POLECAMY

Jak uniknąć histerii dziecka?

Istnieją pewne konkretne sposoby reagowania na dziecięce napady złości w określonych okolicznościach. Każde miejsce albo sytuacja niesie ze sobą odrębny i niepowtarzalny zestaw potencjalnych wyzwań i problemów, jakim być może będziesz musiała stawić czoła. Jak uniknąć histerii dziecka? Odpowiadamy na to pytanie!
Jak uniknąć histerii dziecka?

W restauracji - jak uniknąć histerii dziecka?

Często dochodzi do napadów złości w restauracjach. Może być tak, że gdy jesteście w restauracji, Twoje wymagania wobec dziecka są nieco wyższe niż w domu, gdzie atmosfera jest dużo luźniejsza. W domu mogą obowiązywać nieco inne zasady zachowania.

Na przykład: w domu możesz pozwolić dziecku wstać od stołu, gdy skończyło jeść, albo żeby samo przyniosło z kuchni swój obiad. Ale w restauracji prosisz dziecko, żeby się nie wierciło, spokojnie czekało oraz zachowywało się najlepiej, jak potrafi, i to wtedy, kiedy jest głodne.

Jest kilka prostych sposobów, jak można znaleźć dziecku zajęcie podczas czekania na posiłek. Możesz na przykład skrócić nieco okres oczekiwania swojemu głodnemu maluchowi. Gdy tylko zajmiecie miejsca przy stoliku, poproś kelnerkę, aby przyniosła bułeczki albo przystawki. Idealnym rozwiązaniem są bufety, a do tego mają tę zaletę, że dziecko ma miejsce, żeby trochę pochodzić pod Twoim nadzorem (gdy zobaczysz, że zaczyna się wiercić).

Jeśli już dojdzie do napadu złości, prawdopodobnie będziecie musieli odejść od stolika. Przez wzgląd na pozostałych gości w restauracji możecie wycofać się do toalety albo do holu, żeby innym nie zakłócać posiłku.

Jeśli Twoje dziecko zawsze sprawia wrażenie głodnego i niecierpliwi się w restauracji, zabierz ze sobą jakąś przekąskę, aby mały głodomór miał co chrupać podczas czekania na swoje danie.

Zobacz też : Czego nie wolno robić w restauracji

W poczekalni u lekarza - jak uniknąć histerii dziecka?

Gabinety lekarskie i poczekalnie to miejsca, w których zachowanie spokoju i panowanie nad sobą małym dzieciom może przysparzać spore trudności. I znów prosisz dziecko, żeby siedziało cicho i spokojnie, podczas gdy poczekalnie znane są z tego, że wszyscy odczuwają w nich pewien dyskomfort. Krzesła są twarde, światło ostre, a wokół oczekujący na swoją kolej inni ludzie, którzy mogą źle się czuć albo okazywać zdenerwowanie. Za wyjątkiem gabinetów pediatrycznych rzadko się zdarza, aby w poczekalniach znajdowały się książki, zabawki czy inne atrakcje, które zainteresowałyby dziecko i odwróciły jego uwagę od nieznośnego czekania.

Jakby tego było mało, dziecko może być chore albo denerwuje się czekającą je wizytą u lekarza. Jeśli skończy się to napadem histerii, być może warto podejść do recepcjonistki i zapytać o możliwość przesunięcia wizyty na inną godzinę, tak aby Twój maluch zdążył dojść do siebie. A jeśli histeria jest rezultatem zniecierpliwienia w oczekiwaniu na wizytę, być może uda się ją przyśpieszyć. Zawsze warto zapytać.

Pamiętaj też, aby powiadomić recepcję, jeśli postanowisz zabrać dziecko na zewnątrz. Czasami krótki spacer do pobliskiej fontanny albo spacer wokół budynku przychodni wystarczą, aby odwrócić uwagę dziecka od tego, co je niepokoi.

Na zakupach - jak uniknąć histerii dziecka?

Wyprawa po zakupy może być dla dziecka sporym wyzwaniem. Dla małego dziecka zakupy są po prostu nudne. Zwykle trwa to dość długo i przez cały czas oczekuje się, że dziecko będzie grzecznie szło obok mamy albo spokojnie siedziało w wózku. Tymczasem wokół może się znaleźć mnóstwo interesujących przedmiotów, których albo nie wolno mu dotknąć, albo wziąć ze sobą. Zwróć też uwagę, że w sklepach często jest gorąco, tłoczno i głośno, co dodatkowo zwiększa rozdrażnienie zarówno dziecka, jak i Twoje.

Podczas odwiedzin u przyjaciół i rodziny - jak uniknąć histerii dziecka?

Pamiętaj, żeby jasno wytłumaczyć dziecku zasady, zanim pójdziecie z wizytą do czyjegoś domu. Uprzedź je o ewentualnych ograniczeniach. Czy wolno mu bawić się z psem gospodarzy? Czy są w ich domu przedmioty, których nie wolno mu ruszać? Jeśli dziecko ma napad złości, spokojnie przeproś gospodarzy i zabierz je do łazienki albo na werandę, gdzie będzie mogło odzyskać panowanie nad sobą. Jeśli nie jest w stanie się uspokoić, być może trzeba będzie zakończyć wizytę.

Zobacz też : Zwalczaj napady histerii Twojego dziecka

W środkach transportu - jak uniknąć histerii dziecka?

Chyba najgorszym miejscem, w którym może dojść do napadu złości, są środki transportu publicznego. Razem z dzieckiem wyruszacie w ośmiogodzinną podróż albo długi lot, żeby odwiedzić babcię. Zabawka Twojej pociechy właśnie spadła pod siedzenie i potoczyła się tak, że nie można jej dosięgnąć. Jak można się było spodziewać, dziecko wpada w histerię.

Jest bardzo niewiele miejsc, w które możecie się udać, aby pobyć na osobności. Jeśli jedziecie w daleką trasę autobusem albo samolotem, pamiętaj, żeby zabrać ze sobą gry, zabawki albo książki.

Miejsce przy oknie może nieco ułatwić zadanie. Jeśli dziecko ma napad złości, być może uda Ci się je uspokoić w toalecie albo na miejscach w ostatnim rzędzie. Jeśli jednak naprawdę nie macie dokąd pójść, spróbuj wziąć je na ręce albo pogłaszcz je po plecach.

Jedna z matek w takiej sytuacji wpadła na doskonały pomysł. Nakryła siebie i dziecko kocem podróżnym, co dało im pewne poczucie prywatności, a dziecko skoncentrowało się na obserwacji wysiłków mamy próbującej je uspokoić.

Artykuł jest fragmentem książki Mamie na ratunek. Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka wydawnictwa Helion

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Nie zgodzę się z Tobą. Z obserwacji mojej najbliższej rodziny, która wychowuje dwójkę dzieci wynika, że czasem histeria dziecka wynika z tzw. 'bezstresowego wychowania' i przyzwyczajenia dziecka, że każdym fochem i napadem histerii jest w stanie osiągnąć zamierzony cel.
/8 lat temu
Mam wrażenie, że pojawianie się napadów histerii u dzieci związane jest z atmosferą jaka panuje w domu. Jeśli rodzice są zrównoważeni dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i nie wpada w histerię...