POLECAMY

Kosmetyki do pielegnacji malucha

Noworodek nie potrzebuje wielu kosmetyków, bo ich nadmiar zamiast pomóc, może zaszkodzić. Zobacz, co kupić, by je zdrowo pielęgnować.
Kosmetyki do pielegnacji malucha fot. Fotolia

Skóra nie tylko zdobi, ale i chroni przed atakiem wirusów, grzybów czy bakterii. U noworodka jest trzy razy cieńsza niż u dorosłych, więc łatwo wchłania to, co trafia na jej powierzchnię. Dlatego rodzaj i ilość kosmetyków ma duże znaczenie.

Mydło

Zwykłe – może naruszać delikatną barierę, jaką tworzy naskórek. Jeśli dziecko ma zdrową skórę, do mycia można używać kostek dermatologicznych. Wszystkim noworodkom lekarze polecają płyny myjące zawierające tzw. emolienty, które oczyszczają ciało oraz tworzą na skórze barierę ochronną.

Balsam nawilżający

Nie jest potrzebny, gdy dziecko ma zdrową skórą i myjesz je w emoliencie. Przy lekko przesuszonej możesz używać go po kąpieli. Gdy jest sucha, pęka, łuszczy się lub widać na niej zaczerwienienia, dziecko powinien obejrzeć dermatolog, który zaleci odpowiednie kosmetyki i leczenie.

Krem do buzi

Nawilżonej skóry nie trzeba smarować. Suchej i szorstkiej przyda się lekki krem nawilżający (np. taki jak do ciała). Ale podczas zimowego spaceru ochrona potrzebna jest zawsze. Przy ujemnych temperaturach – cold cream (tłusta baza kremowa). W cieplejsze dni – krem na każdą pogodę (by dobrze chronił, nanoś go 15 minut przed wyjściem).

Oliwka

Sprawdza się jako preparat do masażu. Jeśli jednak chcesz nawilżać skórę dziecka, nanoś ją po kąpieli na wilgotne ciało i osusz. Dlaczego? Ponieważ oliwka nie natłuszcza, a jedynie zatrzymuje w skórze wilgoć.

Krem ochronny do pupy

Niewielka ilość potrzebna jest przy każdym przewijaniu, nawet gdy nie ma odparzeń. Jeśli się pojawią, krem ochronny zastąp preparatem, który leczy stan zapalny. W przeciwnym razie maluszek będzie odczuwał nieustające pieczenie.

Puder do pośladków

Moda na zasypki (także na mąkę ziemniaczaną) minęła. Pod wpływem wilgoci tworzyły barierę, która utrudniała skórze oddychanie. Mogły też podrażniać drogi oddechowe maluszka. Dlatego zdecydowanie nie używaj tego typu kosmetyków!

Mokre chusteczki

Nie wszystkie noworodki je tolerują. W domu lepiej myć pośladki wodą z dodatkiem łagodnego płynu myjącego (szczególnie po kupce). A nawilżanych chusteczek używaj sporadycznie lub podczas spacerów.

Szampon

To zbędny wydatek. Do szóstego miesiąca możesz myć dziecku włosy płynem do kąpieli. Fryzurka malucha i tak będzie zachwycająca, a jego włoski w tym czasie raczej zamiast rosnąć, wycierają się.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)