Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 19

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 19

Twój malec skończył właśnie dziewiętnasty miesiąc życia, cały czas się rozwija i zaczyna przypominać dorosłego człowieka – naśladuje wszystkie twoje zachowania włącznie z malowaniem ust oraz noszeniem szpilek! Pomagaj mu w ciągłym rozwoju! Przy okazji zobacz, jak dziecko się rozwija! Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka na dziewiętnasty miesiąc!
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 19

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 19

Rozwój fizyczny dziecka

Twoje dziecko bardzo sprawnie powinno posługiwać się zarówno rączkami, jak i nóżkami. Bieganie oraz rytmiczne ruchy nie powinny sprawiać mu trudności. Zobacz, jak bardzo twój malec ćwiczy samodzielność – wszystko chce robić sam! Pozwalaj mu na to – już wkrótce umiejętności te przydadzą się w codziennej rutynie.

Dziecko powinno potrafić zrobić coś – zarówno przy sobie, jak i przy innych – może zanieść brudny talerz do kuchni ( na początku dawaj mu plastikową zastawę).

W dziewiętnastym miesiącu życia kategorycznie zabronione jest aby maluch pił z butelki. Idź z dzieckiem  do sklepu i wybierzcie dla niego kubeczek z wygodnym uchwytem.

Pamiętaj, aby wpoić mu zasady higieny – niech wie, że po każdym spacerze powinno umyć rączki, że wieczorem myje całe ciałko, a także ząbki. Póki malec nie wypluwa wody, używajcie pasty bez fluoru. Ważne jest zwłaszcza mycie rąk i nauka, że brudnymi dłońmi się nie je, nie wkłada ich do buzi, itp.

Jeśli maluch niechętnie myje ząbki, wykorzystajcie przy tym swoje poczucie humoru. W trakcie szczotkowania ząbków opowiedz dziecku ciekawą historyjkę, śpiewaj piosenkę, róbcie do lustra śmieszne miny. Pod żadnym pozorem nie wyrywaj dziecku szczoteczki – w ten sposób tylko zniechęcisz dziecko do mycia zębów!

Twoje dziewiętnastomiesięczne dziecko jest żywe i pełne wigoru. Jest ciekawe świata i zadaje mnóstwo pytań. Chętnie bawi się piłką i bardzo lubi wszelkie zabawy ruchowe.

Razem z dzieckiem lep figurki z ciastoliny albo pozwól mu wycinać foremkami wzory w cieście. Dzięki takim zabawom maluch  ćwiczy swoją sprawność manualną.

Jak najczęściej wychodź z dzieckiem na spacery lub na plac zabaw, by zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Pamiętaj, że aktywność ruchowa stymuluje rozwój układu kostnego i mięśniowego oraz usprawnia równowagę.

Polecamy: Co dziecko może pić?

Rozwój psychiczny dziecka

Twoja pociecha ma ogromny pęd do samodzielności – wszystko chce robić sama – od ubierania po jedzenie oraz inne rzeczy. Dziecko wykonuje te czynności o wiele wolniej niż dorosły i nie pozwala sobie pomagać. Uzbrójcie się zatem w cierpliwość – będzie wam potrzebna, zwłaszcza, że malec nie odczuwa potrzeby pośpiechu.

Jeśli chcesz uniknąć płaczu dziecka, ustalcie co robi maluch , a co robisz ty, np. „ Ty zakładasz czapkę, ale ja zapinam kurtkę”, „Ty zakładasz buciki, ale ja je zapinam”. Dzięki temu maluch będzie wiedział jaką czynność musi wykonać.

Dziewiętnastomiesięczny brzdąc czuje się dorosły i chce być tak samo traktowany. Może prosić cię o zmianę łóżka, nowego krzesełka do stołu. Zdarza się, że dzieci w tym wieku nie chcą być już wożone w wózku. Nie wyrzucaj jednak pojazdu ponieważ może się przydać gdy wybierzecie się na dłuższy spacer lub gdy maluch będzie chory i osłabiony.

Polecamy: Jak rozpoznać choroby zakaźne u dziecka?

Chociaż twoje dziecko jest już coraz bardziej samodzielne to w dalszym ciągu jest małym, bezbronnym smykiem. Wielu rzeczy jeszcze nie rozumie i nie potrafi kontrolować swoich emocji. Pamiętaj aby za każdym razem docenić i chwalić próbę samodzielności dziecka – to wzmacnia jego poczucie wartości.

Staraj się nie powtarzać upomnień za każdym razem w ten sam sposób. Pod żadnym pozorem nie krzycz na dziecko. Choć wymaga to dużej cierpliwości, mów  do dziecka tak, by zyskać jego uwagę, by odczuło, że sprawa jest ważna.

W tym okresie dziecko uczy się bardzo szybko. Przyswaja nowe słowa, zwroty, modele zachowania. Uczy się także śpiewać – potrafi zaśpiewać już krótką pioseneczkę (niektóre słowa zastępuje swoim dziecięcym językiem).

Nie zapomnij o nauce siadania na nocnik - warto zacząć oswajać malca z tym "przyrządem".

Ogromnym powodzeniem cieszą się eksperymenty malca na przedmiotach – próbuje je gryźć, łamać, wyginać – stąd bardzo wiele zniszczeń. Nie pomogą próby tłumaczenia – dziecko chce doświadczyć wszystkiego na własnej skórze.

W tym wieku bardzo często dzieci cofają się w rozwoju – a dokładniej mówiąc szkrab może udawać, że jest mniejszy niż jest: domagać się  bujania, wożenia w wózeczku, karmienia butelką. To rzecz normalna, warto potraktować ją jak zabawę, ale nie wyśmiewać.

Na pewno zadziwi cię zazdrość twojego malca – jest teraz ogromna! Dziecko traktuje swoich rówieśników jako zagrożenie – chce być w centrum uwagi, a obecność innych dzieci mu to uniemożliwia. Dlatego przygotuj się na walki w piaskownicy i wiele płaczu – wszystko to, by być najważniejszą osobą w otoczeniu.

Polecamy: Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Wskazówki dla rodziców:

  • Staraj się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. Mów mu co robisz, co widzicie gdy jesteście na spacerze. Pokaż mu przyrodę, obserwujcie owady, słuchajcie śpiewu ptaków, zbierajcie liście, dokarmiajcie ptaki i kaczki w stawie. Kategorycznie nie pozwalaj dziecku na agresywne zachowania – zrywanie liści czy męczenie zwierząt.
  • Zwróć uwagę czy maluch z chęcią i łatwością się porusza. Jeśli coś cię zaniepokoi, sprawdź czy ubranie dziecka jest wygodne i czy buty nadal są w dobrym rozmiarze.

  • Zorganizuj zabawy plastyczne dla dziecka. Zróbcie pieczątkę z ziemniaka i pokaż dziecku jak ciekawie można ozdobić białą kartkę. Jeśli szykujesz ciasto, zachęć małego pomocnika do asystowania przy stolnicy. Daj dziecku kawałek ciasta do ugniatania i lepienia, a przy użyciu plastikowych foremek poproś malucha, by wyciął z masy wzorki. Pamiętaj jednak, że  w tym wieku dzieci szybko się nudzą i z pewnością maluch nie będzie ci asystować podczas tego zajęcia od początku do końca.

Zobacz także pozostałe miesiące w naszym kalendarzu rozwoju dziecka!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 20