Dzieci mogą mieć problemy z zasypianiem, a także z poranną pobudką! Jednak jest kilka sposobów, które znacznie ułatwią te czynności.

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Zobacz, ile czasu powinno spać Twoje dziecko i jak pomóc mu w zasypianiu oraz wstawaniu! Nie zapominaj, że sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju malca!
/ 26.09.2016 14:08
Dzieci mogą mieć problemy z zasypianiem, a także z poranną pobudką! Jednak jest kilka sposobów, które znacznie ułatwią te czynności.

Sen w dobrym otoczeniu – sposoby na zasypianie

Sen jest ważny w naszym życiu, ale jest jeszcze ważniejszy, kiedy jesteśmy małymi szkrabami, które podczas snu „rosną”. O tym wie każdy, że nieprzespana noc szkodzi zdrowiu, ale dobry sen wpływa również na sprawność zapamiętywania i uczenia się. Dlatego warto zadbać o sprzyjające otoczenie, tak, aby sen dostarczał maluchom siły do dalszych harców i prawidłowego rozwoju.

Dobry, zdrowy sen dziecka

Dobry sen, zależy od wielu czynników. To co możesz zrobić już dziś, to wprowadzić w Waszą codzienność małe rytuały zasypiania. Jest wielu sprzymierzeńców wieczornego wyciszenia: dobre bajki, buziak na dobranoc, pogłaskanie główki, czy zbudowanie dobrej atmosfery w samym pokoju poprzez dodatki: mobile, małe światełka, czy pozytywki. Niektóre zabiegi w dbaniu o zdrowy sen malucha, są bardzo oczywiste, ale warto o nich pamiętać. 

Zobacz też: Jak zadbać o czyste powietrze w sypialni dziecka?

Przed samym snem najlepiej wpuścić trochę świeżego powietrza do pokoju. Najbardziej wskazana temperatura otoczenia to 16-20 stopni Celsjusza. U niemowląt sen jest najdłuższy – właściwie przesypiają one prawie 22 godziny z doby. Im starsze tym mniej potrzebują snu.

Przedszkolaki powinny spać 10-12 godzin. Ważne, aby pora zasypiania była stała. Królestwo malucha powinno być uporządkowane, zabawki ułożone.

Jak pomóc dziecku w zasypianiu?

Przygotuj ulubiony kuferek, gdzie zawsze wieczorem wszystkie zabawki idą spać. Pamiętaj, że wystarczy tak niewiele, aby ulepszyć otoczenie i warunki dla pełnego i zdrowego snu. Nocy stróże na małe problemy z zasypianiem Wieczorem zza szaf wychodzą różne twory wyobraźni, dlatego nasz maluch czasem nie może szybko zmrużyć oczek.

Chociaż nie jest dobrze zostawiać na całą noc włączoną lampkę, fajnie jest wpleść w otoczenie trochę delikatnego, ciepłego światła, które pokona małe lęki - każdemu maluchowi może zdarzyć się gorszy wieczór.

Drobne światełka będą tutaj najlepsze, a przy okazji nie wybudzą i nie będą razić w oczka. Girlandy świetlne dodają magicznej atmosfery łamiąc monotonię ciemnego pokoju. Znajdziesz je w ciekawej kolorystyce i wzorach. Dodatkowo będą one stanowić świetną dekorację wnętrza, a przy tym nawet w dzień ożywią i udekorują przestrzeń. 

Zobacz też: Jak dostosować mieszkanie do dziecka?

Problemy ze snem u dziecka

Kiedy pojawiają się problemy z zasypianiem, rodzice sięgają do klasycznej metody – „liczenia owieczek”. W tym znanym nam wszystkim rytuale zasypiania, ukryta jest mantra, na której koncentrując się, powoli oddajemy się w objęcia Morfeusza. Koncentracja oczu malucha na czymś co pomoże uspokoić umysł – to kolejny sposób na szybkie ziewanie.

