POLECAMY

Masaż częściowy niemowląt – jak go wykonać?

W pierwszych tygodniach życia dziecka warto poprzestać na masażu częściowym, w których wszystkie chwyty należy powtarzać po kilka razy. Masaż częściowy nie powinien trwać dłużej niż 5 minut. W czasie masażu zadbajmy o to, by niemowlęciu było ciepło.
Masaż częściowy niemowląt – jak go wykonać?

Czy podczas masowania można zrobić dziecku krzywdę?

Masowanie robi się modne – nic więc dziwnego, że coraz więcej położnych uczy młode matki niektórych chwytów. Wtedy widać, że część kobiet obawia się dotyku w pierwszym okresie po porodzie, szczególnie dotyczy to pierworodnego dziecka. Przede wszystkim jeśli ich latorośl jest delikatną owieczką vata, wahają się rozpocząć codzienny  masaż – być może boją się, że zrobią maleństwu krzywdę. Ta obawa jest jednak całkowicie bezzasadna.  Świeżo urodzone  niemowlęta  nie są tak kruche, jak się to wydaje na pierwszy rzut oka. Wręcz przeciwnie: właśnie w przypadku szczególnie drobnych maluszków należy wcześnie rozpocząć delikatne głaskanie i stosowanie ciepłego olejku. To wzmacnia małego wrażliwca i budzi chęć na więcej.

Zobacz też: Jakie zalety ma masaż?

Krótki, ale efektywny

W pierwszych czterech tygodniach życia twojego dziecka poprzestań na masażu częściowym, tak jak jest to pokazane na obrazku. Powtarzaj wszystkie chwyty kilka razy – w sumie jednak masaż nie powinien trwać dłużej niż 5 minut.

Zwracaj uwagę na to, czy w czasie masażu jest dostatecznie ciepło.

Masaż 1

Masuj ramiona, nogi, głowę, twarz i plecy niemowlęcia  bardzo lekko, delikatnymi  pociągnięciami – raz kciukiem, a raz otwartą dłonią.

Zobacz też: Jakie znasz rodzaje masażu?

Masaż 2

  1. Otwórz dłoń maluszka jak wachlarz,  odchylając  ostrożnie  kciukiem jego paluszki.
  2. Robiąc  koła drugim  kciukiem, masuj  delikatnie wnętrze  dłoni.
  3. Następnie równie ostrożnie masuj drugą dłoń.

Masaż 3

  1. Trzymaj swobodnie  nóżkę dziecka w dłoni. Gładź spód stópki bardzo powoli w górę i w dół.
  2. Jeśli masz mniej czasu, pomasuj bardzo uważnie tylko jedno miejsce zamiast w pośpiechu realizować cały program.

Fragment pochodzi z książki "Masaż niemowlęcia" autorstwa Christiny Voormann i dra med. Govina Dandekara (wydawnictwo Harmonia, 2010 rok).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)