Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 28
Rozwój fizyczny dziecka
Maluch coraz sprawniej kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli tylko poczuje nieprzyjemny ucisk sam kieruje się w stronę nocniczka.
Smyk tak jak w poprzednich miesiącach jest nadal bardzo aktywny i lubi ruch. Podskoki, bieganie to jedne z jego ulubionych rozrywek. Poprzez zabawę jak najczęściej ćwicz z maluchem jego koordynację ruchów - turlajcie się po dywanie, róbcie „pajacyki” i „rowerek”.
U dziecka w dwudziestym ósmym miesiącu życia mała motoryka dochodzi już prawie do perfekcji. Szkrab doskonale radzi sobie z operowaniem małymi paluszkami u rąk. Umiejętność ta przyda się do ważnej nauki samodzielnego mycia ząbków.
Wiele maluchów lubi słodki smak pasty do zębów, dlatego podczas mycia ząbków próbuje ją zjeść. Jeżeli chcesz tego uniknąć, nakładając pastę na szczoteczkę dziecka wciśnij ją jak najmocniej we włoski szczoteczki.
Czy wiesz, że dzieci w tym wieku lubią poznawać nowe smaki? Jeżeli twój smyk patrzy z zainteresowaniem na oryginalne potrawy, nie ograniczaj mu możliwości skosztowania. Oczywiście o ile dziecko nie ma alergii, a jedzenie jest świeże i zdrowe!
Wiele dzieci w tym wieku lubi spożywać pokarmy na danym, ulubionym przez siebie talerzyku i przy pomocy określonych sztućców. W takim przypadku nie odmawiaj dziecku spożywania posiłku z wybranego zestawu naczyń. Jeśli odmówisz, smyk może zacząć grymasić podczas jedzenia.
Rozwój psychiczny dziecka
Twoje dziecko nadal jest samolubem i egocentrykiem. Pamiętaj, że według twojego dziecka, przedmioty, które do niego należą są jakby przedłużeniem jego osoby. Dlatego też każda twoja próba zabrania danej rzeczy może zakończyć się u smyka wielkim napadem złości. Mamy jednak dla ciebie dobrą nowinę – ten etap zakończy się po ukończeniu trzech lat.
Polecamy: Jak przygotować smaczne i zdrowe przekąski dla dziecka?
Podczas spacerów twój mały skarb jest zainteresowany tym, co robią inne dzieci, które przechodzą tuż obok niego. Obserwuje dokładnie, co robią i w miarę swoich możliwości próbuje naśladować ich czynności. Pamiętaj, aby pilnie obserwować malucha na placu zabaw, aby podczas zabawy nie stała mu się krzywda.
W tym wieku maluch ma już za sobą etap zabawy paralelnej ( obok drugiego dziecka) i coraz chętniej uczestniczy w rozrywkach, które wymagają od niego współdziałania z innymi rówieśnikami.
Masz wrażenie, że twoje dziecko zaczęło się jąkać? Nie martw się, bo to zupełnie normalne. Bardzo często w tym wieku u dzieci pojawia się jąkanie i zacinanie. Dlaczego tak się dzieje? U dziecka następuje nagły i szybki rozwój mowy. Zasób słów, który posiada maluch jest zbyt mały, aby nadążyć za szybkimi i rozbudowanymi myślami dziecka. Dlatego maluch ma problem z płynnym przekazaniem swoich myśli.
Między 28. a 31. miesiącem życia twoje dziecko nauczy się liczyć do trzech. Jeżeli chcesz wspomóc naukę, zachęcaj dziecko do wspólnego liczenia, np. klocków, kół w pojazdach, czy palców u nóg i rąk.
Maluszek jest coraz większą gadułą. Chętnie mówi i z łatwością buduje kilkuwyrazowe frazy. Umiejętność chętnie wykorzystuje w trakcie negocjacji z tobą, zwłaszcza, gdy nie chce wykonać twojego polecenia.
Polecamy: Usypianie dziecka - metoda "wypłakiwania się"
Wskazówki dla rodziców:
- Jeżeli dziecko zaczyna się jąkać, nigdy nie poprawiaj malucha. Jeśli to zrobisz, zestresowany smyk może zacząć jąkać się jeszcze bardziej. Pamiętaj, że okres naturalnego jąkania się może trwać do kilku miesięcy.
-
Będąc na placu z dzieckiem widzisz, że między twoim dzieckiem, a drugim zaczyna narastać konflikt? Nie karz dzieciom od razu kończyć zabawy. Obserwuj maluchy i daj im chwilę swobody, aby same spróbowały rozwiązać konflikt. Jeżeli jednak widzisz, że według dzieci nie da się rozstrzygnąć problemu bez użycia siły, jak najszybciej odwróć uwagę maluchów proponując im inną zabawę lub mały poczęstunek.
-
Podczas nauki samodzielnego ubierania przyda się twoja cierpliwość. Pod żadnym pozorem nie wyręczaj w tym dziecka tylko, dlatego, że zrobisz to szybciej i dokładniej!
-
Jeżeli widzisz, że twój maluszek wciąż powtarza tą samą czynność (np. bawi się cały dzień jedną zabawką) powinnaś zgłosić się z maluchem do psychologa. Takie zachowanie może, (ale nie musi!) świadczyć o zaburzeniach psychicznych u dziecka.
Jeżeli chcesz zobaczyć, co was czeka w kolejnym miesiącu:
Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 29