POLECAMY

Jak wykonać masaż niemowlęcia?

Masaż niemowlęcia to nie tylko rozmasowywanie mięśni, ale również zastrzyk prawdziwego uczucia. Sprawia radość nie tylko maluchowi, ale i rodzicom, ponieważ jak nic innego daje poczucie bliskości. Dzięki masażowi Twoje dziecko rozluźni się i uspokoi, a to zadziała kojąco także na Ciebie.
Jak wykonać masaż niemowlęcia?

Malutkie dziecko jest bardzo wrażliwe na dotyk. Początkowo rodzice delikatnie dotykają i głaszczą malucha. Zauważając, że sprawia mu to przyjemność, ośmielają się na mocniejszy dotyk, pieszczoty, tulenie w objęciach. Wszystkie te kontakty sprawiają obustronną radość oraz pogłębiają więź między rodzicami a dzieckiem.

Właściwości masażu

Masaż dziecka to przyjemna forma nauki okazywania uczuć poprzez dotyk. To zakodowana informacja, że nie trzeba radzić sobie samemu ze złym samopoczuciem, bo jest obok ktoś bliski i pomocny. Ponadto, masowanie dziecka, które jest przyzwyczajone do embrionalnej pozycji ciała, pozwala na uzyskanie równowagi pomiędzy różnymi partiami mięśni, prowadząc do usprawnienia koordynacji ruchowej. Warto wiedzieć, że masaż podnosi odporność oraz działa wspomagająco na takie układy organizmu dziecka jak: układ trawienny, układ oddechowy i układ krążenia. Może być także doskonałym lekarstwem na typowe dolegliwości wieku dziecięcego: kolki, wzdęcia, chroniczny płacz, zaparcia, problemy ze snem oraz karmieniem.

Polecamy: Czym jest kolka niemowlęca?

Masaż bywa idealnym rozwiązaniem dla dzieci, u których stwierdzono wady rozwojowe. Jako element rehabilitacji pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, może zdziałać cuda!

Jak wykonać masaż?

Ważne jest, by wybrać odpowiedni moment. Najlepsza będzie pora między karmieniami. Przed masażem upewnij się, że w pokoju jest dobra temperatura (25 stopni Celcjusza) i że wszystkie niezbędne atrybuty (olejek, balsam) masz w zasięgu ręki. Niemowlę rozbierz całkowicie i połóż na delikatnej powierzchni tak, by czuło się bezpiecznie i komfortowo. Warto rozpocząć od rozgrzania własnych dłoni, aby dziecko nie poczuło nieprzyjemnego zimna przy pierwszym kontakcie.

Pamiętaj o odpowiedniej sile nacisku na małe ciałko niemowlęcia. Siła ta odpowiada sile nacisku wywieranego na zamknięte powieki naszych oczu, do czasu, kiedy nie sprawia to nieprzyjemnego uczucia

Masowanie dziecka wykonuje się od głowy do stóp: rozpoczynamy od twarzy, przechodząc po kolei do ramion, rączek, klatki piersiowej, brzuszka oraz nóg. Podczas masażu mów i uśmiechaj się do malucha - pozwala to na utrzymanie kontaktu wzrokowego oraz stymuluje inne zmysły niemowlęcia. Masaż nie może być rutynowy Jeżeli nasze dziecko chce zmienić pozycję ciała, pozwól mu na to i w odpowiednim momencie powróć do pominiętych obszarów.

Pamiętaj, że udany masaż to taki, który sprawi przyjemność Tobie i Twojemu dziecku. Dlatego zanim rozpoczniesz, zastanów się, czy masz wystarczająco dużo czasu i czy naprawdę jesteś odprężona. Masaż to nie obowiązek, to radość ze wspólnego spędzania czasu z Twoją pociechą. 

Czytaj również: Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Bardzo dobrze opisane porady, przydadzą się każdej mamie, podobnie jak dicopeg junior w razie gdy wystąpią zaparcia.