Kiążeczka zdrowia

Trzeba jej strzec jak oka w głowie. To pierwszy dokument malucha, a zawarte w nim dane są bardzo trudne do odtworzenia.
/ 24.09.2008 10:39
Niepozorny zeszycik, który maluch otrzymał przy wypisie z oddziału noworodkowego, to prawdziwy skarb – zawiera komplet najważniejszych informacji dotyczących jego zdrowia i rozwoju.

Cenna dla lekarza...
Dzięki książeczce „wakacyjny” lekarz nie działa po omacku – wiedząc na przykład, że dziecko przeszło już odrę, szuka innych przyczyn wysypki. Gdy wie, że jest uczulone na penicylinę, nie przepisze mu Augmentinu.

...rodziców...
Dzięki książeczce także Wy nie musicie przetrząsać domu w poszukiwaniu dokumentu dotyczącego zdrowia malucha, jego szczepień czy zaleceń lekarskich. Ani zastanawiać się, co właściwie pół roku wcześniej powiedział ortopeda albo alergolog. Wystarczy, że zajrzycie na odpowiednią stronę.

...i dziecka
Dane zawarte w książeczce mogą się przydać także w dorosłym życiu. Na przykład informacja o przebytej w dzieciństwie różyczce pozwala odetchnąć z ulgą mamie spodziewającej się własnego dziecka. Przejście tej choroby uodpornia bowiem na całe życie, a więc ciężarnej nie grozi ponowna infekcja.

Wszystko, co najważniejsze
Wzór dziecięcej książeczki zdrowia opracowało Polskie Towarzystwo Pediatryczne przy współpracy Instytutu Matki i Dziecka. Czy wiesz, czemu służą informacje, które można w niej znaleźć?
- Dane dotyczące rodziny. Niektóre przypadłości (np. alergia) mogą występować rodzinnie, a więc krzyżyk postawiony w odpowiedniej rubryce sprawia, że można diagnozować malca pod odpowiednim kątem. Ma to znaczenie także ze względu na profilaktykę. Notatka o występującej w rodzinie otyłości pomaga pediatrze chronić przed nią dziecko.
- Okres prenatalny i okołoporodowy. Informacja, np. o niedotlenieniu podczas porodu, pozwala szybko reagować na wszelkie, nawet drobne nieprawidłowości w rozwoju ruchowym. Dzięki temu dziecko może być w porę rehabilitowane. Strony dotyczące okresu okołoporodowego zawierają także informacje o badaniach przesiewowych (np. słuchu) i pierwszych szczepieniach – przeciw żółtaczce typu B i gruźlicy.
- Okres niemowlęcy. Dane zebrane podczas badań profilaktycznych przeprowadzanych w tym okresie (waga i wzrost, obwód głowy i klatki piersiowej, rozmiary ciemiączka) pozwalają m.in. ocenić, czy maluch rośnie w odpowiednim tempie i czy właściwie dobrano mu dawkę witaminy D. Książeczka zawiera informacje dotyczące stanu zdrowia, sposobu żywienia, a także wszelkie zalecenia i wyniki badań specjalistycznych (np. ortopedycznego, okulistycznego i innych).
- Karta rozwoju psychoruchowego. Zaznacza się w niej, kiedy dziecko zaczęło siadać, raczkować, chodzić itd. Dzięki temu w porę można wychwycić ewentualne problemy. Kartę wypełnia lekarz, jednak może to zrobić także mama, bo to ona spędza z dzieckiem najwięcej czasu.

- Bilanse. Gdy do gabinetu trafia dziecko z anginą czy świnką, lekarz nie ma czasu, by przebadać je od stóp do głów. Od tego są bilanse, podczas których ocenia się rozwój malucha i wyłapuje to, co odbiega od normy.
- Szczepienia, uczulenia, choroby zakaźne. Ważne dane zawierają strony poświęcone szczepieniom, uczuleniom i przebytym chorobom zakaźnym. Wpisy dotyczące uczuleń mogą nawet uratować życie, bo alergia na niektóre pokarmy lub leki może skończyć się niebezpiecznym wstrząsem anafilaktycznym.
- Porady ambulatoryjne i leczenie szpitalne. Notka alergologa dotycząca uczulenia dostarcza cennej wiedzy laryngologowi leczącemu nawracające zapalenia ucha. Stron przeznaczonych na tego rodzaju wpisy jest zbyt mało, by umieszczać tam informacje o każdym przeziębieniu. Dlatego wpisuje się tam tylko to, co najważniejsze: dane dotyczące poważniejszych schorzeń albo leczenia specjalistycznego. Pozostałe informacje można zapisywać w zwykłym zeszycie.

Gdy zaginie
Odtworzenie wszystkich zawartych w książeczce danych jest prawie niemożliwe. Trzeba jednak zrobić wszystko, by odzyskać chociaż część z nich.
- Otrzymasz ją na oddziale noworodkowym po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
- Uzyskasz je w punkcie szczepień. Koniecznie poproś o przepisanie ich do nowej książeczki.
- Te, w których leczyło się Twoje dziecko. Poproś w nich o udostępnienie dokumentacji i/albo przepisanie najważniejszych informacji – zwłaszcza tych, które dotyczą poważniejszych schorzeń, chorób zakaźnych i przewlekłych Twojego malucha.

To ważne!
Gdy rodzice nie są małżeństwem, wypisujący książeczkę lekarz umieszcza w rubryce „dane” nazwisko matki (dokument powstaje przed sporządzeniem aktu urodzenia, a ustne oświadczenie nie wystarczy, by wpisać nazwisko ojca). Jeśli według sporządzonego aktu maluch nosi nazwisko ojca, można pokazać jego odpis pediatrze i poprosić go o wpisanie do książeczki właściwych danych.

Beata Turska
Konsultacja: dr Lilianna Baran, pediatra neonatolog, Akademia Medyczna we Wrocławiu