POLECAMY

Kiedy jest najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi?

Odstawienie dziecka od piersi to dla wielu kobiet trudna decyzja. Co najmniej półroczne, często dużo dłuższe obcowanie z maluchem tworzy silną i niepowtarzalną więź. Jednak prędzej czy później trzeba zrezygnować z karmienia. I raczej nie obędzie się bez protestów.
Kiedy jest najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi?

Dlaczego nie mniej niż pół roku?

Z punktu widzenia medycyny przez pierwsze pół roku życia dziecku w zupełności wystarcza pokarm matki. Chroni od alergii, jest pełnowartościowy i smaczny. Dodatkowo nabrzmiałe piersi bolą, jeśli dziecko nie ssie pokarmu lub jeśli matka nie odciąga mleka.

Po 6 miesiącu można podawać już inne rodzaje pokarmu, oczywiście odpowiednio przygotowane. Należy też zwracać uwagę, czy któryś nie wywołuje reakcji alergicznej. Ale czas mija, produktów, które dziecko może jeść przybywa, a matki wciąż karmią piersią.

Karmienie piersią z perspektywy dziecka

Karmienie piersią z perspektywy dziecka jest czymś więcej niż tylko zaspokajaniem głodu. Tworzy poczucie bliskości, ciepła (nie tylko w sensie metaforycznym), bezpieczeństwa. Kojarzy się z czymś bardzo przyjemnym. Nic dziwnego, że nawet stosunkowo duże dzieci nie chcą z niego rezygnować.

Dziecku przyjemność sprawia również ssanie. Działa uspokajająco, kojarzy się też z jedzeniem. Dodatkowo karmienie powinno odbywać się o stałych porach, dlatego dziecko oczekuje, ze kiedy nadchodzi czas – czeka je masa przyjemności – ciepło matki, posiłek, ssanie, niepowtarzalna bliskość. I nie chce z tego zrezygnować.

Zobacz też : Karmienie piersią a choroby

Kto decyduje?

O odstawieniu dziecka od piersi może zdecydować tylko samo dziecko albo matka. Jeśli np. 8-miesięczny bobas straci zainteresowanie piersią, zacznie jeść przede wszystkim gotowe produkty – to należy to uszanować.

Uczulamy nawet najbardziej troskliwe mamy: Zazdrość o dziecko to zła droga! Karmienie piersią, które wiele kobiet traktuje jako przywilej, kiedyś się skończy.

Nie strzeżmy bezwarunkowo swojej pozycji, dziecko musi się przede wszystkim rozwijać. A to, że nie będziemy karmić go piersią, wcale nie sprawi, że będzie szło mu to gorzej. Taka jest kolej rzeczy.

Jeśli jednak dziecko nie straci zainteresowania karmieniem, albo po jakimś czasie zacznie się go domagać, to matka decyduje kiedy powiedzieć stop.

Nie ma co liczyć na to, że obędzie się bez protestów i skarg, bez płakania, budzenia się w nocy i wołania o posiłek. To zupełnie naturalna reakcja, wcale nie oznacza, że maluchowi dzieje się krzywda. Musi po prostu przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Zobacz też : Operacja piersi a karmienie dziecka

Problemy

Po odstawieniu dziecka od piersi pojawiają się zazwyczaj sześć zasadniczych problemów, trzy dla malucha, trzy dla matki.

Dziecko:

  • musi przestawić się na odmienny rodzaj posiłków;
  • traci niczym nieograniczony dostęp do ciała mamy (bezwzględne poczucie bliskości i bezpieczeństwa);
  • w jego świat wkrada się odrobina chaosu, ponieważ czasem zostają zaburzone stałe pory posiłków.

Matka:

  • często ma problem z pokarmem, bolesne, nabrzmiałe piersi, uczcie swędzenia i pieczenia;
  • czasem czuje żal, że dziecko „przez nią” cierpi, że jest mu źle;
  • traci bardzo intymną więź z dzieckiem, może mieć wrażenie, że dziecko się od niej oddala.

Zobacz też : Jak odstawić dziecko od piersi

Rozwiązania

Problem dotyczący obolałych piersi warto spróbować początkowo usunąć samodzielnie, jeśli jest to nieskuteczne, najlepiej zgłosić lekarzowi. Dwa pozostałe problemy mam to kwestia racjonalnego pogodzenia się z tym, że dziecko rośnie i, że miłość możemy okazać mu również pozwalając na zrównoważony rozwój.

Jeśli chodzi o malucha to warto obserwować, jakie posiłki lubi najbardziej i to właśnie je serwować w tradycyjnej porze karmienia. Nie ma potrzeby zmieniać tych pór, jeśli to możliwe. Taka stałość wprowadza w świat dziecka porządek – jest rano – jest śniadanie.

Choć wydaje się to nieistotne, z punktu widzenia dziecka, pory kiedy je są niezwykle ważne, porządkują cały dzień.

Jeśli chodzi o bliskość i przyjemność, nie możemy odmawiać ich dziecku. Jeśli „straci” karmienie, szczególnie na początku zainwestujmy swój czas w zabawy, które wymagają dotyku, przytulanie, noszenie na rękach. Warto w takie formy spędzania czasu z maluchem zaangażować też tatę, dziadków, rodzeństwo.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
moja mala odrzucila piers w 6 miesiacu zycia, ssala tylko w nocy, w dzien wcale nie chciala, a w nocy cyckala od 8, 5 m-ca. Bardzo chcialam ja karmin na sile wciskalam cyca, ale niestety moja corcia sie zbuntowala i odrzucila.