POLECAMY

Jaka antykoncepcja podczas karmienia piersią?

Karmienie piersią całkowicie nie zabezpiecza przed zajściem ponownie w ciążę. Ponoć owulacja może nastąpić nawet przed pojawieniem się pierwszej miesiączki po porodzie. Jaka antykoncepcja jest najlepsza dla młodych mam? Tabletki antykoncepcyjne? Wkładki wewnątrzmaciczne? Prezerwatywy? Co wybrać, aby było bezpiecznie?
Jaka antykoncepcja podczas karmienia piersią?

Jeżeli nie chcemy ryzykować i wkrótce zajmować się nie jednym, a dwójką dzieci w niemal tym samym wieku – pora pomyśleć o zabezpieczeniu.

Estrogenowi mówimy nie

Oczywiście antykoncepcja w czacie karmienia piersią jest inna. Nie możemy stosować znanych pigułek złożonych - zawierają estrogen i progestagen, gdyż ten pierwszy hormon przenika wraz z mlekiem matki do organizmu malucha.

Co więcej, według badań u matek, które karmiły piersią i przyjmowały tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen, ilość mleka zmniejszyła się o 42%.

W związku z tym, niektóre kobiety przerywają karmienie piersią, aby powrócić do przyjmowania znanych, złożonych tabletek.

Czy to jedyny sposób na zabezpieczenie się przed ciążą?
Co mają zrobić kobiety, które chcą karmić piersią? Żyć w stresie? Zaburzyć swoje życie seksualne?

Otóż nie. Istnieją inne metody chroniące kobiety przed zajściem w ciążę.

Czytaj również: Jak hormony wpływają na popęd seksualny kobiety?

Tabletki z samym progestagenem

Ich stosowanie podczas karmienia piersią jest bezpieczne. Badania potwierdziły również, że zażywanie pigułek z progestagenem nie wpływa na ilość mleka oraz na rozwój dziecka. I co ważne są tak samo wiarygodne, jak tabletki złożone.

Działanie tabletki polega na hamowaniu owulacji i zagęszczaniu śluzu szyjkowego. Posiadają 12 godzinny margines bezpieczeństwa. To znaczy, że nawet jeśli zapomnimy przyjąć tabletkę, antykoncepcja wciąż działa. Dzięki temu kobieta może czuć się bardziej komfortowo i spokojniej.

Przyjmowanie tabletek zawierających jedynie progestagen można rozpocząć już 3 tygodnie po porodzie.

Wkładki – wady i zalety

Jest to długotrwała i odwracalna metoda antykoncepcyjna.

Ich stosowanie najlepiej rozpocząć 3 miesiące po porodzie. Wcześniejsze założenie może prowadzić do niedopasowania, a co za tym idzie, do wypadnięcia wkładki.

Wkładki wewnątrzmaciczne mogą zawierać progesteron, wówczas działają tak jak pigułki – zagęszczają śluz w szyjce macicy. Ich działanie jest skuteczne przez około rok.

Inne wkładki, jako czynnik zwiększający skuteczność, zawierają miedź. Miedź gromadzi się w śluzie i śluzówce macicy zapobiegając zagnieżdżeniu się zarodka. Ich działanie jest o wiele dłuższe – nawet do 5 lat.

Wkładka wewnątrzmaciczna niesie za sobą działania niepożądane takie jak:

  • Zwiększone krwawienie miesiączkowe występujące w połowie cyklu. Objawy ustępują po 2 – 3 cyklach, jednak istnieje możliwość usunięcia wkładki.
  • Bóle spowodowane źle umiejscowioną wkładką. Niekiedy wkładkę należy usunąć.
  • Wypadnięcie całkowite, lub częściowe wkładki w pierwszych 3 miesiącach.
  • Reakcja zapalna na miedź.

W przypadku częściowego, lub całkowitego wypadnięcia wkładki, może dojść do zapłodnienia. Usunięcie wkładki może spowodować poronienie. Jeżeli ciąża zostanie donoszona wraz z wkładką, nie niesie to za sobą efektów ubocznych. Wkładka wypadnie razem z łożyskiem.

Co ważne podczas używania wkładki wewnątrzmacicznej nie należy stosować tamponów.

Wkładka wewnątrzmaciczna nie chroni przed ciążą pozamaciczną.

Stosowanie wkładki przez zdrową kobietę, zgodnie z zaleceniami nie prowadzi do żadnych efektów ubocznych (powstawaniu raka, nadżerek czy zapaleń) wykrywalnych przy pomocy badania cytologicznego.

Prezerwatywy

Najpowszechniejsza metoda barierowa. Nie jest jednak tak skuteczna, jak doustne środki antykoncepcyjne.

Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową: kiłą, rzeżączką, HIV.

Główną zaletą prezerwatywy jest chociażby to, iż na jej zakupienie nie potrzebujemy recepty ani skomplikowanych zabiegów.

Zobacz także: Piersiom dziękujemy, czyli jak odstawić dziecko od piersi?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
trzeba po prostu brać pigułki, są teraz takie dla kobiet karmiących, ja brałam zaraz po zakończeniu połogu,zarówno karmiąc pierwsze jak i drugie dziecko. chyba, ze ktoś woli prezerwatywy( ja nie).absolutnie ma co wierzyć z bzdury, ze karmienie piersią chroni przed ciąża.i nie wydaje mi się fajne zastanawianie, czy przypadkiem zajdę w ciążę, mając malutkie dziecko czy nie. trzeba się zabezpieczyć i jest spokój. to odpowiedzialne i zarazem wygodne zachowanie.
/2 lata temu
Poelcam Wam takie rozwiązanie i nie bedziecie sie musiały zadreczac własnie takim problemem http://hexanova.pl/ginekologia/caya-diafragma-2/ Dla mnie to coś idealnego.
/3 lata temu
Wydaje mi sie ze wspomniany sposob antykoncepcji jak Caya diafragma spokojnie jest jednym z najlepsych sposobów jesli chodzi własnie o tego typu antykoncepcję.
POKAŻ KOMENTARZE (3)