Mama i dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 35

Dziecko w 35. miesiącu życia to prawdziwa „Zosia Samosia” – chce robić wszystko sam! Sprawdź jak wygląda rozwój dziecka w trzydziestym piątym miesiącu. Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju na kolejny miesiąc.
/ 30.09.2012 11:48
Mama i dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 35

Rozwój fizyczny dziecka

Twój maluszek uwielbia robić wszystko samodzielnie. Własnoręcznie zapina rzepy w swoich bucikach i głośno krzyczy, gdy ktoś próbuje go nakarmić. I bardzo dobrze! Pamiętaj, że rozwój fizyczny twojego dziecka wymaga wiele cierpliwości od ciebie, dlatego nawet jeśli wiesz, że próba samodzielności będzie skazana na porażkę – zaciśnij zęby i pozwól dziecku spróbować swoich sił.

Jak najczęściej zachęcaj malucha do pomocy podczas domowych porządków. Wspólne sprzątanie to doskonałe ćwiczenie sprawności fizycznej smyka. Smyk w tym wieku doskonale poradzi sobie z myciem plastikowych talerzy, wycieraniem kurzu z najniższych półek czy też z podlewaniem kwiatków.  Nawet, jeśli pierwsze próby nie zakończą się sukcesem, postaraj się, aby maluch się nie zniechęcał. Z pewnością po kilku próbach smyk poradzi sobie z tymi zadaniami doskonale.

Polecamy: Jak sprawić, aby dom był bezpieczny dla twojego dziecka?

Rozwój psychiczny dziecka

Twoje trzyletnie dziecko ma silną potrzebę bycia potrzebnym. Nawet najmniejsza pomoc rodzicom w przygotowaniu posiłku wzmocni jego poczucie własnej wartości. Możesz także odnieść wrażenie, że maluch chętniej zajmuje się młodszymi kolegami lub rodzeństwem. W kontaktach z nimi jest troskliwy i czuły. W grupie rówieśników w dalszym ciągu może zachowywać się bardzo nieśmiało i zamiast bawić się z innymi maluchami, może jedynie bacznie się im przyglądać.

U malucha rozwija się umiejętność abstrakcyjnego myślenia, a także poczucie humoru. Chociaż twoje dziecko nie jest jeszcze wstanie zrozumieć trudniejszego żartu bądź ironii, to z pewnością żarty sytuacyjne i wpadki najbliższych rozbawią go do łez. Dziecko już bez problemu jest wstanie wykryć wszystkie twoje lapsusy językowe, dzięki którym wybucha śmiechem.

Także i twoje dziecko samo próbuje cię rozśmieszyć – zmieniając ton głosu lub wesoło skacząc po podłodze. Maluch z łatwością zapamiętuje śmieszne sytuacje i chętnie je powtarza głośno śmiejąc się (mając nadzieję, że ty również zaczniesz się uśmiechać).

Smyk chętnie uczy się nowych piosenek, prostych wierszyków, a nawet fragmentów bajek. Coraz sprawniej wymyśla opowiadania, w których główne role odgrywają najbliżsi, a także koledzy z przedszkola lub podwórka.

Polecamy: Jak traktować dziecko w rodzinie?

Wskazówki dla rodziców:

  • Trzy letnie dziecko chłonie wiedzę niczym gąbka wodę. Jeżeli malec jest zainteresowany nauką, możesz w trakcie codziennych, wspólnych zabaw pokazywać dziecku cyferki i literki.
  • Postaraj się ograniczyć oglądanie telewizji swojemu dziecku. Malec w tym wieku doskonale widzi obrazy przedstawiane w odbiorniku, a niezrozumiałe sceny (np. przemocy) mogą spowodować u dziecka fobie i lęki.

Zobacz, co wydarzy się w kolejnym miesiącu!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 36