Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 24

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 24

Od porodu minęły już dwa lata, a twój maluch w niczym nie przypomina tego nieporadnego bobasa, którym był na początku! Zaskakuje cię sprawnością oraz pomysłowością? Nic dziwnego – to dopiero początek jego drogi w dorosłość! Poniżej przedstawiamy kalendarz rozwoju dziecka na dwudziesty czwarty miesiąc.
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 24

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 24

Rozwój fizyczny dziecka

Prawidłowo rozwijający się dwulatek tryska energią – nie potrafi usiedzieć w miejscu, wszędzie go pełno. Stoi już zupełnie prościutko, bardzo pewnie posługuje się swoim ciałem. Potrafi precyzyjnie używać paluszków – wciska malutkie guziczki i klawisze, łapie drobne przedmioty palcem wskazującym i kciukiem.

Dwuletnie dziecko ma rozwinięte także mięśnie twarzy. Potrafi składać usta w trąbkę, dać buzi, głośno cmoknąć.

Twój maluch z pewnością potrzebuje mniej snu niż jeszcze kilka tygodni temu.  W nocy powinien spać około 10 godzin, a w dzień 1,5 godziny.

W tym okresie możliwy jest także spadek apetytu u dziecka. Pamiętaj, aby na siłę nie zmuszać dziecka do jedzenia.

U malucha w dalszym ciągu doskonali się koordynacja  „oko – ręka”, dlatego też twój szkrab z pewnością potrafi już sprawnie narysować  okrągłe kółeczko, które jest buzią, a w nim dorysować dwie kropeczki – oczy.

Jeśli podczas rysowania maluch chętniej wybiera kredki o ciemnej barwie – nie przejmuj się. Smyk nie ma depresji! Tak małe dzieci bardzo często wolą ekspresyjne barwy.

W tym wieku twój maluch powinien znać już około 300 wyrazów. Coraz rzadziej powinien mówić w swoim języku i coraz częściej próbować  wymawiać 2 – 3 wyrazowe zdania. Często dwuletnie dziecko potrafi umie odmieniać wyrazy przez przypadki, a także stosuje przysłówki i przymiotniki.

24 miesiąc życia dziecka to czas bilansu dwulatka. Podczas bilansu lekarz zmierzy i sprawdzi wagę dziecka, a wyniki naniesie na siatki centylowe. Sprawdzi także jego rozwój psychoruchowy i fizyczny oraz oceni rozwój.

Polecamy: Siatki centylowe do 5.roku życia

Jeśli jeszcze twój maluch nie załatwia swoich potrzeb do nocniczka to powoli powinniście rozpocząć naukę. Nie rób nic na siłę i postaraj się, by pierwsze próby użycia nocnika nie były dla dziecka stresującym przeżyciem.  Ucz dziecko korzystania z niego stopniowo, chwaląc,  głośno ciesząc się z każdego sukcesu i jednocześnie przemilczając porażki. Nie zawstydzaj dziecka, nie śmiej się z niego i nie wytykaj ze złośliwością wpadek.

Po każdym skorzystaniu z nocniczka, ucz dziecko, że musi umyć rączki (nawet jeśli nie dotknęło swojej pupy). 

Patrząc na rozwój swojego dziecka, staraj się nigdy nie porównywać go z jego rówieśnikami. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim, indywidualnym tempie. Jeśli jednak coś cię niepokoi, opowiedz o tym pediatrze. Lekarz, który doskonale zna twoje dziecko i normy,  w których powinno się znaleźć  z chęcią odpowie na dręczące cię pytania.

Polecamy: Błędy rodzicielskie - jak ich unikać?

Rozwój psychiczny dziecka

Gdy patrzysz  na swojego smyka nie możesz wyjść z podziwu jak szybko rośnie. Szkrab  wszystko chce robić sam, decydować o sobie, mając swoje zdanie i przekonania.  Z drugiej jednak strony jest to nadal mały człowiek, który potrzebuje swoich kochanych rodziców. Wiele rzeczy nadal musisz mu tłumaczyć, ponieważ ich nie rozumie. Pamiętaj, że dziecko cały czas potrzebuje, jasnych, klarownych poleceń.

Zwiększa się jego zainteresowanie innymi dziećmi. Zabawa nie wychodzi mu jeszcze najlepiej, ale stara się. Maluch widzi już, że podział zabawek może przynieść korzyści. Nie nastawiaj się jednak na długą i spokojną zabawę - z pewnością prędzej czy później usłyszysz znane stwierdzenie „to moje” i płacz któregoś z malców.

Dziecko w przypływie złości potrafi powiedzieć słowa, które mogą cię zranić („Nienawidzę cię”). Pamiętaj, że to nie znaczy, że maluch tak właśnie czuje i myśli. Po prostu w ten sposób wyraża swoją aktualną złość.

