POLECAMY

Jak szybko i skutecznie uśpić niemowlę?

Jedną z najważniejszych potrzeb człowieka jest regularne wysypianie się w nocy. Być może zdziwi Cię to, że Twoje maleństwo nie odziedziczyło tej potrzeby. Ciemność i światło słoneczne nic dla niego nie oznaczają. Śpi i budzi się wtedy, gdy ma na to ochotę. Jak zatem uśpić dziecko?
Jak szybko i skutecznie uśpić niemowlę?

Schemat snu niemowlęcia

Na początku noworodek przesypia większość dnia (około 16 z 24 godzin) i budzi się co trzy lub cztery godziny na karmienie. Potem, mniej więcej po tygodniu, zaczyna budzić się częściej i spędzać więcej czasu na karmieniu.

W tym czasie za wcześnie jest jeszcze na ustalenie jakiegokolwiek schematu pór spania lub karmienia. Żołądek niemowlęcia jest zbyt mały, żeby pomieścić pokarm wystarczający na dłużej niż kilka godzin.

Zobacz też: Kiedy iść na spacer z noworodkiem?

Po pierwszym miesiącu

Po ukończeniu pierwszego miesiąca niemowlęta zaczynają mniej spać w ciągu dnia i coraz bardziej interesować się tym, co się dzieje wokół nich. Jednak większość dzieci w tym wieku nadal potrzebuje co najmniej dwóch 1 – 3-godzinnych drzemek dziennie — jednej rano, a drugiej po południu.

Czasem warto obudzić dziecko

Jeśli Twoja córka śpi dłużej niż 3 – 4 godziny w trakcie dnia, obudź ją, żeby znów zrobiła się śpiąca w porze wieczornej. Dzieci w tym wieku zazwyczaj nie potrzebują być karmione w nocy tak często, jak dotychczas.

Daj dziecku czas

Jeśli chcesz wydłużyć przerwy w nocnym karmieniu, pozwól dziecku popłakać i pogrymasić, zanim do niej podejdziesz. Niemowlęta nieraz budzą się w nocy (podobnie jak ludzie dorośli) i po kilku minutach kapryszenia wracają do snu.

Daj maleństwu czas, żeby samo nauczyło się uspokajać. To wspaniała umiejętność, którą z pewnością docenisz, gdy w ciągu następnego roku Twoje dziecko będzie umiało samo powrócić do snu, bez żadnej pomocy z Twojej strony.

Polecamy na Babyonline.pl: Podmianka, ninja, czyli jak wyjść z pokoju, by nie obudzić dziecka

Naucz malca!

Gdy Twoje dziecko ma miesiąc lub dwa, możesz spróbować nauczyć je odróżniać dzień od nocy: nie zapalaj światła w porze nocnej w trakcie karmienia i przewijania, a ponadto wykonuj te czynności szybko i cicho.

Nie rozmawiaj, nie baw się z dzieckiem i nie włączaj światła. Podczas dnia wpuść do pokoju światło słoneczne, pozwól, żeby Twoja córka słyszała hałasy i dźwięki krzątaniny, baw się z nią i rozmawiaj, gdy nie śpi.

Jeśli nie jest szczególnie wrażliwa na hałas, nie staraj się zachowywać w ciągu dnia ciszej niż zwykle — nawet wtedy, gdy ucina sobie drzemkę. Dzięki temu Twoje dziecko przyzwyczai się do spania w towarzystwie dzwonków telefonu i zwykłych rozmów.

Po sześciu tygodniach

Po ukończeniu sześciu tygodni dzieci zaczynają spać najdłużej nocą (około 3 – 5 godzin), a ten trend umacnia się w kolejnych miesiącach. Jeśli nakarmisz dziecko o godzinie 22 albo 23, możesz przespać noc nawet do świtu.

Po trzech miesiącach

W wieku około trzech miesięcy większość dzieci karmionych butelką nie wymaga karmienia w nocy, choć z pewnością nie pogardziłyby porcją mleka, gdyby została im zaoferowana. Dzieci karmione piersią osiągają ten etap nieco później, w wieku 5 – 6 miesięcy.

Gdy Twoje dziecko ukończy trzy miesiące, będziesz mogło wprowadzić u niej bardziej sztywny harmonogram spania. Zacznij od tego, żeby codziennie kłaść je spać o tych samych porach, zarówno na krótką drzemkę, jak i na nocny sen.

Spanie w czasie karmienia? Zapomnij!

Nie usypiaj dziecka w trakcie karmienia. Jeśli przyzwyczaisz je do tego, będziesz musiała powtarzać tę czynność za każdym razem, gdy obudzi się w środku nocy.

Gdy Twoje dziecko skojarzy karmienie ze spaniem, trudno będzie Ci zerwać z tym nawykiem, ponieważ malec nie będzie chciał zasnąć bez ssania piersi lub smoczka. W końcu dojdzie do tego, że nie będzie umiał z powrotem zasnąć, gdy przebudzi się w nocy, jeśli go nie nakarmisz albo przynajmniej nie podasz jej smoczka.

Zobacz też: Jak często karmić piersią?

Nie zniszcz dziecięcych ząbków

Ten nawyk jest szczególnie szkodliwy dla rozwijających się zębów dziecka. W wieku czterech miesięcy ząbki zaczynają się wyrzynać, a karmienie w porze nocnej znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstania ubytków, ponieważ w trakcie snu mleko gromadzi się wokół zębów dziecka.

Dlatego zawsze po karmieniu obudź dziecko, postaraj się, żeby mu się odbiło, a potem połóż je do łóżka, żeby nauczyło się, że zasypianie nie łączy się z karmieniem.

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/rok temu
Znajomość kilku faktów o dziecięcym śnie, pozwoli wam lepiej przespać noc -gajablog pl/jak-uspic-niemowle/
/rok temu
Większość tutaj wypisania przez autora to bzdury. Nie polecam :)
/2 lata temu
Warto spróbować starej i sprawdzonej metody mojej babci spróbujcie natrzeć klatkę piersiową cebulą. Pozdrawiam!
POKAŻ KOMENTARZE (5)