POLECAMY

Jak zapobiec próchnicy butelkowej?

Próchnica butelkowa zdarza się coraz częściej u małych dzieci. Na szczęście kłopotom można zapobiec wcześniej i uchronić dziecko przed zniszczonymi zębami. W jaki sposób uchronić dziecko przed próchnicą butelkową?
Jak zapobiec próchnicy butelkowej? fot. fot. Fotolia

Przyczyny  próchnicy butelkowej

Próchnicę butelkową, tak jak i zwykłą, powodują bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby.

Dziecko,  które często pije z butelki, jest niezwykle narażone na próchnicę. Cukier, który zawarty jest w napojach spożywanych przez malucha, ma długi kontakt z zębami, ponieważ picie z butelki trwa o wiele dłużej niż z kubeczka. Niekorzystny wpływ na ząbki ma także zasypianie z butelką w buzi. Podczas snu zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, która pomogłaby obmyć oblepione ząbki. W końcowym efekcie, dopiero co wyrośnięte zęby zaczynają się psuć i pojawia się próchnica.

Polecamy: Kalendarz ząbkowania dziecka

Jak uchronić dziecko przed próchnicą butelkową?

Pamiętaj, że dziecko, które pije z butelki nie jest od razu skazane na próchnicę butelkową. Należy przestrzegać kilku zasad, by uchronić maluszka przed chorobami zębów.

- Unikaj cukru!

Nie dosładzaj napojów, które przygotowujesz dla swojego malucha! Cukier, to pierwszy krok do niebezpiecznej próchnicy!

- Nie pozwalaj zasypiać przy butelce!

Bardzo często rodzice pozwalają zasypiać swoim maluchom przy butelce! Lepsza będzie maskotka lub zaśpiewana przez ciebie kołysanka.

- Nie karm dłużej niż to konieczne!

Gdy tylko twój maluch nauczy się siedzieć, postaraj się je karmić łyżeczką, a napoje podawaj w kubeczku dla dzieci.

Polecamy: Praktyczne rady na ssanie kciuka przez dziecko

- Gdy maluch nie ma jeszcze zębów

Jeśli jeszcze nie pojawiły się pierwsze zęby u dziecka to i tak należy pamiętać o higienie jamy ustnej smyka. W tym celu przecieraj dziąsła jałowym gazikiem zamoczonym przegotowaną wodą. Dzięki temu usuniesz z buzi dziecka resztki pokarmu, które są idealną pożywką dla bakterii powodujących próchnicę.

- Gdy pojawiają się pierwsze ząbki

Gdy pojawią się pierwsze ząbki, do higieny jamy ustnej dziecka przyda się miękka szczoteczka przeznaczona dla niemowląt. Najwygodniejsza będzie taka, którą możesz nałożyć na palec.

-  Nie zarażaj dziecka!

Pamiętaj, że w jamie ustnej malutkiego dziecka nie ma bakterii, które powodują próchnicę. Pojawiają się one stopniowo, na przykład poprzez kontakt ze śliną innych osób. Im później się one pojawią, tym lepiej dla dziecka. Dla dobra swojego malucha, nie ułatwiaj bakteriom zadania. Unikaj oblizywania łyżeczki, którą je twoje dziecko, nie oblizuj smoczka i nigdy nie całuj dziecka w usta!

- Pasta do zębów i mycie

Pastę do zębów wprowadź około 3 roku życia dziecka. Wtedy będziesz miała pewność, że maluch potrafi pluć i nie będzie połykać pasty. Wcześniej możesz zastosować specjalną pastę dla niemowląt. Wybierz szczoteczkę odpowiednią do wieku dziecka. Czyść zęby dziecka powoli i dokładnie przez co najmniej dwie minuty, dwa razy dziennie.

- Wizyty u dentysty

Nawet jeśli ząbki twojego dziecka są w idealnym stanie, to i tak postaraj się, by wizyty odbywały się regularnie. Najlepiej odwiedzajcie stomatologa co trzy – sześć miesięcy od chwili, gdy wyrżnie się maluchowi pierwszy ząbek. Dzięki temu dziecko oswoi się z gabinetem i przyzwyczai do zabiegów na fotelu dentystycznym.

Polecamy: Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?

- Wieczorne mycie

Naucz malucha zasady, że po wieczornym umyciu ząbków nie należy już niczego jeść i pić. Wyjątkiem jest jedynie czysta woda.

Dieta malucha

Nie tylko odpowiednia higiena ma wpływ na to czy pojawi się próchnica u dziecka. Za to czy zęby będą zdrowe odpowiada także odpowiednia dieta!

-  Podjadanie między posiłkami.

Najbardziej szkodliwe dla zębów są kleiste przekąski, na przykład: gumy rozpuszczalne, miękkie cukierki, czekolada, białe pieczywo itp.

- Witaminy

Posiłki powinny być wartościowe i pełne witamin  - białko, wapń, fosfor, witaminy A, C i D. Jeśli już pojawiły się pierwsze ząbki u dziecka, staraj się podawać maluchowi pokarm, który zmusza go do gryzienia i żucia. Będzie to doskonały trening dla małej szczęki i żuchwy.

A jeśli mimo tego próchnica pojawi się?

Być może słyszałaś od znajomych osób  stwierdzenie:" Po co leczyć mleczaki, skoro i tak wypadną?" Zęby mleczne oczywiście, że wypadną, ale nie powinny być zepsute, bo próchnica z łatwością przenosi się na rosnące zęby stałe. Dlatego pamiętaj, że jeśli zauważysz na mleczakach przebarwienia nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

Pamiętaj, że nie na wszystko masz wpływ. O tym czy pojawi się próchnica decydują także geny, przebieg twojej ciąży, a także inne czynniki. Jednak nie poddawaj się, bo naprawdę dużo zależy od ciebie.

Zobacz także: Gryzaki dla twojego dziecka - galeria

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)