Jak wybrać lekarza dla Twojego dziecka?

Jak wybrać lekarza dla Twojego dziecka?

Lekarz, który opiekuje się Twoim dzieckiem tuż po jego narodzinach, niekoniecznie musi zostać jego pediatrą. Pamiętaj, że tu chodzi o kogoś, kto będzie sprawował opiekę medyczną nad Twoim dzieckiem aż do ukończenia przez nie około osiemnastego roku życia, dlatego musisz wybrać tę osobę ostrożnie i z rozwagą.
/ 07.07.2010 13:01
Jak wybrać lekarza dla Twojego dziecka?

Oto co powinnaś wziąć pod uwagę przy wyborze lekarza dla swojego dziecka.

Neonatolog

Lekarz pediatra, specjalista od dzieci najmłodszych, czyli noworodków. Ze względu na dużą ilość wcześniejszych urodzeń oraz specyfikę leczenia najmłodszych (badania kontrolne, szczepienia), medycyna wyodrębniła taką dziedzinę. Nawet jeśli po jakimś czasie zdecydujesz się na wybór lekarza rodzinnego dla swojego dziecka, warto, żeby przez pierwszy rok zajął się nim właśnie neonatolog.

Pediatra lub lekarz rodzinny

Pediatra to lekarz, który specjalizuje się w rozwoju dzieci i chorobach dziecięcych. Lekarz rodzinny z kolei posiada ogólną wiedzę internistyczną, która czyni z niego lekarza pierwszego kontaktu dla wszystkich członków rodziny. Zarówno jeden, jak i drugi może prowadzić Twoje dziecko. Wybierając lekarza prowadzącego, zastanów się, czy chcesz, żeby Twój synek był pod opieką kogoś, kto specjalizuje się w chorobach dziecięcych, czy wolisz, żeby był to lekarz, który zna Ciebie i Twoją rodzinę.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze zdrowiem, które wymagają szczególnej opieki i specjalistycznej wiedzy, wybierz pediatrę, który ma duże doświadczenie w leczeniu tych właśnie schorzeń.

Zobacz też : Kiedy do lekarza

Wybór lekarza

W gabinecie lekarskim każdy dzień to wyścig z czasem, dlatego wpadnięcie z niezapowiedzianą wizytą nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli umówisz się na spotkanie z wyprzedzeniem, większość lekarzy chętnie opowie Ci o swojej praktyce. Zadzwoń do gabinetów wybranych przez Ciebie lekarzy, powiedz, że rozważasz zapisanie do nich swojego dziecka i chciałabyś umówić się na wstępną wizytę.

Niektórzy prowadzą takie rozmowy tylko przez telefon, inni mogą zaprosić Cię na spotkanie. Jeśli któryś z lekarzy wybierze pierwszą opcję, koniecznie odwiedź jego gabinet i rozejrzyj się po poczekalni, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Naprawdę wiele można stwierdzić na podstawie czystości, organizacji i stopnia zatłoczenia gabinetu, a są to rzeczy, których nie jesteś w stanie sprawdzić przez telefon. 

Zobacz też : Sprawdź sama, czy dziecko jest chore

Być może sama odpowiedź lekarza wystarczy Ci do podjęcia decyzji — jeśli na przykład da Ci do zrozumienia, że jest zbyt zajęty, zbyt ważny, albo nie wyrazi żadnego zainteresowania spotkaniem ze świeżo upieczonym rodzicem. Będziesz wiedziała, że musisz szukać dalej.

W trakcie rozmowy z lekarzem zapytaj go o rzeczy związane z praktycznymi aspektami jego pracy. Możesz również wypytać go o jego przekonania i wyznawaną filozofię.

Oto przykładowe pytania:
W jakich godzinach pan pracuje? Czy przyjmuje pan również w weekendy? Jak traktowane są nagłe przypadki w nocy lub w święta? Jeżeli w tym samym gabinecie pracuje kilku lekarzy, czy moje dziecko będzie zawsze przyjmować ten sam lekarz? W którym szpitalu przeprowadza pan zabiegi? Czy chore dzieci korzystają z tej samej poczekalni co zdrowe? Kto pana zastępuje, gdy jest pan na urlopie? Jakie rachunki pan wystawia i czy trzeba płacić gotówką? (w przypadku prywatnej praktyki lekarskiej) Jakie ma pan sposoby na uspokojenie płaczącego dziecka? Jeśli będę miała problemy z karmieniem piersią, czy mogę zadzwonić do pana z prośbą o pomoc?

Być może pracownicy przychodni będą mogli odpowiedzieć  na niektóre z Twoich pytań jeszcze przed spotkaniem z lekarzem. W ten sposób będziesz mieć więcej czasu na zadanie mu ważnych dla Ciebie pytań o przekonania i opinie związane z opieką nad dzieckiem. Pamiętaj, że osoba, którą wybierzesz, będzie zapewniała opiekę medyczną Twojemu dziecku aż do czasu, gdy ukończy ono kilkanaście lat, dlatego musisz mieć pewność, że to będzie ktoś, komu możesz zaufać.

Artykuł jest fragmentem książki Synuś. Instrukcja obsługi dla rodziców, wydawnictwa Helion