Jak spędzać wakacje z maluchem? To proste! Zobacz kilka naszych sugestii! fot. Fotolia

Jak zorganizować aktywny wypoczynek z maluchem?

Pora wakacyjna trwa już w pełni. Zapewne wielu młodych rodziców nurtuje pytanie: jak zorganizować urlop, na równi stawiając bezpieczeństwo i komfort malucha oraz własne preferencje co do spędzania wolnego czasu? Jak zorganizować urlop z dzieckiem?
/ 10.08.2011 22:47
Jak spędzać wakacje z maluchem? To proste! Zobacz kilka naszych sugestii! fot. Fotolia

Organizacja urlopu a dziecko

Przyjście na świat nowego członka rodziny wcale nie oznacza rezygnacji z dotychczasowej aktywności. Należy jedynie odpowiednio zmodyfikować niektóre przyzwyczajenia tak, aby zapewnić dziecku zdrowy i bezpieczny wypoczynek. Dobrze jest zaopatrzyć się w ubrania na każdą pogodę, podstawowe leki i dowiedzieć się, gdzie będzie najbliższa apteka czy placówka medyczna.

Sklepy z artykułami dla dzieci oferują sporo udogodnień dla podróżujących rodzin z dziećmi – wózki z podwójnymi kołami, składane łóżka i kojce, nosidełka, foteliki samochodowe.

Mimo, że lato kojarzy się z beztroską, szczęściem i relaksem, należy stosować wszelkie środki ostrożności. Niezależnie od miejsca spędzania urlopu, musimy zapewnić maleństwu odpowiednią ochronę przed słońcem. Lekarze radzą, aby unikać spacerów w godzinach największego nasłonecznienia.

Jeśli jednak będzie to koniecznie, należy obficie posmarować skórę na całym ciele specjalnym kremem i mleczkiem (optymalny wybór to specyfiki z filtrem +50), zaopatrzyć wózek w parasolkę, a główkę dziecka opasać chusteczką, kapelusikiem lub czapką z daszkiem.

Zobacz też: Jak spakować dziecko na wakacje?

Nadmorskie szaleństwo z dzieckiem

Mając na uwadze to, że dzieci mają bardzo delikatną skórę, lepiej nie ryzykować spędzania czasu na plaży w godzinach południowych. Zresztą wówczas jest tam największy tłok i łatwo o zagubienie się wśród migrujących po piasku plażowiczów. Malucha, który już umie chodzić, najłatwiej zatrzymać blisko siebie dzięki zabawkom – foremkom do piasku, łopatkom, wiaderku, grabkom.

Wszystkim nadmorskim wczasowiczom zaleca się długie, wieczorne spacery (ze względu na jod zawarty w powietrzu). Na szczęście w nadmorskich kurortach deptaki są dostosowane do pojazdów kołowych, także wózków dziecięcych.

Zobacz też: Jak oswoić dziecko z wodą?

Górskie wędrowanie z dzieckiem

Pasjonatów górskich wędrówek nie odstrasza wizja noszenia dziecka w nosidle. Ostrożniejsi mogą wybierać trasy dostosowane do spacerów z wózkiem (wbrew pozorom, takich ścieżek jest w Polsce sporo). Górskie szlaki i bliskość natury zbliżają do siebie całą rodzinę. Wbrew pozorom, plusów wypoczynku z niemowlęciem jest więcej niż minusów.

Typowa dla górskich rejonów zmienność pogody jest doskonałym treningiem odporności dla malucha. Ponadto górskie powietrze sprzyja alergikom i dzieciom z nadczynnością tarczycy, poprawia także ich ogólny stan zdrowia. Pamiętajmy, że najlepiej ubierać dziecko „na cebulkę” i zawsze zabierać dodatkowe odzienie. Warunek jest jeden: maluch w chwili wyjazdu musi być zdrowy.

Zagraniczne wojaże z dzieckiem

Uważa się, że najbezpieczniejsze dla maluchów są kraje, w których flora bakteryjna jest zbliżona do naszej. Pobyt w dalekich rejonach świata może być dobrym pomysłem, o ile wszystko starannie zorganizujemy.

Po pierwsze, trzeba pamiętać o dokumencie tożsamości dla malca – paszporcie tymczasowym lub tymczasowym dowodzie.

Po drugie, należy zaszczepić się na choroby typowe dla danego regionu.

Po trzecie, mama karmiąca nie powinna jeść surowych owoców i warzyw, a wodę pić jedynie z pewnego źródła. To samo oczywiście dotyczy pozostałych członków rodziny.

Jeśli maluszek leci samolotem, warto przed wylotem zarezerwować specjalne kołyski. Może się zdarzyć, że na skutek zmian ciśnienia niemowlę odczuje ból w uszach. Aby go zniwelować, dajmy mu pierś do ssania lub butelkę. Starszym dzieciom można dać cukierka.

Ciekawostką jest, że zwykle dzieci do 2 roku życia nie mają choroby lokomocyjnej.

Aktywność w mieście

Uprawianie sportów jest świetnym sposobem na budowanie więzi z dzieckiem. Dla aktywnych rodziców uprawiających jogging i jazdę na rolkach zaprojektowano trójkołowe wózki. Maluchy które potrafią już siedzieć, będą miały ogromną frajdę, oglądając zmieniający się krajobraz z perspektywy takiego wózka. Deszczowa pogoda sprzyja zabawom na basenie lub brodziku.

Zobacz też: O czym pamiętać wybierając się z dzieckiem na spacer?

Cieszmy się chwilą

Żadne zabiegi nie dadzą tak pozytywnego efektu, jak odprężenie rodziców i związana z tym przyjemna, beztroska, wakacyjna atmosfera. Dzieci bezbłędnie wyczuwają szczęście i zadowolenie rodziców, dlatego warto wszelkie stresujące sprawy pozostawić w domu i żyć chwilą. Udanego urlopu!

Źródło: arti.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/23.10.2012 15:31
W wakacje nie jest trudno zorganizować czas dziecku. Gorzej kiedy kończą się wakacje, my non stop pracujemy a dzieci przychodzą po szkole, odrabiają lekcje i chcą się bawić a nie ma jak. Ja moim dzieciom to rekompensuje i zabieram je od czasu do czasu do któregoś z centrów rozrywki w gdańsku, najczęściej do loopys world. Jest tam sporo miejsca, różne atrakcje i panuje tam miła atmosfera.