Dziecko dostrzega także najdrobniejsze szczegóły – zarówno w twoim zachowaniu, jak i innych domowników. Niestety jest na tyle bezpośrednie (i na tyle dobrze mówi), że czasem zdarzy się wam zaliczyć towarzyską gafę – maluch może wyrazić swoją opinię o kimś w jego obecności! 

Najważniejsze w takiej chwili to zachować spokój - spróbuj obrócić sytuację w żart. Niestety dziecko nie rozumie, że nie wolno tak się zachowywać. Nie krzycz więc na nie - lepiej spróbuj spokojnie wytłumaczyć mu, że nie wolno tak mówić. W tym celu klęknij przed dzieckiem i patrząc mu w oczy spokojnym głosem powiedz, że takie zachowanie jest złe i nie życzysz go sobie. Następnie każ dziecku przeprosić.

Podobnie reaguj na ataki agresji - wciąż jeszcze mogą się zdarzyć!

Innym przykrym dla ciebie dziecięcym problemem mogą być nocne koszmary - bardzo wiele dzieci w tym okresie budzi się w nocy z powodu złych snów. Niestety niewiele możesz na to poradzić - spróbuj przed snem rozmawiać z dzieckiem lub czytać mu na dobranoc. Takie zabiegi mogą wzmocnić poczucie bezpieczeństwa dziecka oraz wyciszyć emocje.

Twój maluch z pewnością lubi rysować, układać puzzle, budować z klocków. Jego wciąż rozwijająca się wyobraźnia powinna pozwolić mu na wymyślanie nowych zabaw. Maluch znając wzór obrazka z łatwością powinien ułożyć samodzielnie klika charakterystycznych elementów układanki. Dziecko w tym wieku powinno coraz chętniej bawić się w gry symboliczne: budowanie domków dla lalek, garaży dla samochodów itp. W swoich zabawach odtwarzać reakcje dorosłych: lalki mogą płakać, przytulać się, całować ze sobą.

Ciekawą umiejętnością, którą nabywa dwulatek jest udawanie – nowa zabawa może pochłonąć  go godzinami.

U twojego dziecka dobrze rozwinęła się także zdolność kojarzenia faktów i przewidywania następstw. I tak kąpiel i kolacja oznaczają pójście spać, makijaż mamy oznacza jej wyjście z domu.

Chcesz zorganizować dziecku urodziny? Proszę bardzo, ale pamiętaj - zamiast hucznej zabawy lepiej zaproś najbliższych znajomych do domu. Dziecko jest bardzo marudne i szybko może mu się zabawa znudzić. Maluch nie zna się na kalendarzu, ale pojmie, że organizowane przyjęcie jest dla niego. Nie będzie wiedziało co prawda, z jakiej okazji, ale święto to święto i prezenty. Twój szkrab z pewnością ucieszy się z darowanych mu zabawek.

Polecamy: Uczymy dziecko dobrych manier przez własny przykład

Wskazówki dla rodziców:

  • Zachęcaj malucha do pomocy w domowych pracach. Niech poukłada swoje zabawki, powkłada łyżki do szafki. Będzie czuł się potrzebny i ważny ( bo w końcu pomaga rodzicom!). Dodatkowo to doskonałe ćwiczenie fizyczne.
  • Gdy kładziesz dziecko spać, porozmawiaj z nim  o tym co się wydarzyło w trakcie dnia. Powspominajcie miłe chwile, ale nie zapominajcie o złych. Dzięki temu maluch poukłada sobie wszystko w głowie, a słuchając twojej opowieści dziecko uspokoi się i pozbędzie niepotrzebnego napięcia emocjonalnego.

  • Postaraj się ograniczyć używania słowa „nie”. Uwierz nam – jest wiele innych sposobów na zachęcenie dziecka do zrobienia czegoś zupełnie innego, niż wieczny zakaz. Pamiętaj, że im rzadziej maluch słyszy „nie”, tym większe znaczenie ma dla niego to słowo.

  • Pamiętaj o wybraniu się z dzieckiem do przychodni na „bilans dwulatka”. Podczas badania pediatra oceni czy twój smyk rozwija się prawidłowo.

  • Postaraj się aby dieta twojego dziecka była nadal lekkostrawna. Nie podawaj dziecku  napojów gazowanych, mocno przyprawianych potraw, niezdrowych przekąsek (chipsy, słodyczy). Nadal dla twojego dziecka zdrowe jest mleko modyfikowane i  napoje dla najmłodszych maluchów.

  • Jak najczęściej zachęcaj smyka do samodzielnej zabawy. Dzięki samotnej zabawie dziecko ćwiczy swoją wyobraźnię i wzmacnia pewność siebie. Ty w tym czasie usiądź niedaleko dziecka, poczytaj książkę, zrób zaległe, drobne prace domowe lub  odpocznij. Pod żadnym pozorem nie znikaj maluchowi całkowicie z oczu. Jeżeli po kilkunastu minutach smyk się znudzi i zacznie domagać się twojego towarzystwa, przyłącz się do zabawy i poświęć trochę czasu wyłącznie dziecku.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 25