Fot. Fotolia
Jak rozpoznać niedosłuch u niemowlaka?
Słuch to niezwykle ważny zmysł w kontekście prawidłowego dorastania dziecka, dlatego tak istotnym jest szybkie wykrycie wad z nim związanych. Z tego powodu, m.in. dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, powstał Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu Noworodków.
Obecnie tzw. screening słuchu I stopnia przeprowadza się jeszcze na oddziale neonatologicznym u niemal wszystkich maluchów w Polsce (średnio u 96% niemowląt). Badania te pozwalają określić, czy noworodek spełnia kryteria prawidłowego słuchu.
Zobacz także: Jak dbać o słuch dziecka? Poradnik dla rodziców
Co robić, kiedy niemowlak ma niedosłuch?
Jeżeli u danego dziecka pojawia się podejrzenie problemów ze słuchem, kieruje się je na dalsze badania screeningu słuchu II i III stopnia, które wykonuje się w kilkudziesięciu ośrodkach w Polsce. Jeśli kolejne badania potwierdzą wynik pierwszego, maluch zostaje zakwalifikowany do wszczepienia implantu ślimakowego, który jest nowoczesną, elektroniczną protezą słuchu. Co istotne – zabieg i zakup implantu jest w całości refundowany przez NFZ.
W 2013 roku w Polsce operacje tego typu przeprowadzono u około 100 dzieci przed ukończeniem pierwszego roku i u około 470 dzieci w wieku pomiędzy 1 a 6 rokiem życia.
Zanim jednak niemowlę zostanie zaimplantowane, otrzymuje aparaty słuchowe. Chodzi o to, by jak najszybciej stymulować drogę słuchową (czyli komórki nerwowe odpowiedzialne za słuch).
Bez tego mogą one całkowicie utracić swą funkcję i późniejsze leczenie nie przyniesie korzyści.
Zasadniczo wszczepienia implantu słuchowego u dzieci z wrodzonym głębokim niedosłuchem dokonuje się, gdy niemowlę ma około 1 roku. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły i czasem implant otrzymują dzieci nawet siedmiomiesięczne. Wszystko zależy od indywidualnej oceny małego pacjenta, choćby od jego wagi, która jest ważna w przypadku usypiania do operacji, czyli anestezji.
Sprawdzaj, czy dziecko reaguje na dźwięki
Warto także samemu obserwować malucha i sprawdzać, czy prawidłowo reaguje na dźwięki i czy rozwija swoją mowę w odpowiednim tempie. Przydatne wytyczne zawiera tzw. zintegrowana skala rozwoju.
Szybka diagnoza ewentualnych problemów ze słuchem i możliwie wczesna implantacja znacząco zwiększają szanse na właściwe stymulowanie komórek nerwowych, które odpowiedzialne są za proces słyszenia. Dzięki temu dziecko może się normalnie rozwijać.
Osoby zainteresowane leczeniem głębokich niedosłuchów implantami słuchowymi mogą szukać wsparcia na specjalnej ogólnopolskiej Infolinii „Razem dla słuchu” przygotowanej dla osób niedosłyszących i ich rodzin. To pierwsza tego typu inicjatywą w naszym kraju. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 3333 000 można uzyskać m.in. niezbędne informacje dotyczące kwalifikacji do implantu słuchowego.
Źródło: Materiały prasowe "Razem dla Słuchu"
Zobacz także: Czy jednostronny niedosłuch może utrudniać rozwój dziecka?