Jak uchronić noworodka przed dysplazją stawu biodrowego?

Jak uchronić noworodka przed dysplazją stawu biodrowego?

Kiedy noworodek przychodzi na świat, głowa kości udowej powinna już pasować do panewki. Otoczone błoną maziową tworzą staw biodrowy, który pozwala na płynne i bezbolesne poruszanie nogami. Dysplazja stawów biodrowych to zaburzenie, powodujące, że głowa nie pasuje dokładnie do panewki. Jak uchronić przed nim noworodka?
/ 09.08.2010 09:24
Jak uchronić noworodka przed dysplazją stawu biodrowego?

Przyczyny

Do tej pory nie poznano dokładnych przyczyn występowania dysplazji, udowodniono jedynie, że częściej chorują na nią dziewczynki i że zachorowalność jest większa, jeżeli u rodziców lub rodzeństwa dziecka również stwierdzono dysplazję. Warto również wiedzieć, że do rozwoju dysplazji stawu biodrowego może doprowadzić nieprawidłowa pielęgnacja niemowląt, w tym: zawijanie kończyn dolnych noworodków w wyproście, noszenie dziecka tyłem do siebie lub ciągłe układanie dziecka na boku.

Polecamy: Siatki centylowe

Jak rozpoznać chorobę?

Pierwszym momentem, kiedy możemy wykryć dysplazję są chwile tuż po porodzie. Na oddziale noworodkowym lekarz sprawdza, czy obie nóżki symetrycznie się odwodzą i czy nie występuje efekt przeskakiwania (przy ruchach w stawie biodrowym słychać wyraźny „klik” świadczący o wyskakiwaniu głowy kości udowej z panewki), który jest bardzo charakterystyczny dla dysplazji. Obserwuje również, czy oba uda są równej długości i czy fałdy pośladkowe, pachwinowe i udowe rozkładają się symetrycznie. Jeżeli zauważy coś nieprawidłowego, natychmiast zleci badanie usg stawów biodrowych, które pozwoli na dokładne uwidocznienie stawów oraz jest zupełnie bezbolesne dla dzieci. W niektórych krajach to badanie wykonywane jest rutynowo u każdego noworodka, ponieważ czasem lekarzowi mogą umknąć dyskretne objawy dysplazji stawów biodrowych.

Szybka diagnoza jest bardzo istotna, gdyż pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia i doprowadzenie do dalszego prawidłowego rozwoju stawu. Zaleca się więc, aby była ona wykonywana w pierwszych trzech tygodniach życia noworodka.

Jak zapobiegać i leczyć?

Aby nie doszło do dysplazji stawu biodrowego, należy malucha układać jak najczęściej w pozycji „żabki”, czyli zawsze uważać, aby jego kończyny były zgięte i odwiedzone. Pomocne jest tak zwane „szerokie pieluchowanie” niemowląt, które pozwala na utrzymanie odpowiedniego ułożenia elementów stawu biodrowego. 

Polecamy: Jak nosić niemowlę?

Szczególnie polecane jest układanie dziecka na brzuchu oraz unikanie trzymania go tyłem do siebie. Dodatkowo należy stosować tak zwane „majtki ortopedyczne” lub inne zabezpieczenia polecone przez lekarza ortopedę. Rodzicom często wydaje się, że są one bardzo niewygodne dla ich pociech i nie przynoszą poprawy. Jednak warto zaznaczyć, że nie stosowanie się do zaleceń lekarskich może doprowadzić w przyszłości do zagipsowania stawów biodrowych niemowlęcia, a także operacji ortopedycznej.

Polecamy: Sztuka przewijania niemowlaka