Mobile, zwane również karuzelami, bujając nad głowami szybko ukołyszą do snu nawet tych najbardziej kapryśnych zasypiaczy. Na rynku można znaleźć wiele fantazyjnych propozycji, które pomogą również stworzyć niekonwencjonalne i przytulne wnętrze pokoju dziecięcego. Mobile mogą przenieść malucha na łąkę, w obłoki gdzie latają samoloty lub ptaki, można znaleźć cały wachlarz ciekawych propozycji, które ululają każdego.

Innym sposobem na ciekawy „sufit“, jest instalacja baldachimu nad łóżeczkiem. Utworzenie zaczarowanego świata, specjalnej strefy, gdzie wyobraźnia ucieka w kierunku baśni - to miła przestrzeń, która uspokaja i wycisza, gdzie czytanie bajek ma dodatkową moc ożywiającą postacie. Tam panują idealne warunki do zasypiania.

Bezpieczne odcięcie się od świata zewnętrznego pomoże w pięknym spaniu i śnieniu.

Gry na dobranoc

A co nam powie samo dziecko? Jakie są jego potrzeby? Nie możemy zapomnieć o jego wrażliwości. Dając dziecku możliwość wyboru jego nocnej przytulanki, poduszki, piżamy, pościeli – ułatwimy mu zasypianie w przyjaznej i dla niego przytulnej atmosferze. Kiedy będzie zbliżać się wybrana godzina zasypiania, powoli proponuj spokojniejsze zajęcia i zabawy, tak, aby nie pobudzać organizmu do aktywności, tylko wyciszyć i przygotować na sen.

Wieczór, to czas, kiedy również rodzice mają trochę więcej czasu, dlatego świetnie sprawdzi się ostatnia tego dnia wspólna zabawa. Możesz zaproponować również swojemu dziecku czytanie bajek lub słuchanie audiobooków. Jeśli sam czytasz na dobranoc swojemu dziecku, to masz okazję zapoznać się z treścią lektury, a dzięki temu możesz dodatkowo kontrolować, kiedy przerwać historię. Najlepiej nie robić tego w momencie, kiedy główny bohater staje przed trudnym zadaniem. Dzieci są bardzo wrażliwe na tego typu opowieści - utożsamiają się z postacią z bajki, więc będą kontynuować historię w swoim śnie.

Pięknym zwyczajem na zasypianie jest śpiewanie kołysanek. Wieczorna toaleta, mycie zębów, kąpiel i ubranie przez malucha swojego szlafroczka, również pomoże w zasypianiu. W rytuale zasypiania pomagają również zaprzyjaźnione poduszki. Niektóre mogą mieć nawet swoją osobowość.

Dzieci uwielbiają przytulać i miętosić miłe w dotyku pluszaki. Lubią się też z nimi witać, kiedy budzi je dzień. Mogą być świetnym pomocnikiem w negocjacjach, kiedy maluch ma trudności ze wstawaniem – „Słyszysz? Ptaszki już śpiewają i Twój pluszak wstał pośpiewać z nimi“. Z kolei w rozpoczynaniu nowego dnia i szybszym budzeniu się, pomoże słanie łóżeczka i chowanie piżamy. Narzuty, skrzynie na pościel i woreczki na nocne wdzianka, to idealne elementy wpisane w te poranne praktyki, a trochę gimnastyki przy sprzątaniu pokoju, przygotuje do kolejnych wyzwań, przygód i dodatkowo pomoże w uczeniu dzieci samodzielności. 

Zobacz też: Codzienne bezpieczeństwo

Warto więc zadbać o zachęcające do aktywności przedmioty. Rytuał witania dnia jest również wpisany w wieczorne praktyki zasypiania, gdyż pomaga nam oddzielić te dwie pory doby i ułatwia pobudkę z energicznym „Dzień dobry!“.

Więcej informacji: www.kidstown.pl.