płaczące dziecko fot. Panthermedia

Jak uspokoić płaczące dziecko

Prezentujemy kilka pomysłów, które pomogą ci uspokoić malucha w najbardziej krytycznych momentach.
/ 22.02.2012 14:11
płaczące dziecko fot. Panthermedia

Nieraz wystarczy wziąć malucha na ręce i chwilkę pokołysać. Czasami maleństwo uspokaja się same. Są jednak również takie momenty, w których niemal wszystkie pomysły okazują sie bezskuteczne. Co wtedy zrobić? Oto kilka sposobów, które podczas gromkiego płaczu moga okazać się twoim asem w rękawie.

* rytmiczne kołysanie w wózku, na rękach lub w kołysce - ten sposób uspokajania odpowiada zdecydowanej większości maluchów. Jedyną róźnicą jest jednak rytm kołysania - niektóre przestają płakać podczas powolnego, a niektóre podczas szybkiego kołysania. Aby skutecznie uspokoić dziecko powinnaś spróbować każdego i wybrać ten najlepszy. Dodatkowo możesz owinąć je w kocyk - wtedy będzie czuło się bezpiecznie.

* przejażdżka samochodem - monotonne dźwięki wydawane przez samochód działa kojąco i sprawia, że maluch robi się senny.

* noszenie malucha na rękach - choć męczące, bywa jedynym ratunkiem na uspokojenie dziecka.

* ciepła kąpiel - ta metoda może okazać się owocna dla maluchów, które lubią pluskać się w wodzie. Te, które podczas kąpieli płaczą, raczej nie uspokoi wizja ponownego znalezienia się w wanience.

* śpiew rodzica lub muzyka - nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i jest najbardziej uniwersalnym językiem świata. Jeżeli twój maluch płacze zaśpiewaj mu kołysankę lub puść płytę z muzyką klasyczną czy popularną. Po odkryciu jego gustów muzycznych, płacz nie będzie już taki straszny.


* szum drzew lub... domowych sprzętów - monotonny dźwięk (podobny do tego wydawanego przez silnik samochodu) może kojąco działać na dziecko. Z tego powodu nie bój się włączyć odkurzacza czy suszarki - wbrew pozorom zamiast rozbudzić, możesz za ich pomocą uśpić maluszka.

* delikatny masaż - nie tylko dorośli, ale i dzieci bywają wymagające. Jeśli maluch cierpi na kolkę lub bóle pleców, masaż połączony z głaskaniem może okazać się zbawienny w skutkach.