POLECAMY

Jak przestawić dziecko na sztuczne mleko?

Czy podawać dziecku sztuczne mleko? Wiadomo, że od tego jak będzie odżywiane nasze dziecko zależy jego stan zdrowia w przyszłości i prawidłowy rozwój. Ale bez mleka matki także może sobie poradzić!
Jak przestawić dziecko na sztuczne mleko?

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi jest ciężka do podjęcia. Jej realizacja wymaga ogromnych pokładów cierpliwości od młodych rodziców. Większość z nich bezgranicznie wierzy w cudowną moc mleka matki, dlatego tak ciężkie jest dla nich podjęcie decyzji o pierwszych zmianach w diecie ich dziecka.

Ważna z perspektywy naszej pociechy będzie konsekwencja w działaniu. To milowy krok w odstawianiu malucha od piersi. Substytutem mleka matki będzie od tej pory mleko modyfikowane. Dzięki odpowiedniemu doborowi mieszanki dzieci mogą prawidłowo rosnąć i rozwijać się.

Warto jedynie pamiętać, aby jak najpóźniej wprowadzić do diety malca mleko krowie. To właśnie ono jest często przyczyną alergii u dziecka.

Jak odzwyczaić dziecko od piersi?

Najlepszą jest sytuacja, w której dziecko samo rezygnuje z ssania piersi. Taka sytuacja może się zdarzyć w wieku ośmiu, dziewięciu miesięcy, kiedy dziecko traci zainteresowanie piersią na rzecz "ciekawszych" przedmiotów, jak choćby kubka.

Najczęściej jednak trzeba pomóc maluchom. Korzystną sytuacją jest taka, gdy dziecko ma już skończonych kilka pierwszych pięć miesięcy i zaczynamy rozszerzać jego dietę o nowe produkty.

Wskazane, a wręcz pożądane jest stopniowe odstawianie dziecka od piersi. Nie może to nastąpić nagle, gdyż wiązać się będzie ze stresem zarówno dla mamy, jak i jej pociechy. Maluch musi oswoić się z nową sytuacją. Pierwsza porcja nowości to uzupełnienie do dotychczasowego karmienia piersią. Najpierw podajemy pierś, a potem odrobinę mieszanki.

Następnie stopniowo należy zwiększać dawkę pokarmu w butelce. Z wieczornego karmienia powinno się rezygnować w ostatnim etapie. Przede wszystkim przez wzgląd na to, że karmienie piersią uspokaja dziecko przed zaśnięciem, daje poczucie bliskości i nieoceniony kontakt z matką.

Zobacz też : Kiedy jest najlepszy moment, by odstawić dziecko od piersi?

Nowy pokarm powinien być dostosowany do wieku dziecka. Plusem jest różnorodność na rynku mieszanek dla dzieci. Nie będzie, więc problemu z dopasowaniem odpowiedniego rodzaju mleka modyfikowanego nawet dla najbardziej wyrafinowanych niemowlęcych podniebień.

Mleko modyfikowane jest dobrze tolerowane, jeśli zostanie odpowiednio dopasowane do etapu rozwoju dziecka.

Wszystkich korzyści płynących z przestawienia dziecka na mleko modyfikowane nie sposób wyliczyć. Najważniejsze, że młoda mama jest nareszcie wyspana. Ma znacznie większą swobodę i może realizować się ponownie w pracy zawodowej. Komfortem jest również udogodnienie związane z karmieniem dziecka w miejscach publicznych, co przy karmieniu piersią mogło być krępujące.

Należy pamiętać, że odstawienie dziecka od piersi to pierwszy krok do jego samodzielności.

Zobacz też : Karmienie piersią a choroby

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Wszystkich korzyści płynących z przestawienia dziecka na mleko modyfikowane nie sposób wyliczyć. Najważniejsze, że młoda mama jest nareszcie wyspana. Ma znacznie większą swobodę i może realizować się ponownie w pracy zawodowej. Komfortem jest również udogodnienie związane z karmieniem dziecka w miejscach publicznych, co przy karmieniu piersią mogło być krępujące.... cO ZA IDIOTA I BAWAN TO PISZE!!!! KORZYŚCI Z PRACY ZAWODOWEJ KOMFORT Z KARMIENIA W MIJSCACH PUBLICZNYCH BUTELKĄ??? może jestem facetem i was nie rozumiem... ale nigdy nie zrozumiem kiedy matka przekłada wstyd i komfort nad zdrowiem dziecka ... Co wy tu promujecie??? Pani Paulino dno