POLECAMY

Masaż niemowlęcia

Masaż to najczulsza forma dotyku. Prawidłowo wykonany może pomóc maluszkowi podczas niemowlęcych dolegliwości: kolki czy ząbkowania. A do tego ułatwi mu relaks i zaśnięcie.
Masaż niemowlęcia
Zanim zaczniesz masować malca, najpierw sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje twoje napięcie. Zgaś telewizor, „wyłącz” niepokojące myśli, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez najbliższy kwadrans skup się tylko na dziecku. Uważnie obserwuj jego reakcje. Dzięki temu masaż będzie dla niego (i dla ciebie!) prawdziwą przyjemnością.

BRZUSZEK

Możesz zacząć masować maluszka od trzeciego tygodnia życia, gdy odpadnie już pępowina i zagoi się pępuszek. Delikatny masaż brzuszka warto stosować przy kolce, zaparciach i innych kłopotach z trawieniem.
• Koło młyńskie. Przesuwaj obie dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół (w kierunku spojenia łonowego). Powtórz czynność sześć razy (każdą ręką wykonaj trzy ruchy).
• Nóżki do brzuszka. Zgięte w kolankach nóżki malca przyciągnij do brzuszka, nie podnosząc pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 6–7 sekund (nie dociskaj na siłę!). Jeśli szkrab nie chce zgiąć nóżek i pręży się, wtedy możesz na kilka sekund położyć swoje dłonie na jego brzuszku i lekko je docisnąć.

PLECKI
Ten masaż odpręży i wyciszy dziecko po dniu pełnym wrażeń. Najlepiej zaproponuj go malcowi wieczorem, jeśli trudno jest mu zasnąć. Połóż szkraba na brzuszku na swoich nogach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka dziecka, lekko unieś. Masuj plecy ciężką, rozluźnioną dłonią, ale bez nacisku.
• Narciarz. Połóż obie dłonie na pleckach malucha w okolicach szyjki i na przemian przesuwaj je w poprzek pleców (na boki). Jednocześnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki dziecka do pupy. Pamiętaj: ten ruch musi ogarniać całe plecki!
• Schodki. Rozluźnioną dłonią pogłaszcz trzy razy plecki od ramion do pupy. Ten sam ruch wykonaj znów trzy razy, ale o połowę delikatniej. Ponownie trzy razy pogłaszcz plecki jeszcze delikatniej – teraz powinnaś tylko muskać skórę malca. Na końcu przesuń rękę kolejne trzy razy tuż nad pleckami, nie dotykając ich – dziecko ma tylko czuć ciepło. Możesz powtórzyć te ruchy, ile razy chcesz. Masuj spokojnie i powoli.
• Zamknięcie. Połóż obie dłonie na główce dziecka i przesuń je w dół przez ramionka, tułów, pupę, nóżki, aż do stópek. Zrób to powoli, raz lub dwa razy. Jeśli maluszek zasnął podczas masażu, nie musisz wykonywać „zamknięcia”. Wystarczy, jeśli delikatnie położysz dłonie na jego pleckach.

NÓŻKI
Ten rodzaj masażu pozwala nawiązać z maluszkiem bliski kontakt. Podczas pieszczot mów do dziecka, śpiewaj, rób różne śmieszne miny. Patrzcie sobie przy tym w oczy. Taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko! Wykonuj spokojne ruchy i zakończ masaż po około dziesięciu minutach. Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę, potem dopiero zabierz się za drugą. Nie masuj na przemian!
• Rolowanie paluszków. Każdy paluszek z osobna chwyć swoimi dwoma palcami i masuj ruchem przypominającym nakręcanie zegarka. Jeśli malec ściśnie paluszki, delikatnie je pougniataj (tak, jakbyś sklejała pierogi).
• Głaskanie stópki. Ujmij stópkę tak, by twoje kciuki znalazły się na wierzchu nóżki. Kciukami na przemian masuj wierzch stópki: od paluszków aż do zgięcia.
• Kółeczka na pośladkach. Gdy już wymasujesz obie nóżki, włóż ręce pod pośladki malca i całymi dłońmi głaszcz jego pupę, wykonując okrężne ruchy. Na koniec masażu, nie wyjmując rąk spod pupki, zrób „zamknięcie”: powoli przesuń ręce po nóżkach w dół, aż do stópek, zatrzymując się chwilę na paluszkach. Powtórz ten ruch trzy–cztery razy.

RĄCZKI
Masaż ramion i rączek wzmocni i rozluźni mięśnie dziecka. Sprawi też, że niemowlę szybciej nauczy się chwytać zabawki, przekładać je z rączki do rączki, trafiać łyżeczką do buzi.
• Rozcieranie dłoni. Delikatnie masuj grzbiet dłoni, dopóki malec nie otworzy rączki. Jeśli malec trzyma mocno zaciśnięte piąstki, możesz delikatnie je rozewrzeć kciukiem i lekko głaskać.
• Obrączka. Delikatnie unieś rączkę malca i przytrzymaj w górze. Zaciśnij kciuk i palec wskazujący drugiej dłoni wokół ramienia malca, tak aby objąć nimi całą rączkę. Przesuwaj połączone palce w górę i w dół, aż do piąstki dziecka.

Pomocne reguły
Starannie wybierz miejsce i czas, aby masaż był dla was obojga prawdziwą przyjemnością.
1. Dziecko nie może być śpiące ani głodne, ale nie masuj tuż po jedzeniu (najlepiej 30–40 minut po posiłku).
2. Ogrzej pokój, powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle.
3. Wybierz wygodne miejsce, możesz np. siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, a maluszka położyć na swoich udach.
4. Rozłóż ceratkę i ręcznik, rozluźniony masażem malec może zrobić siusiu albo kupkę.
5. Rozgrzej w dłoniach oliwkę lub nawilżający balsam czy mleczko dla niemowląt.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 lat temu
Taki masaz jest zbawienny dla maluszka który ma tez kolke. U nas swietnie działał na kolke łacznie z podawnym Boboticiem.
/9 lat temu
Taki masaz jest zbawienny dla maluszka który ma tez kolke. U nas swietnie działał na kolke łacznie z podawnym Boboticiem.
/10 lat temu
maja