Leczenie nadżerki u nieródki-elektrokoagulacja?

Moja pani doktor ginekolog, poinformowała mnie, iż mam nadżerkę. Stwierdziła, że jest ona za duża aby leczyć ją poprzez preparaty chemiczne i konieczne jest wykonanie elektrokoagulacji. Tego typu preparatami miałam leczoną około 7 lat temu u innego lekarza..
/ 25.05.2011 13:50

Leczenie nadżerki u nieródki-elektrokoagulacja?

Moja pani doktor ginekolog, poinformowała mnie, iż mam nadżerkę. Stwierdziła, że jest ona za duża aby leczyć ją poprzez preparaty chemiczne i konieczne jest wykonanie elektrokoagulacji. Tego typu preparatami miałam leczoną około 7 lat temu u innego lekarza, a teraz pojawiła się ponownie. Dodam, że jeszcze nie rodziłam, jednak chcemy po wyleczeniu nadżerki starać się z mężem o dzidziusia w możliwie krótkim czasie. Dodam, iż ponad 3 miesiące temu przeszłam zabieg wyłyżeczkowania macicy - ciąża obumarła w 8 tygodniu:( Nadżerka była już gdy byłam w ciąży, ale wtedy nie można było jej leczyć. Gdy zapytałam pani ginekolog, czy elektrokoagulacja nie jest niebezpieczną metodą przed pierwszym porodem, powiedziała, iż w porównaniu z zamrażaniem czy leczeniem laserem nie jest wcale gorsza. Gdyby była niebezpieczna, to by nie leczyła nadżerki tą metodą, i że wiele pacjentek wraca do niej od innych lekarzy po laserze bądź wymrażaniu z niedoleczoną nadżerką. Ponadto stwierdziła, iż po elektrokoagulacji nawet się lepiej goi. Dodam, iż na wizyty do pani doktor chodzę na nfz.
W związku z powyższym chciałam zapytać:
Czy leczenie nadżerki przed pierwszą ciążą poprzez elektrokoagulację naprawdę jest takie niebezpieczne? Czy może lepiej zapłacić (w moim mieście około 500 zł) i leczyć ją w inny sposób? Jak długo po zabiegu należy czekać z kolejnym zajściem w ciążę? Jaka statystycznie jest liczba kobiet po zabiegu elektrokoagulacji, która ma potem problemy z zajściem w ciążę lub komplikację przy porodzie?
 

Ela

Obecnie znaczna część ginekologów uważa, że elektrokoagulacja nie jest dobrą metoda leczenia nadżerek zwłaszcza u nieródek. W przypadku kobiet, które nie rodziły raczej zaleca się leki i obserwację, a jeśli zmiana jest duża-leczenie innymi metodami. Elektrokoagulacja polega na spaleniu komórek nadżerki iskrą elektryczną. Zabieg powoduje powstawanie blizn. One zaś mogą utrudniać odpływ krwi miesiączkowej. Blizny mogą utrudniać rozwieranie szyjki macicy podczas porodu. U kobiet po elektrokoagulacji częściej dochodzi do pęknięć szyjki podczas wyżynania się główki płodu. Statystycznymi danymi niestety nie dysponuję. Skutki uboczne elektrokoagulacji mogą ale nie muszą wystąpić. Jednak zdarzają się często. Dla nieródek zaleca się krioterapię lub laser. Po elektrokoagulacji wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna. Ranka goi się od 28 do 56 dni. Następnie należy odbyć wizytę kontrolną i omówić sprawę poczęcia. Warto już zażywać kwas foliowy. Decyzja co do zabiegu należy do pani. Być może warto skonsultować się z innym ginekologiem i porównać opinie. Proszę nawet koniecznie skonsultowac się z innym specjalistą.