Martwicze zapalenie jelit (NEC) u wcześniaków – objawy

Czym jest martwicze zapalenie jelit? Jakie są objawy NEC u dzieci? Czy martwicze zapalenie jelit występuje tylko u wcześniaków? Zobacz, jak rozpoznaje się objawy martwiczego zapalenia jelit (NEC).
/ 24.03.2015 10:28

martwicze zapalenie jelit

fot. Fotolia

Martwicze zapalenie jelit – co to za choroba?

Martwicze zapalenie jelit, w skrócie NEC (ang. necrotising enterocolitis), jest chorobą występującą niemal wyłącznie wśród dzieci urodzonych przed terminem, przeważnie z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Zapada na nią jedynie ok. 6-8% wcześniaków, jednak zachorowanie wiąże się z dużym ryzykiem dla życia i zdrowia dziecka. Szacuje się, że wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt, u których wystąpiło martwicze zapalnie jelit wynosi 20-30%.

Martwicze zapalenie jelit – przyczyny

Medycyna nie potrafi jednoznacznie zidentyfikować przyczyny wystąpienia NEC. Jednym z czynników ryzyka zachorowania jest z pewnością niedojrzałość jelit, charakterystyczna dla dzieci urodzonych przed terminem, których organizm nie zdążył rozwinąć się na tyle, aby samodzielnie funkcjonować poza sprzyjającym środowiskiem łona mamy.

Innych przyczyn upatruje się w niedostatecznej dystrybucji krwi i tlenu w okresie płodowym i po porodzie, infekcji jelita, na które wcześniak nie jest wystarczająco odporny bądź obecności resztek pokarmu zalegających w układzie pokarmowym.

W każdym z wymienionych przypadków łatwo może dojść do uszkodzenia delikatnej ściany jelit, wystąpienia ogniska zapalnego i martwicy błony śluzowej.

Zobacz także: Wcześniaki – wszystko co musisz wiedzieć

Objawy martwiczego zapalenia jelit – jak je rozpoznać?

Martwicze zapalenie jelit NEC objawia się zazwyczaj w pierwszym miesiącu po porodzie. Rozwija się szybko i może wystąpić u malucha, który wydaje się prawidłowo rozwijać.

Zdiagnozowanie martwiczego zapalenia jelit jest trudne, ponieważ objawy mogą przypominać inne schorzenia – nietolerancję pokarmową, infekcję czy niewydolność układu oddechowego.

Najczęstsze objawy NEC to:

  • wzdęty i tkliwy, czasami siny bądź zarumieniony brzuszek,
  • wymioty i obecność krwi w stolcu,
  • brak aktywności motorycznej w przewodzie pokarmowym, sprzyjający zaleganiu w jelitach resztek niestrawionego pokarmu.

Wystąpienie stanu zapalnego wywołanego uszkodzeniem błony śluzowej może wywołać u malucha apatię, bradykardię, czyli spowolnienie tętna, a także zaburzenie termoregulacji i oddychania.

Objawy martwiczego zapalenia jelit zwykle narastają stopniowo na przestrzeni 1-2 dni. Na początku choroba przeważnie przebiega w sposób łagodny. Zdarza się jednak, że ciężka postać martwiczego zapalenia jelit pojawia się nagle, bez wcześniejszego ostrzeżenia w postaci alarmujących symptomów.

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

Zobacz także: Kolka jelitowa u dziecka – przyczyny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/01.09.2016 14:46
choroba straszna...na szczescie da sie jej zapobiec podajac dzeicku probiotyk FFbaby udowodniono ze zmniejsza sie ryzyko jej powstania, ten probiotyk polecaja lekarze juz od 1doby zycia dla noworodkow, zawiera on specjalnie dobrane dla nich szczepy bakterii, sa to takie szczepy jak w mleku matki, a wiec najlepsze:) ja podawalam go dzeicku przez 6 tygodni 2razy dziennie i dzieki temu nie bylo problemow z brzuszkiem(w tym z nec) i odpornosc dzeicka tez jest bardzo dobra