POLECAMY

Masaż dla malucha

Dzięki masażowi rozluźniają się mięśnie, a umysł odpręża. W przypadku dziecka pomaga także w wielu dolegliwościach zdrowotnych.
Masaż dla malucha fot. Panthermedia

Przygotowania do masażu

Dziecko przed masażem nie może być śpiące ani głodne (ale nie masuj go też zaledwie chwilę po jedzeniu!). Ogrzej pokój – powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle. Wybierz wygodne miejsce - możesz np. siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka na swoich udach. Rozłóż ceratkę i ręcznik, bo rozluźniony malec może zrobić siusiu albo kupkę. Rozgrzej swoje dłonie, zdejmij biżuterię. Weź kilka wyciszających oddechów i przez najbliższy kwadrans skup się tylko na dziecku. Uważnie obserwuj jego reakcje. Dzięki temu masaż będzie dla niego prawdziwą przyjemnością.

Oto podpowiedzi, w jaki sposób go robić...

Plecki
Ten masaż odpręży, uspokoi i wyciszy smyka po dniu pełnym wrażeń. Doskonale zatem sprawdza się wieczorem, gdy maluszkowi trudno jest zasnąć. Połóż rozebranego bobasa na brzuszku – na miękkim kocyku lub ręczniczku. Masuj dziecięce plecki powoli, ciężką, rozluźnioną dłonią, ale bez nacisku.
  • Narciarz  - połóż obie dłonie na pleckach malucha w okolicach szyjki i na przemian przesuwaj je w poprzek pleców (na boki). Jednocześnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki do pupy, a potem z powrotem. Ruch musi ogarniać całe plecki.
  • Schodki - rozluźnioną dłonią głaszcz trzykrotnie plecki od ramion do pupy. Ten sam ruch wykonaj znów trzy razy, ale o połowę delikatniej. Ponownie trzy razy pogłaszcz plecki jeszcze delikatniej – teraz powinnaś tylko muskać skórę malca. Przesuń rękę kolejne trzy razy tuż nad plecami, nie dotykając ich – dziecko ma tylko czuć twoje ciepło. Możesz powtórzyć te ruchy. Masuj monotonnie, powoli.
  • Zamknięcie - dłonie połóż na główce dziecka i przesuń je w dół poprzez ramionka, tułów, pupę, nóżki, aż do stópek. Zrób to powoli raz lub dwa. Jeśli maluszek już prawie zasnął i zrobiłaś pełne „schodki”, nie wykonuj tego ruchu, tylko delikatnie połóż dłonie na jego pleckach i potrzymaj przez chwilę.
Nóżki
Ten rodzaj masażu pozwala nawiązać z bobasem bliski kontakt. Podczas masażu mów do niego, śpiewaj, rób śmieszne miny. Wykonuj spokojne ruchy i zakończ masaż po około 10 minutach. Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian!
  • Rolowanie paluszków - każdy paluszek z osobna chwyć dwoma palcami i masuj ruchem przypominającym nakręcanie zegarka. Jeśli maluszek mocno ściśnie paluszki, delikatnie je pougniataj (jakbyś sklejała pierogi).
  • Głaskanie stópki - ujmij stópkę tak, by twoje kciuki znalazły się na jej wierzchu. Kciukami na przemian masuj wierzch stópki od paluszków aż do zgięcia.
  • Kółeczka na pośladkach - gdy wymasujesz obie nóżki, włóż ręce pod pośladki i całymi dłońmi okrężnymi ruchami głaszcz pupkę. Nie wyjmując rąk spod pupki, zrób zamknięcie: przesuń powoli ręce po nóżkach w dół aż do stópek, zatrzymując się chwilę na paluszkach. Powtórz ten ruch 3–4 razy.
Rączki
Masaż ramion i rączek wzmocni je i rozluźni mięśnie. Twój dotyk sprawi, że niemowlę szybciej nauczy się chwytać zabawki.
  • Rozcieranie dłoni - masuj grzbiet dłoni, dopóki malec nie otworzy rączki. Jeśli dzidziuś trzyma mocno zaciśnięte piąstki, możesz delikatnie rozewrzeć je kciukiem.
  • Obrączka - unieś rączkę malca i przytrzymaj w górze. Zaciśnij kciuk i palec wskazujący drugiej dłoni wokół rączki, aby całą ją objąć. Przesuwaj obręcz w górę i w dół rączki.
Brzuszek
Możesz zacząć masować go od trzeciego tygodnia życia, gdy dziecku odpadła już pępowina, a miejsce po niej jest zagojone. Masaż ten możesz też stosować przy zaparciach i innych kłopotach z brzuszkiem.
  • Koło młyńskie - przesuwaj dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół (w kierunku spojenia łonowego). Powtórz 6 razy (każdą ręką trzy ruchy).
  • Nóżki do brzuszka - zgięte w kolankach nóżki malca przyciągnij do brzuszka, nie podnosząc pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 6–7 sekund (nie dociskaj ich na siłę!). Jeśli szkrab nie chce zgiąć nóżek, pręży się, wtedy na kilka sekund połóż obie dłonie na brzuszku malucha i lekko go naciśnij (przez 6–7 sekund).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)