Jak uspokoić płaczące dziecko

Prezentujemy kilka pomysłów, które pomogą ci uspokoić malucha w najbardziej krytycznych momentach.
Jak uspokoić płaczące dziecko fot. Panthermedia

Nieraz wystarczy wziąć malucha na ręce i chwilkę pokołysać. Czasami maleństwo uspokaja się same. Są jednak również takie momenty, w których niemal wszystkie pomysły okazują sie bezskuteczne. Co wtedy zrobić? Oto kilka sposobów, które podczas gromkiego płaczu moga okazać się twoim asem w rękawie.

* rytmiczne kołysanie w wózku, na rękach lub w kołysce - ten sposób uspokajania odpowiada zdecydowanej większości maluchów. Jedyną róźnicą jest jednak rytm kołysania - niektóre przestają płakać podczas powolnego, a niektóre podczas szybkiego kołysania. Aby skutecznie uspokoić dziecko powinnaś spróbować każdego i wybrać ten najlepszy. Dodatkowo możesz owinąć je w kocyk - wtedy będzie czuło się bezpiecznie.

* przejażdżka samochodem - monotonne dźwięki wydawane przez samochód działa kojąco i sprawia, że maluch robi się senny.

* noszenie malucha na rękach - choć męczące, bywa jedynym ratunkiem na uspokojenie dziecka.

* ciepła kąpiel - ta metoda może okazać się owocna dla maluchów, które lubią pluskać się w wodzie. Te, które podczas kąpieli płaczą, raczej nie uspokoi wizja ponownego znalezienia się w wanience.

* śpiew rodzica lub muzyka - nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i jest najbardziej uniwersalnym językiem świata. Jeżeli twój maluch płacze zaśpiewaj mu kołysankę lub puść płytę z muzyką klasyczną czy popularną. Po odkryciu jego gustów muzycznych, płacz nie będzie już taki straszny.


* szum drzew lub... domowych sprzętów - monotonny dźwięk (podobny do tego wydawanego przez silnik samochodu) może kojąco działać na dziecko. Z tego powodu nie bój się włączyć odkurzacza czy suszarki - wbrew pozorom zamiast rozbudzić, możesz za ich pomocą uśpić maluszka.

* delikatny masaż - nie tylko dorośli, ale i dzieci bywają wymagające. Jeśli maluch cierpi na kolkę lub bóle pleców, masaż połączony z głaskaniem może okazać się zbawienny w skutkach.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Żeby to było takie proste. Każde dziecko ma inne potrzeby, jedne potrzebują mniej stymulacji, inne dużo jedzenia, jeszcze inne by ciągle spały, lub chciałby być noszone. Znając powód płaczu maleństwa, łatwo i szybko można ukoić płacz. Jakie są powody płaczu i co robić gdy już je znamy? zapraszam DLACZEGOPLACZE.WORDPRESS.COM