Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 14

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 14

Przed tobą i twoim żądnym przygody malcem czternasty miesiąc rozwoju dziecka. Maluch intensywnie ćwiczy naukę chodzenia, doskonali mowę, ale to tylko niektóre z jego nowych umiejętności. Zobacz nasz kalendarz rozwoju!
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 14

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 14

Rozwój fizyczny dziecka

Maluch potrafi już samodzielnie wykonać kilka kroczków – są one niepewne, jego nóżki są dziwnie powykrzywiane (przypomina kaczkę), gdy nabierze rozpędu nie potrafi się sam zatrzymać.

Pamiętaj, że nie każde dziecko zaczyna chodzić w wieku czternastu miesięcy. Ostateczny termin, w którym dziecko powinno umieć chodzić to osiemnaście miesięcy.

Musisz dziecka pilnować – potrafi przejść teraz w pionowej pozycji np. z pokoju do pokoju, ale uważaj, by na jego drodze nie stanęły niebezpieczeństwa takie jak schody lub meble z ostrymi krawędziami. Zabezpiecz mieszkanie przed ciekawskim maluchem – zaślepki do kontaktów, barierki ochronne z pewnością przydadzą się teraz w domu.

Jeśli chcesz wspomóc rozwój motoryczny dziecka pobawcie się wspólnie piłeczką. Chwytanie i toczenie piłki po podłodze z pewnością ucieszy maluszka!

Zręczność dziecka w czternastym miesiącu życia także podlega dużej poprawie. Maluch coraz sprawniej radzi sobie z trzymaniem łyżeczki czy kubeczka, a nawet próbuje ich poprawnie używać. Koordynacja malucha także ulega poprawie. Dziecko potrafi potoczyć przed siebie piłkę, a jeśli toczy się w jego stronę potrafi ją złapać.

Polecamy: Kupujemy kubek dla dziecka - porada

Rozwija się także jego mowa – maluch ma coraz więcej określeń na różne przedmioty, lubi używać słów mama i tata w odniesieniu do rodziców, jak i innych rzeczy (chce, by dana rzecz była mu podana np. przez tatę). Malec rozumie także dokładne przeznaczenie niektórych przedmiotów. Wie, gdzie wyrzuca się śmieci, czym czesze się włoski, co robi się z zabawkami. To dobry moment na naukę – ucz dziecko prostych poleceń . Mów do niego „podaj mi …”, a także „ wyrzuć do śmieci”. Choć maluchowi będą się zdarzały pomyłki nie denerwuj się – z czasem nabierze on wprawy.

Denerwować mogą cię także zniszczone rzeczy oraz nocne budzenie – zwłaszcza, jeśli już odstawiłaś dziecko od piersi. Pamiętaj, że maluch nie niszczy rzeczy ze złośliwości – on po prostu eksperymentuje. Zastanawia się, co się stanie z daną zabawką, gdy zrobi z nią to i to. Stąd liczne zniszczenia – a musisz wiedzieć, że i dziecko płacze nad zniszczoną zabawką.

Gorzej z nocnymi przebudzeniami. Mogą być one bardzo męczące – zwłaszcza, jeśli dziecko budzi się regularnie. Nie podawaj maluszkowi słodkich soczków – nie odzwyczaisz go w ten sposób od budzenia, a do tego zwiększysz ryzyko wystąpienia próchnicy. Najlepiej podawaj mu wodę – z czasem maluch nauczy się, że nie warto budzić się dla łyczka bezsmakowej wody.

Jeśli twoje dziecko nie śpi w nocy z powodu bólu brzuszka to znaczy, że przekarmiasz je wieczorem. Musisz bezwzględnie zrezygnować z podawania mu dużych ilości jedzenia na wieczór. Nie martw się, że dziecko jest głodne w nocy – jego układ trawienny może spokojnie wytrzymać noc bez jedzenia. Za to nie może wytrzymać zbyt dużych ilości pokarmu – w nocy trawienie jest wolniejsze, stąd bóle.

Od kiedy twój maluch skończył roczek może już jeść niemal jak dorosły człowiek.  Pamiętaj aby nadal trzymać się zasad rozszerzania diety – nowości podawaj w małych ilościach, by po kilku dnia przekonać się czy nie ma reakcji alergicznej.

