłaszcza w okolicach pod pieluszką. Myjąc synka, nie odciągaj napletka na siłę (jest przyklejony do prącia przynajmniej przez pierwszy rok życia). Takie próby prowadzą czasem do uszkodzeń skóry i blizn. Jeśli masz córeczkę, myj jej krocze w kierunku od warg sromowych do pupy. Inaczej mogłoby dojść do przeniesienia bakterii i do infekcji układu moczowego.   


konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej "Dermini"


O pielęgnacji dziecka porozmawiaj na zdrowybobas.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)