POLECAMY

Które leki są szkodliwe podczas karmienia?

Jeśli karmisz, powinnaś zrezygnować z niektórych leków, chociaż są one ogólnodostępne. Część z nich może wywołać poważne choroby i zaburzenia u Twojego dziecka. Które leki są więc szkodliwe i jakie skutki mogą spowodować?
Które leki są szkodliwe podczas karmienia?

Leki antybakteryjne

Niektóre z tych lekarstw są bezpieczne, jednak wiele z nich może powodować biegunkę, pleśniawkę, wysypkę, krwawy stolec i inne problemy. Skonsultuj się z lekarzem, zanim sięgniesz po ten rodzaj leku.

Leki przeciwdepresyjne

Najpowszechniejszym skutkiem występującym u dzieci jest senność. Stosowanie fenelzyny oraz tranylcyprominy jest wysoce niewskazane.

Preparaty przeciwgrzybiczne

Ketokonazol może spowodować uszkodzenie wątroby.

Leki antyhistaminowe

Mogą redukować produkcję mleka, powodować uczucie senności i niespokojności, jeśli są spożywane przez matkę w dużych ilościach. Szczególnie należy unikać cetyryzyny.

Leki przeciwzapalne

Ibuprofen jest bezpieczny, lecz inne leki tego typu mogą stanowić zagrożenie dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

Aspiryna

Jej podawanie wiąże się z możliwością wystąpienia Zespołu Reye’a i krwawieniami.

Zobacz też: Aspiryna skrywa groźne tajemnice

Chemioterapia

Bardzo toksyczna, nawet w małych ilościach.

Leki ułatwiające oddychanie

Leki doustne mogą powodować senność. Lepsze są rozpylacze.

Środki moczopędne

Większość z nich może powstrzymywać laktację.

Zobacz też: Jak karmić butelką?

Leki nasercowe i na ciśnienie

Większość z nich wydaje się być bezpieczna, jednak takie leki jak: acebutolol, atenolol, nadolol, sotalol, timolol, mogą akumulować się we krwi noworodka. Skonsultuj się z lekarzem, by dowiedzieć się o szczegółach.

Leki hormonalne

Tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen mogą wpłynąć negatywnie na laktację, jeśli są stosowane w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

Środki o działaniu narkotycznym

Podawane podczas porodu mogą hamować laktację. Powodują one również senność u karmionych noworodków.

Pepto-Bismol

Salicylany mogą być toksyczne.

Środki uspokajające

Mogą powodować senność u dziecka, jednak generalnie są raczej nieszkodliwe, z wyjątkiem klozapiny, która może obniżyć zawartość białych krwinek.

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)