Dania, które podajesz teraz swojemu dziecku muszą być łatwe do pogryzienia i łagodne w smaku, ale nie muszą mieć konsystencji papki. Dla poprawnego rozwoju małego zgryzu ważne jest aby jak najczęściej gryźć i żuć. Idealne będzie miękkie i delikatne mięsko, kasze, makarony czy gotowane na parze warzywa.

W czternastym miesiącu życia twój maluszek będzie musiał przejść obowiązkowe szczepienie przeciwko śwince, odrze i różyczce. Dodatkowo możesz płatnie zaszczepić dziecko przeciwko ospie wietrznej.

Polecamy: Jak rozwijać zainteresowania dziecka?

Rozwój psychiczny dziecka

Malucha interesują wszystkie przedmioty, a szczególnie te, które są najczęściej używane przez rodziców.  Dlatego też najlepiej takie przedmioty jak laptop, telefon czy pilot od telewizora trzymać z dala od małego odkrywcy.

Aby wspomóc rozwój zmysłów dziecka zaproponuj maluchowi zabawę. Włóż do pudełka różne przedmioty o rozmaitych fakturach, twardości i kształtach, na przykład: woreczek z grochem, kulkę antystresową, klocek, kawałek miękkiego materiału i pozwól je dziecku wyjmować i „badać” dotykiem. Nie zabraniaj dziecku eksperymentów (o ile są bezpieczne) bo jedynie w ten sposób maluch ma szansę na możliwość zdobycia doświadczenia i naukę powiązania przyczyny ze skutkiem.

Dziecko w czternastym miesiącu życia rwie się do samodzielności. Dlatego też powoli wdrażaj malucha w domowe obowiązki, oczywiście nie chodzi nam tu o prace domowe, ale drobne czynności, na przykład wyrzucenie chusteczki higienicznej do kubła na śmieci. Taka samodzielność z pewnością ucieszy twojego malca.

W czternastym miesiącu życia dziecko coraz lepiej okazuje swoje uczucia, dokładnie wie co lubi, a czego nie.

Pozwól także maluchowi na samodzielne spożywanie posiłków. Badania wykazują, że dzieci, którym wcześniej pozwala się na samodzielne jedzenie posiłków(najpierw rączkami) rzadziej stają się niejadkami i szybciej uczą się posługiwania sztućcami.  Pamiętaj, że podczas nauki szkraba potrzebna jest twoja cierpliwość!

Dziecko jest także teraz bardzo zainteresowane zwierzętami – jeśli masz takie w domu uważaj, by dziecko ich zbytnio nie męczyło. Zwracaj dziecku uwagę i pokazuj, jak powinno się zachowywać wobec zwierzęcia. To bardzo ważne, by nauczyć malca już teraz odpowiedzialności i szacunku do innych stworzeń.

Polecamy: Błędy rodzicielskie - jak ich unikać?

Wskazówki dla rodziców:

  • Postaraj się rano i wieczorem szczotkować zęby dziecka.  Mycie zębów jest wskazane także po zjedzeniu czegoś klejącego i słodkiego. Spróbuj przyzwyczaić dziecko do picia z kubka jednocześnie wycofując z użycia butelki ze smoczkiem. Pamiętaj, że picie z butelki może powodować próchnicę i poważne wady zgryzu.
  • Ubranka malucha w dalszym ciągu pierz w proszku i płynach dla niemowląt. Mocniejsze proszki, a także środki odplamiające mogą spowodować reakcję uczulającą u dziecka. Poza tym przekonasz się, że plamy po sosie czy pomidorach i tak znikną całkowicie po kilku praniach.

  • Sprawdź kiedy musisz wybrać się z dzieckiem na szczepienia. Przed wizytą u lekarza spisz wszystkie nurtujące cię pytania. Lekarz z pewnością rozwieje twoje wątpliwości i doradzi na jakie jeszcze szczepienia i badania warto dziecko zapisać.

  • Bądź cierpliwa jeśli malec chce zjeść posiłek samodzielnie.  Lepiej zacisnąć zęby i przetrwać ten trudny okres, by już za kilka miesięcy patrzeć z dumą jak malec samodzielnie pałaszuje przygotowany posiłek.

Aby zobaczyć jak dziecko rozwija się w kolejnych miesiącach zapoznaj się z naszym kalendarzem rozwoju dziecka na kolejny miesiąc!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 15