POLECAMY

Klocki nie tylko do zabawy

Zastanawiasz się, jaką zabawkę edukacyjną kupić, aby wspomóc rozwój swojej pociechy? Postaw na klocki!
Klocki nie tylko do zabawy
Otoczeni skomplikowanymi urządzeniami, które wydają dźwięki, poruszają się i na wszystkie sposoby stymulują zmysły dziecka, zapominamy o zabawkach najprostszych.

Klocki powinny znaleźć się w domu każdego malucha. Półroczne dziecko z ciekawością podnosi je, ćwicząc chwytanie, i z radością rzuca na ziemię. A dwulatek buduje już pierwsze konstrukcje.

Zabawa klockami stymuluje rozwój na wiele sposobów. Próby ustawiania wieży z dwóch elementów pomagają rocznemu dziecku ćwiczyć mięśnie dłoni i paluszków, koordynację ręka–oko (przyda się przy nauce rysowania, pisania). Zabawa klockami wyrabia też orientację przestrzenną. To pomoże w przyszłości czytać mapy i odnaleźć drogę.

Klocki są zabawką uniwersalną. Dzieci bawią się nimi nawet w wieku szkolnym. Na rynku dostępne są najrozmaitsze zestawy, od grzechoczących sześcianów z zabawką w środku (pozwalają niemowlętom poznawać kształty i faktury), poprzez geometryczne klocki drewniane aż po zestawy lego dla dwulatków. Tu jednak, jak wszędzie, sprawdza się zasada: im prostsza zabawka, tym bardziej rozwija wyobraźnię. Z prostego kompletu drewnianego można zbudować dowolną budowlę, podczas gdy zestawy tematyczne umożliwiają wykonanie tylko jednej konstrukcji.

Dla małego dziecka wybierz duże klocki o wyraźnych kolorach i zaokrąglonych brzegach. Jeżeli nadal bierze wszystko do buzi – lepsze będą z plastiku. Z kolei dobrze dobrane drewniane klocki mogą służyć twojemu maluchowi przez kilka lat.

Wybierz klocki sprawdzonej firmy, odpowiednie do wieku dziecka. Jeśli kolorowe drewniane, to malowane nietoksyczną farbą, a plastikowe koniecznie bez ostrych krawędzi.
- Pamiętaj, że zabawki dla maluchów poniżej trzech lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może się zadławić.
- Przeznacz na klocki pudło, skrzynkę lub koszyk. Zadbaj, by maluch miał do nich swobodny dostęp.
- Nie zmuszaj do „prawidłowej” zabawy. Gdy roczne dziecko nie jest zainteresowane budowaniem, może z radością będzie burzyć Twoją wieżę?
- Traktuj orientacyjnie wskazówki z poradników, które określają, jak wysoką wieżę maluch powinien budować w tym wieku. To kwestia indywidualna.

Postaw na wyobraźnię
Jak wykorzystać klocki do twórczej i stymulującej rozwój zabawy?
Klocki ustawione jeden na drugim układają się w tradycyjną wieżę, a jeden za drugim mogą być: ulicą, torem dla samochodu, jadącym pociągiem. Dwa klocki obok siebie to buda dla pieska (też klockowego), a kilka niebieskich klocków to woda, po której płynie „klockowy” statek. Opowiadając historyjkę, można korzystać z klocków jako rekwizytów, wzmacniając ważne elementy. Pamiętajmy jednak, że nadmiar słów, pomysłów, innych zabawek wokół może męczyć i nadmiernie rozpraszać. Do twórczej zabawy potrzebne są przestrzeń i pomysły podsuwane przez rodziców, ale też odkrywane czasem zupełnie przypadkiem przez malucha.

Katarzyna Floryan, psycholog, na Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11 lat temu
MOJE DZIECKO NIEJJEAGA