fot. Fotolia
Martwicze zapalenie jelit – co to za choroba?
Martwicze zapalenie jelit, w skrócie NEC (ang. necrotising enterocolitis), jest chorobą występującą niemal wyłącznie wśród dzieci urodzonych przed terminem, przeważnie z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Zapada na nią jedynie ok. 6-8% wcześniaków, jednak zachorowanie wiąże się z dużym ryzykiem dla życia i zdrowia dziecka. Szacuje się, że wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt, u których wystąpiło martwicze zapalnie jelit wynosi 20-30%.
Martwicze zapalenie jelit – przyczyny
Medycyna nie potrafi jednoznacznie zidentyfikować przyczyny wystąpienia NEC. Jednym z czynników ryzyka zachorowania jest z pewnością niedojrzałość jelit, charakterystyczna dla dzieci urodzonych przed terminem, których organizm nie zdążył rozwinąć się na tyle, aby samodzielnie funkcjonować poza sprzyjającym środowiskiem łona mamy.
Innych przyczyn upatruje się w niedostatecznej dystrybucji krwi i tlenu w okresie płodowym i po porodzie, infekcji jelita, na które wcześniak nie jest wystarczająco odporny bądź obecności resztek pokarmu zalegających w układzie pokarmowym.
W każdym z wymienionych przypadków łatwo może dojść do uszkodzenia delikatnej ściany jelit, wystąpienia ogniska zapalnego i martwicy błony śluzowej.
Zobacz także: Wcześniaki – wszystko co musisz wiedzieć
Objawy martwiczego zapalenia jelit – jak je rozpoznać?
Martwicze zapalenie jelit NEC objawia się zazwyczaj w pierwszym miesiącu po porodzie. Rozwija się szybko i może wystąpić u malucha, który wydaje się prawidłowo rozwijać.
Zdiagnozowanie martwiczego zapalenia jelit jest trudne, ponieważ objawy mogą przypominać inne schorzenia – nietolerancję pokarmową, infekcję czy niewydolność układu oddechowego.
Najczęstsze objawy NEC to:
- wzdęty i tkliwy, czasami siny bądź zarumieniony brzuszek,
- wymioty i obecność krwi w stolcu,
- brak aktywności motorycznej w przewodzie pokarmowym, sprzyjający zaleganiu w jelitach resztek niestrawionego pokarmu.
Wystąpienie stanu zapalnego wywołanego uszkodzeniem błony śluzowej może wywołać u malucha apatię, bradykardię, czyli spowolnienie tętna, a także zaburzenie termoregulacji i oddychania.
Objawy martwiczego zapalenia jelit zwykle narastają stopniowo na przestrzeni 1-2 dni. Na początku choroba przeważnie przebiega w sposób łagodny. Zdarza się jednak, że ciężka postać martwiczego zapalenia jelit pojawia się nagle, bez wcześniejszego ostrzeżenia w postaci alarmujących symptomów.
Źródło: Materiały prasowe tkm PR
Zobacz także: Kolka jelitowa u dziecka – przyczyny
WYPOWIEDZ SIĘ!