POLECAMY

Kiedy można podać dziecku pokarm stały?

Gdy dziecko ma mniej więcej cztery miesiące, niektórzy rodzice zaczynają już myśleć o podawaniu mu pokarmów stałych. Niekoniecznie postrzegają to jako problem, ale raczej jako zestaw wątpliwości: Kiedy powinniśmy zacząć podawać pokarmy stałe? Jakie rodzaje jedzenia powinniśmy wypróbować?
Kiedy można podać dziecku pokarm stały?

Sprawa języka

Niemowlęta rodzą się z odruchem wypychania języka, który początkowo pomaga im w przyssaniu się do sutka. Gdy to instynktowne wystawianie języczka zanika, mniej więcej w wieku od czterech do sześciu miesięcy, niemowlęta są w stanie przełknąć gęste papki, takie jak kaszki czy przetarte owoce i warzywa.

W innych społeczeństwach rodzice przeżuwają pokarm dla niemowląt, gdy rozszerzają im dietę. My mamy szczęście — jedzenie dla niemowlęcia można zmiksować, można też kupić gotowe dania w słoiczkach. Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie jeszcze na to gotowe w wieku czterech miesięcy.

Zobacz też: Cukier w diecie dziecka

Rozszerz dietę, gdy dziecko ma pół roku

Podobnie jak wielu pediatrów uważam, że lepiej jest być konserwatystą i zacząć rozszerzać niemowlęciu dietę, gdy ma około pół roku. Powód jest prosty: wcześniej układ pokarmowy niemowląt nie jest wystarczająco dojrzały, by przetrawić pokarmy stałe.

Zobacz też: Jajko w diecie niemowlęcia

Pozycja

Ponadto większość dzieci nie potrafi jeszcze siedzieć prosto, zatem trudniej jest im jeść. Perystaltyka, czyli proces, dzięki któremu jedzenie przesuwa się przez układ pokarmowy, jest bardziej efektywna w pozycji wyprostowanej. Pomyśl o sobie: czy łatwiej byłoby Ci zjeść łyżkę ziemniaków na siedząco, czy na leżąco?

Fragment pochodzi z książki „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze?” Tracy Hogg i Melindy Blau (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Jeśli próbujemy przejść już na pokarmy inne nić mleko, po 6 msc, polecam metodę BLW. Czyli wprowadzanie stałych pokarmów, z pominięciem etapu papek. Pomocne w trakcie zmiany diety, na pewno okażą się książki autorstwa Gill Rapley "Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?" i "Bobas Lubi Wybór. Książka kucharska"