POLECAMY

Jak pielęgnować włosy i skórę głowy niemowlęcia?

Zastanawiasz się, jak często myć niemowlęciu głowę? Nie wiesz, jakich kosmetyków najlepiej używać i czym czesać delikatne włosy dziecka? Podpowiadamy!
Jak pielęgnować włosy i skórę głowy niemowlęcia? fot. Fotolia

Niemowlę ma bardzo delikatne włosy, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Aby zapewnić właściwy stan skóry głowy dziecka i zdrowe kosmyki, trzeba właściwie o nie dbać. Niestety rodzice rzadko wiedzą, jak to odpowiednio robić. Podpowiadamy, jak często myć głowę swojej pociechy, jakich kosmetyków do tego używać, czym czesać delikatne włosy niemowlęcia i jak je suszyć.

Jak często myć niemowlęciu głowę?

Codziennie, raz na trzy dni czy rzadziej – jak często trzeba myć głowę niemowlęcia, żeby mu nie zaszkodzić? Włoski małego dziecka powinno się myć nie częściej niż raz na dwa dni i nie rzadziej niż raz w tygodniu. Zbyt częste nakładanie na skórę głowy kosmetyków, może powodować jej przesuszenie. Podobnie może stać się z włosami. Z drugiej strony, jeśli za rzadko myjemy niemowlęciu włosy, maluch może być niespokojny, bo zanieczyszczona skóra głowy będzie go swędzieć.

Czym myć włosy małego dziecka?

Na rynku jest bardzo duży wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów dzieci. Rodzice najczęściej zastanawiają się, czy lepszy będzie szampon czy płyn, którego można używać zarówno do kąpieli jak i do mycia włosów malucha. Nie ma to dużego znaczenia. Najważniejsze, żeby był to produkt przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia. Dodatkowo możemy sprawdzić skład kosmetyku. Im mniej szkodliwych substancji, tym lepiej. Obserwujmy też, czy dziecko nie uczula się na szampon. Najczęstszym objawem jest zaczerwieniona skóra głowy.

Jaki szampon dla niemowlaka na co dzień?

Jeśli chcemy myć głowę naszej pociechy w 100% naturalnym szamponem, możemy zrobić do sami. Wystarczy kupić w sklepie ziołowym mydlnicę, wsypać 200 g ziół do garnka i ugotować z 2 litrami wody na małym ogniu pod przykryciem. Następnie odcedzić i ostudzić wywar do odpowiedniej temperatury. Myjemy nim włosy dziecka, a później spłukujemy ciepłą wodą.

Czym czesać włosy niemowlęcia?

Szczotka czy grzebień – czym najlepiej czesać delikatne włosy niemowlęcia? To pytanie zadaje sobie większość rodziców. Odpowiedź  jest jednoznaczna – szczotką. Grzebień jest jeszcze zbyt ostry dla delikatnej skóry malucha. A jaką szczotkę wybrać? Najlepiej taką z naturalnego włosia, która jest przeznaczona dla niemowląt. Czesanie taką szczotką z pewnością będzie dla dziecka bardzo przyjemne. Przy okazji sprawdzi się jako masaż skóry głowy, który poprawi krążenie i pobudzi cebulki włosów.

Suszarka i niemowlę – czy to dobre połączenie?

Często rodzice zastanawiają się, czy można małemu dziecku suszyć włosy suszarką, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Niestety nie jest to dobry pomysł. Nie tylko włosy niemowlęcia ale też skóra jego głowy są  zbyt delikatne. Gorące powietrze z suszarki może spowodować przesuszenie zarówno włosów jak i skóry. Efektem tego może być m.in. pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie oraz suche, puszące się włoski dziecka. Po kąpieli najlepiej założyć niemowlęciu cienką, bawełnianą czapeczkę na głowę.

Pielęgnacja czupryny niemowlęcia – dodatkowe wskazówki

Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko miało zdrowe włosy nigdy nie myjmy ich zbyt intensywnie, a szampon zawsze rozcieńczajmy z wodą. Poza tym nie wycierajmy ich po myciu zbyt mocno ręcznikiem i nie rozczesujmy ich za mocno, tym bardziej, gdy są wilgotne. Jeżeli zależy nam na nawilżeniu włosów pociechy, od czasu do czasu na godzinę przed myciem, posmarujmy je niewielką ilością olejku dla dzieci lub tradycyjnego, naturalnego oleju.

Jak dbać o włosy niemowlaka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)