Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 1

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 1

Przed tobą kalendarz rozwoju dziecka, który odpowie na twoje pytania! Zastanawiasz się czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Czy wykazuje normalne dla swojego wieku zdolności? Najwyższa pora to sprawdzić – zobacz, jak twoje dziecko rozwija się w pierwszym miesiącu swojego życia.
Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 1

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 1

Pierwsze dni po porodzie będą szokiem zarówno dla twojego maleństwa jak i dla was – świeżo upieczonych rodziców. Wszyscy musicie przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Pewnie patrzysz z zachwytem, ale i niepokojem, bo twoje dziecko jest takie małe i kruche, że aż boisz się wziąć je na ręce. Nie martw się! Już wkrótce doskonale będziesz się z nim obchodzić i bez trudu rozpoznasz czego w danej chwili potrzebuje.

Polecamy: Czy poradzę sobie z karmieniem piersią

Rozwój fizyczny dziecka

Dziecko na razie nie wygląda najlepiej – ma dużą i niekształtną główkę, opuchnięte powieki, zaróżowioną skórę oraz liczne zaskórniaki. Spokojnie młoda mamo, pod koniec pierwszego miesiąca wszystkie te mało estetyczne walory dziecka znikną. Jedyne, co pozostanie twojemu maluchowi to tzw. ciemiączka – miękkie miejsca na główce. Większe z nich zrośnie się dopiero w drugim roku życia dziecka.

Rączki i nóżki maluszka są pulchne, tłuste i zgięte w każdym stawie. Dziecko bardzo żywiołowo porusza kończynami. Nie przejmuj się także nierównym oddechem oraz chwilami bezdechu – to całkowicie normalne. Dziecko oddycha nawet 45 razy na minutę!

Wzrok

Wzrok twojego maleństwa jest jeszcze słabo rozwinięty. Może ci się wydawać, że dziecko ma zeza – spokojnie, to tylko nieskoordynowane ruchy gałek ocznych. Jeśli chcesz, aby dziecko wodziło wzrokiem za przedmiotem przesuwaj go bardzo powoli w odległości około 25 cm od twarzy dziecka. Pamiętaj, że twój maluch w pierwszym miesiącu życia poza różnymi odcieniami bieli i czerni nie rozpoznaje kolorów. Dlatego też kolorowe zabawki z pewnością go nie zainteresują.

Oczy dziecka są nadwrażliwe na światło – w końcu do tej pory przebywały w mroku. Nadwrażliwość ta utrzymuje się do drugiego miesiąca życia. Podobnie jest ze łzami – póki co maluch płacze „na sucho” – jego oczy nie wytwarzają łez.

Słuch

Twoje dziecko słyszy pierwsze dźwięki od około 12 – 16 tygodnia życia płodowego (jest to szum przepływającej krwi przez łożysko). W pierwszych tygodniach życia słuch twojego maleństwa jest przytępiony. Dopiero po ukończeniu drugiego kwartału pierwszego roku życia usłyszy czyste dźwięki i zacznie na nie reagować. Maluch już teraz powinien rozpoznawać twój głos i starać się odwrócić główkę w twoją stronę.

Dziecko nie odróżnia dnia od nocy – śpi 20 godzin na dobę, a budzi się jedynie wtedy, kiedy jest głodne. Z reguły domaga się jedzenia bardzo głośno krzycząc – z czasem nauczysz się rozróżniać rodzaje jego krzyku, gdyż każdy rodzaj oznacza coś innego.

Smak

Smak dziecka ogranicza się do słonego, kwaśnego, gorzkiego oraz słodkiego. Pierwszy z nich zna doskonale – właśnie taki smak miały wody płodowe.

Odruchy noworodka

Możesz także wyróżnić kilka bezwarunkowych odruchów u dziecka, oto niektóre z nich:

  • odruch chwytny – dziecko zaciska rączki na różnych przedmiotach z ogromną siłą. Jeśli zaciśnie dłoń na twoim kciuku możesz nawet podnieść je do góry.
  • odruch kroczenia – podtrzymywane pod pachy dziecko ze stopami dotykającymi ziemi porusza nóżkami w taki sposób, jakby chodziło.
  • odruch moro – przestraszone dziecko najpierw rozprostowuje rączki i nóżki, a następnie przyciska je kurczowo do ciała. Znamienne jest to, że bardzo mocno zaciska piąstki.
  • odruch Rootinga – jeśli dotkniesz dziecko w policzek odwróci ono głowę w Twoją stronę oraz otworzy usta gotowe do ssania.
  • odruch Babińskiego – jeśli połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, malutkie palce  zegną się do środka, natomiast duży palec wygnie się do góry.

Większość z tych odruchów zacznie zanikać około czwartego miesiąca życia dziecka.

Polecamy: Prawidłowe odruchy dziecka w chwili narodzin

Rozwój psychiczny

W pierwszym miesiącu życia twoje dziecko potrzebuje  miłości, dotyku i kontaktu z drugim człowiekiem. Nic więc dziwnego, że najważniejsi są dla niego teraz rodzice. To właśnie w pierwszym miesiącu życia tworzy się wyjątkowa nić między dzieckiem a mamą. Twoje niemowlę potrzebuje silnego kontaktu. Dlatego też jak najczęściej przytulaj, dotykaj swoje maleństwo.

Aby zapewnić zdrowy rozwój psychiczny dziecka,  już na początku swojego istnienia musi być wychowywane w atmosferze spokoju, miłości i pełnej akceptacji.

Wskazówki dla rodziców:

  • Głaszcz dziecko czule – rączki, nóżki, plecki, buzię.
  • Zbliżaj swoją głowę do główki malca i przemawiaj do niego łagodnie.
  • W pokoju dziecięcym zawieś zabawki czarno białe, maleństwu łatwiej je zauważyć. Dopiero za kilka tygodni spraw dziecku kolorową karuzelę nad łóżeczko.

Mamy nadzieję, że twoje dziecko rozwija się zgodnie z kalendarzem rozwoju dziecka na miesiąc 1! Aby zobaczyć drugi miesiąc kalendarza rozwoju dziecka:

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 2