Na pomoc wcześniakom

Przedwczesne porody i wcześniactwo są poważnym, globalnym problemem. W 2010 roku 14,9 mln dzieci urodziło się zbyt wcześnie, tj. przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Oznacza to, że jedno na dziesięcioro dzieci jest wcześniakiem. W Unii Europejskiej co roku przedwcześnie przychodzi na świat 500 tys. dzieci. W Polsce ok. 6,7 proc. porodów ma miejsce przed planowanym terminem.
/ 02.09.2013 12:16

Przedwczesne porody i wcześniactwo są poważnym, globalnym problemem. W 2010 roku 14,9 mln dzieci urodziło się zbyt wcześnie, tj. przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Oznacza to, że jedno na dziesięcioro dzieci jest wcześniakiem. W Unii Europejskiej co roku przedwcześnie przychodzi na świat 500 tys. dzieci. W Polsce ok. 6,7 proc. porodów ma miejsce przed planowanym terminem.

Na pomoc wcześniakom

Co to znaczy być wcześniakiem?

Noworodki, które przyszły na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży należą do grupy wcześniaków. Ze względu na niedojrzały układ immunologiczny, wcześniaki są bardziej narażone na ryzyko infekcji niż dzieci urodzone w terminie. Częste problemy zdrowotne występujące w tej grupie dzieci to, m.in. niewydolność oddechowa, zaburzenia krążenia, dysplazja oskrzelowo-płucna (BPD) występująca w postaci różnego stopnia zaburzeń oddychania, martwicze zapalenie jelit (NEC), gdzie czynnikiem pierwotnym jest niedotlenienie jelita, zaburzenia wzroku, niedokrwistość i wiele innych. To tylko niektóre schorzenia, które często występują u wcześniaków i mogą mieć niebezpieczne konsekwencje dla ich zdrowia i życia.

Znaczenie profilaktyki chorób zakaźnych u wcześniaków

Należy dołożyć wszelkich starań, aby wykorzystać możliwości ochrony zdrowia i poprawy profilaktyki szczególnie w tej grupie noworodków. Jednym ze sposobów są szczepienia ochronne wcześniaków, które stanowią istotną metodę ochrony przed chorobami zakaźnymi. Temat szczepień ochronnych dla wcześniaków nie od dziś wywołuje dyskusje w gronie lekarzy, wśród rodziców i w mediach. Jednakże wiele wcześniaków szczepionych jest ze znacznym opóźnieniem, a podjęcie decyzji o szczepieniu dziecka nadal budzi wiele trudności. Większość wcześniaków w stabilnym stanie klinicznym powinna zostać zaszczepiona według wieku chronologicznego
i obowiązującego programu szczepień ochronnych. Dawki szczepionki w tej grupie nie powinno się obniżać czy też dzielić. Układ odpornościowy dziecka urodzonego przedwcześnie dobrze odpowiada na podane szczepienia ochronne. Ze względu na większą podatność na zakażenia noworodków urodzonych przedwcześnie nie należy zaniedbywać oraz odsuwać w czasie realizacji szczepień ochronnych w tej grupie dzieci.

Pierwsze szczepienia powinny zostać wykonane w warunkach szpitalnych, a następnie kontynuowane w gabinetach lekarzy rodzinnych”.– mówi prof. dr hab. Maria Katarzyna Borszewska – Kornacka. Ponadto profesor zwraca uwagę, że korzystnym rozwiązaniem dla wcześniaków są szczepienia wysokoskojarzone, które uodparniają jednocześnie przeciwko 5-6 chorobom zakaźnym. „W przypadku szczepień 5 – walentnych, przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowi polio i bakterii Haemophilus influenzae typu B, a przy szczepieniach 6-walentnych, wcześniaki dodatkowo są uodpornione na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepienia wysokoskojarzone oszczędzają noworodkowi bólu, gdyż ograniczają liczbę wkłuć i odczynów poszczepiennych, a to w przypadku tej grupy noworodków jest niezwykle ważne”.

Potrzeba edukacji rodziców

Mimo że system opieki neonatologicznej jest w Polsce na wysokim poziomie, to wciąż zbyt mało jest działań w kierunku kompleksowych rozwiązań i programów zdrowotnych, także tych edukujących rodziców wcześniaków. Edukację związaną z czynnikami ryzyka wcześniactwa należy rozpocząć najlepiej jak najwcześniej, przed planowaną ciążą. Przyszli rodzice powinni otrzymywać dokładne informacje dotyczące możliwości zapobiegania przedwczesnym porodom. Natomiast ci, których problem już dotknął potrzebują pomocy i wsparcia przy właściwym postępowaniu z niemowlęciem, zarówno podczas jego pobytu w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)