Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi, którego dziecko nie ukończyło 12 miesięcy/ fot. Shutterstock

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 2

Drugi miesiąc życia dziecka to czas jego szybkiego rozwoju. Zobacz, jakich zachowań możesz się spodziewać po swoim maluchu podczas drugiego miesiąca życia.
Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi, którego dziecko nie ukończyło 12 miesięcy/ fot. Shutterstock

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 2

Twoje maleństwo z każdym dniem jest bardziej rozwinięte. Ma coraz więcej siły, jest bardziej świadome otoczenia i samego siebie.

Polecamy: Sen noworodka - co powinnaś wiedzieć?

Rozwój fizyczny dziecka

Maluch zatrzymuje wzrok na dłużej na twojej twarzy lub na interesującym go obiekcie. Rączkami zaczepia wiszące nad jego kołyską zabawki oraz zaczyna wkładać do buzi przedmioty, które udało mu się uchwycić. Czasem potrafi także przewrócić się z boku na plecy.

Dziecko, jeśli leży na brzuchu, potrafi unieść główkę i ramiona na wysokość około 5 cm i stara się utrzymywać je coraz dłużej. Powinnaś umożliwiać mu trening głowy – w tym celu kładź dziecko na brzuchu na twardym podłożu z rączkami ułożonymi pod klatką piersiową.

Słuch

Twój maluszek potrafi rozpoznać różne dźwięki i z łatwością umie odróżnić grzechotkę od głosu ludzkiego. Z ciekawością przysłuchuje się różnym melodiom.

Dlatego też staraj się jak najczęściej włączać dziecku cichą, spokojną muzykę. Mów do niego podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Wzrok

Mózg dziecka doskonali widzenie obuoczne, a także wyostrza się widzenie z większych odległości. Gdy widzi ciebie – uśmiecha się, a musisz wiedzieć, że jest to uśmiech zarezerwowany wyłącznie dla ciebie. Zwykle możesz zaobserwować go pod koniec drugiego miesiąca życia.

Twój maluch nadal nie potrafi odróżnić przedmiotów od żywych osób. Widzi coraz więcej, ale wciąż nie potrafi skupić uwagi na jednej rzeczy, a świat odbiera jedynie w czerni i bieli.

Odczuwanie głodu

Pojawia się także pewna regularność w odczuwaniu głodu – twoja pociecha chce jeść mniej więcej co 3 godziny. Nie zdziw się jednak, jeśli dziecko będzie dopominać się jedzenia co godzinę – lekarze nazywają to skokiem rozwojowym – maluchowi po prostu wzrasta apetyt.

Kolki

W drugim miesiącu życia pojawiają się także kolki – są to bardzo bolesne bóle brzuszka. Ich pojawienie sygnalizuje zazwyczaj ostry płacz, którego nie da się uspokoić. Na tę przypadłość mogą pomóc kąpiele w ciepłej wodzie, masaż brzuszka, zmiana pozycji. Pamiętaj, by się nie denerwować – twoja złość wzmocni płacz dziecka.

W szóstym tygodniu życia należy podać maluszkowi drugą dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B oraz domięśniowo pierwszej dawki szczepionki na błonicę, tężec i krztusiec (DTP – dawka pierwsza).

Sen

Od tego miesiąca u dziecka wydłużają się odstępy między kolejnymi drzemkami. Już wkrótce maluch będzie zasypiał o mniej więcej stałych porach.

Dźwięki

Pod koniec drugiego miesiąca życia dziecko zaczyna mówić! Oczywiście nie są to słowa, ale maluch stara się wyrażać swoje emocje w ten sposób. Zaczyna „głużyć” – wydaje krótkie gardłowe dźwięki – „gu”, „ga”, „khe”, itp. Dodatkowo dziecko stara się naśladować twój głos oraz niektóre dźwięki wydawane przez ciebie. Powtarzaj za maluchem wydawane przez niego dźwięki – będzie wtedy bardzo szczęśliwy i ożywiony.

Dziecko jest bardzo ciekawskie w tym okresie – rozgląda się, próbuje złapać i włożyć do buzi wszystko, co znajduje się w jego otoczeniu. Noś je często na rękach – zaspokoisz w ten sposób choć małą cząstkę jego ciekawości.

Rozwój psychiczny

W tym okresie dziecko próbuje po raz pierwszy się uśmiechnąć, by pokazać swoje zadowolenie. Jeśli się do niego uśmiechniesz z pewnością będzie potrafił powtórzyć ten grymas. Twój maluszek uczy się rozpoznawać  twój głos i zapach. Niestety smyk może już teraz  reagować płaczem na twoją nieobecność, ponieważ nie ma poczucia trwania różnych rzeczy. Noworodek myśli, że jeśli odejdziesz od niego, nigdy więcej nie wrócisz, zatem zaczyna rozpaczać. Jeśli przez jakiś czas nie możesz być w pobliżu malucha, możesz mu „zastąpić” siebie poprzez położenie kocyka lub maskotki, które wcześniej dotykałaś.

Wskazówki dla rodziców:

  • Umożliwiaj dziecku trening główki (dziecko powinno leżeć na brzuszku na twardym podłożu z rączkami pod klatką piersiową).
  • Stymuluj rozwój koordynacji wzrokowej, umieszczając kolorowy przedmiot w odległości ok. 25 cm od twarzy dziecka i powoli zataczaj nim kręgi.
  • Ćwicz z maluchem chwytanie, umieszczając jakąś zabawkę blisko jego dłoni, a gdy maluch próbuje sięgać, włóż tę rzecz w jego zaciśniętą piąstkę i delikatnie rozprostuj mu palce.

Polecamy: Pierwsza lekcja pływania

Aby zobaczyć kolejny miesiąc kalendarza rozwoju dziecka:

Zobacz także: Kalendarz życia dziecka - miesiąc 3