Jak opiekować się maluszkiem? Jak pielęgnować niemowlę? /fot. Fotolia

Niemowlę i dziecko – poradnik pielęgnacyjny

Pielęgnacja niemowlęcia jest ambitnym zadaniem dla rodziców – kąpiele noworodka, nawilżanie suchej skóry dziecka, przewijanie, pory snu i usypianie niemowlęcia to podstawy opieki nad malutkim dzieckiem. Gdy dziecko rośnie, do naszych zadań dochodzą kolejne: etap "odpieluszania" czy nauka mycia ząbków. Jak pielęgnować dziecko?
Jak opiekować się maluszkiem? Jak pielęgnować niemowlę? /fot. Fotolia

Jak pielęgnować suchą skórę niemowlęcia?

Skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna, a długie kąpiele, warunki atmosferyczne i niektóre choroby mogą ją przesuszyć. Jak nawilżyć suchą skórę niemowlęcia? Co zrobić, gdy podejrzewamy u maluszka chorobę skóry?

Przeczytaj: Jak pielęgnować suchą skórę niemowlęcia?

Ile snu potrzebuje niemowlę?

Sen niemowlęcia to jedna z kwestii, nurtujących świeżo upieczonych rodziców. Ile snu potrzebuje niemowlak w kolejnych miesiącach życia? Jak zadbać o higienę snu niemowlęcia, by nauczyło się spać w określonych godzinach i nie wybudzało?

Zobacz: Jak szybko i skutecznie uśpić niemowlę?

Nauka korzystania z nocnika

Kluczem do sukcesu w „odpieluszaniu” jest stopniowe, niespieszne przyzwyczajanie dziecka do faktu, że niedługo dokona się zmiana. O zużytej pieluszce i kupce nie należy wypowiadać się negatywnie. Nauka prostych słów i czynności związanych z „nocnikowaniem" pomoże dziecku zrozumieć ten naturalny proces.

Polecamy: Jak zacząć naukę korzystania nocnika?

Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

Noszenie dziecka, pozycja w kąpieli, podczas karmienia, a nawet zabawy – te sytuacje wpływają na kształtowanie postawy dziecka. Jak zadbać o jego kręgosłup już od najmłodszych lat lub uniknąć pogłębiania się nieprawidłowości?

Zobacz też: Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

Nauka mycia zębów – profilaktyka próchnicy

Próchnica to bardzo częsta choroba zębów u dzieci. Najwięcej ma ją w wieku 6-7 lat. Żeby uniknąć próchnicy, najlepiej zaszczepić w dziecku nawyk higieny jamy ustnej odpowiednio wcześniej – jeszcze przed wyrżnięciem pierwszego ząbka.

Czytaj też: Nauka mycia zębów – najlepsza profilaktyka próchnicy

Gdy dziecko nie chce nosić okularów

Regularne, coroczne wizyty u okulisty pozwoli nam zauważyć ewentualną wadę wzroku, której dziecko może nie być świadome. Jeśli okaże się, że wada wzroku jest faktem, nie ma wyjścia – trzeba dobrać okulary. Co jednak zrobić, jeśli dziecko nie ma zamiaru ich nosić?

Polecamy: Gdy dziecko nie chce nosić okularów