Należy stopniowo oswajać dziecko z nowymi posiłkami/ fot. Fotolia

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Co jednak zrobić, kiedy nie wiemy, jakie są prawidłowe zasady w żywieniu dzieci? Jakich błędów unikać podczas codziennego karmienia?
/ 24.01.2013 14:02
Należy stopniowo oswajać dziecko z nowymi posiłkami/ fot. Fotolia

Zła organizacja- złe żywienie

Zła organizacja posiłków to podstawowy błąd popełniany przez rodziców. Zazwyczaj podają oni swojemu dziecku zbyt dużą liczbę posiłków w ciągu dnia (powyżej 4-5). Pozwalają także na częste pojadanie, zazwyczaj niezdrowych, przekąsek.
Nagminne jest również utrzymywanie karmień nocnych dziecka powyżej pierwszego roku życia. Taki zwyczaj może mieć negatywny wpływ na apetyt dziecka oraz prowadzić do rozwoju próchnicy. Dziecko, które już skończyło roczek powinno spokojnie przespać całą noc.

Pozbądź się butelki ze smoczkiem

Karmienie butelką ze smoczkiem dziecka, które skończyło 18. miesiąc życia, może skutkować zaburzeniami prawidłowego rozwoju mowy oraz prowadzić do wad zgryzu.

Urozmaicona dieta to zdrowa dieta

Małe urozmaicenie diety może być wynikiem braku czasu, a także cierpliwości rodziców do stopniowego przyzwyczajania dziecka do zróżnicowanego menu.

Brak różnorodnego jadłospisu maluszka może być także wynikiem dziecięcej neofobii, czyli lęku przed nowymi pokarmami. Dzieci najczęściej mają problemy z akceptacją warzyw oraz mięsa, dlatego opiekunowie powinni uzbroić się w cierpliwość i stopniowo wprowadzać nieznane dotąd produkty do menu dziecka.

Warto wiedzieć: Jak zmienić nawyki żywieniowe u dziecka? (wywiad)

Papki i porcje obiadowe dla górników na talerzu dziecka

Wielu rodziców ma tendencję do podawania potraw o niewłaściwej konsystencji: nadmiernie je rozdrabnia, niepotrzebnie przeciera lub miksuje.

Niedostosowanie wielkości porcji do wieku i indywidualnego zapotrzebowania dziecka to kolejny z długiej listy grzechów żywieniowych rodziców. Należy pamiętać, że maluszek ma żołądek wielkości naszej pięści. Jak widać, niewiele się w niej zmieści, a nadmierne rozciąganie delikatnego żołądka może prowadzić do bólu i innych dolegliwości.

Cukier i sól - biała śmierć

Zbyt duża ilość cukru, którego źródłem może być dosładzanie potraw i napojów w domu oraz podawanie w nadmiarze soków, słodyczy oraz innych dosładzanych sacharozą produktów, przyczynia się do rozwoju próchnicy zębów, nadwagi, zaburzeń łaknienia i zaparć.

Z kolei nadmierne używanie soli przyczynia się do rozwoju jednej z chorób cywilizacyjnych - nadciśnienia tętniczego.

Jak prawidłowo karmić małe dzieci?

  1. Podawaj posiłki odpowiednie do wieku dziecka. Pamiętaj o utrzymywaniu 3-4 godzinnej przerwy pomiędzy posiłkami.
  2. Najlepiej, aby dzieci jadły posiłek razem z pozostałymi członkami rodziny. Podczas wspólnego obiadu zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia. Przy czym uważaj, aby czas karmienia nie przekroczył 35 minut.
  3. Pod żadnym pozorem nie podawaj dziecku przekąsek i słodkich napojów pomiędzy posiłkami.
  4. Twoje dziecko je rączkami lub dotyka jedzenia? Zaakceptuj to! Takie zachowania żywieniowe są właściwe dla jego wieku. Nie podejmuj żadnych działań, nawet gdy się ubrudzi - rozpraszanie dziecka podczas jedzenia to także jeden z grzechów głównych rodziców.
  5. Systematycznie wprowadzaj nowe posiłki do menu dziecka. Dasz mu wtedy czas na oswojenie się z nowymi produktami i zapobiegniesz neofobii.

Źródło: materiał przygotowano na podstawie "Poradnika żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Polecamy: Jak poprawnie karmić niemowlę piersią?