Jakie imię dla dziecka - 5 porad jak wybrać fot. Fotolia

Jakie imię dla dziecka - 5 porad jak wybrać

Nie wiesz, jakie imię wybrać dla dziecka? Zobacz nasze podpowiedzi! Dzięki nim stwierdzisz czy twój wybór to strzał w dziesiątkę.
Agata Bernaciak / 10.08.2017 15:01
Jakie imię dla dziecka - 5 porad jak wybrać fot. Fotolia

1. Czy imię dla dziecka pasuje do nazwiska?

Krótkie imię do długiego nazwiska, długie do krótkiego – to wcale nie jest najważniejsza zasada, którą powinnaś się kierować. Zanim wybierzesz najpiękniejsze imię, sprawdź, jak brzmi w parze z nazwiskiem, które będzie nosić dziecko.

Dolores Pastuszka, Sybilla Marchewka – takie zestawienia mogą budzić śmiech. Obce imiona często nie pasują do typowych polskich nazwisk, z kolei imiona tzw. dystyngowane niezbyt dobrze brzmią z nazwiskami, które mają formę rzeczowników, np. Oskar Kotek czy Wiktoria Kiełbasa.

2. Jakie ma zdrobnienia i zgrubienia?

Imię to nie tylko forma podstawowa, ale również jego odmiany. Wypisz je na kartce i spróbuj sobie wyobrazić, jak będziesz zwracać się do malutkiego noworodka, jak przemówisz do dziecka, gdy cię zdenerwuje, jak zawołasz je np. na ulicy. Sprawdź, czy podobają ci się te formy i jakie wywołują skojarzenia.

3. Czy imię dla dziecka sprawdzi się w przyszłości?

Imiona wywierają wrażenie na ludziach. Spróbuj zatem wyobrazić sobie, jak dziecko będzie się przedstawiać, gdy dorośnie, jak jego imię i nazwisko będą wyglądały na tabliczce umieszczonej na drzwiach gabinetu, w którym pracuje, czy ułatwią lub utrudnią mu znalezienie dobrej pracy.

Jeśli szukasz imienia, którego nie będzie nosić żadne dziecko z sąsiedztwa, może warto wziąć pod uwagę zdanie znawców tematu. Badacze imion twierdzą, że te zwykłe, pospolite mogą pomagać w życiu – dwie spotykające się Alicje ze względu na imię mogą poczuć do siebie sympatię.

Jakie imię dla dziewczynki wybrać?

4. Czy łatwo je zapisać i wymówić?

Mały Kornel na początku może mieć kłopot z przedstawieniem się. W przypadku imion oryginalnych pozostaje problem pisowni. Kłopot może mieć polska Jessica, Scarlett, Nathalie czy Sofiya. Podobnie kobieta o imieniu Żywia wiele razy będzie musiała tłumaczyć, czy na początku pisać „ż” czy „rz”. A gdy zdecyduje się na karierę za granicą – obce, trudne do zapamiętania i wymówienia imię może stać się obciążeniem.

5. Co znaczy i z czym się kojarzy?

Każde imię ma swoje znaczenie wynikające ze słów, od których pochodzi. Odkrywanie tych znaczeń to raczej zabawa, ale warto wiedzieć, że np. Stanisław to imię, które zawiera w sobie życzenie „stań się sławny”, a Zuzanna (z hebrajskiego „szoszan") oznacza lilię. Czym innym są osobiste skojarzenia: Maja to dla wielu nadal sympatyczna pszczółka, a Julia – wcielenie romantycznej, niespełnionej miłości.

Dowiedz się więcej:


na podstawie tekstu Małgorzaty Mazurek-Wódź/Twoje dziecko