POLECAMY

Jak przebiega rozwój seksualny dziecka?

Dzieci są zarówno ciekawe świata wokół, jak i samych siebie, dlatego już od najmłodszych lat interesują się swoją seksualnością. Mimo to jednak większość rodziców nie jest przygotowana na pytania dotyczące seksualności. Dowiedz się, jak przebiega rozwój seksualny Twojego dziecka oraz czy warto rozmawiać z nim na ten temat!
Jak przebiega rozwój seksualny dziecka? fot. fot. Fotolia

Kiedy rozpoczyna się rozwój seksualny dziecka?

Rozwój seksualny dziecka rozpoczyna się w bardzo wczesnym dzieciństwie, a jego pierwsze przejawy można zaobserwować już w okresie niemowlęcym.

Ciekawość dwulatka

W wieku 2–3 lat, czasami wcześniej, dziecko rozpoczyna poznawanie własnych narządów płciowych poprzez dotykanie ich, co nazywane jest masturbacją. Nie ma jednak powodu do niepokoju rodziców, ponieważ nie wiąże się to z żadnym podtekstem seksualnym – dzieci nie zdają sobie jeszcze sprawy ze swojej seksualności. Dotykanie genitaliów w tym okresie sprawia im przyjemność oraz pozwala zdobyć wiedzę na temat swojego ciała. Ta faza powinna szybko przeminąć.

Rodzice nie powinni niepokoić się takim zachowaniem ich pociechy, ponieważ jest to zupełnie naturalne. Można delikatnie odwracać uwagę dziecka, które się dotyka, jednak nie należy go zawstydzać czy karcić, ponieważ może to wywołać w nim poczucie winy oraz przekonanie, że ciało jest czymś złym, co może zrodzić problemy w życiu intymnym, kiedy malec już dorośnie.

Świadomy trzylatek

W wieku około 3 lat kształtuje się u dziecka tożsamość płciowa – dziecko identyfikuje się z płcią męską lub żeńską.

W tym okresie dziecko również zaczyna zastanawiać się i pytać o to, skąd przyszło na świat. W tym wieku bardzo często abstrakcyjne wydaje się wytłumaczenie, że pochodzi z brzucha mamy – dziecko zaakceptuje odpowiedź, że przyszło ze szpitala, ponieważ jest to dla niego coś znanego – dzieci w tym wieku sądzą, że niemowlę można kupić w szpitalu.

W tym wieku dziecko zaczyna również przywiązywać wagę do nagości i chętnie je eksponuje. Często wraz z rówieśnikami oglądają swoje narządy płciowe, porównuje je. To właśnie na tej podstawie kształtuje się tożsamość płciowa.

Rodzic nie powinien krzyczeć lub karać dziecko za pokazywanie nagości, jednak powinien zareagować spokojnie upominając, że jest to niewłaściwe zachowanie, ponieważ wprowadza osoby oglądające w zakłopotanie. Niedługo potem wykształci się w dziecku naturalne poczucie wstydu wobec nagości swojej i innych.

Zobacz też: Jak dbać o słuch dziecka? - poradnik dla rodziców

Przedszkolak-lekarz

W wieku 4 lat u dziecka pojawia się poczucie ciągłości płci, czyli dziecko odkrywa, że z dziewczynki wyrośnie kobieta przypominająca mamę, a chłopiec będzie podobny do taty. Rok później, w wieku 5 lat, pojawia się poczucie niezmienności płci – dziecko już wie, że jego płeć się nie zmieni.

W tym okresie dzieci coraz bardziej interesują się tym, skąd pochodzą. W momencie kiedy zaakceptują fakt, że wzięły się z brzucha mamy, zaczynają zastanawiać się nad drogą wyjścia z brzucha (często sądzą, że wydostały się przez pępek) oraz tym, ile czasu spędziły w brzuchu mamy i czy było to bolesne. W wieku przedszkolnym, najczęściej około 6. roku życia, dziecko zaczyna dostrzegać role społeczne przyjmowane przez kobietę i mężczyznę, podział obowiązków, a także związek pomiędzy małżeństwem a posiadaniem dzieci. W tym wieku dziecko nie rozumie, że możliwe jest posiadanie dziecka przez parę, której nie stanowi mąż i żona.

W tym wieku narasta także fascynacja ciałem, co uwidacznia się w zabawach w lekarza i pacjenta czy masażystę, a także wszystkich innych dających okazję do dotyku.

Wiek wczesnoszkolny

W tym okresie u dziecka zwiększa się świadomość jego pochodzenia, przyjmuje, że urodziło się z brzucha mamy, w pewnym momencie zaczyna być skrępowane tym tematem. Wiele dziewczynek dociekliwie dopytuje o rolę ojca w procesie ich powstawania. W tym wieku ostatecznie kształtuje się tożsamość płciowa, pojawia się zainteresowanie płcią przeciwną. W wieku około 9 lat dziewczynki dowiadują się w szkole bądź z otoczenia o miesiączkowaniu, a temat seksualności zaczyna je wyraźnie zawstydzać.

W wieku szkolnym u dzieci pojawiają się również wierszyki, piosenki oraz dowcipy związane z seksem lub czynnościami wydalniczymi.

Czy należy z dzieckiem rozmawiać na temat seksualności?

Większość seksuologów i pedagogów uważa, że należy rozmawiać z dzieckiem na ten temat, zwłaszcza jeśli ono samo jest zainteresowane i inicjuje rozmowę. Na pytania dziecka należy odpowiadać, biorąc pod uwagę jego rozwój i poziom dojrzałości, na pewno należy unikać fachowego nazewnictwa i szczegółów dotyczących życia intymnego.

Warto opowiadać dziecku o sferze emocjonalnej, żeby kształtować w nim zdrowy stosunek do zbliżeń. Pamiętaj, żeby unikać karcenia dziecka w momencie kiedy dotyka swoich genitaliów, ponieważ może to zaburzyć jego rozwój seksualny i w konsekwencji doprowadzić do kłopotów w życiu dorosłym.

Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto podejmować temat seksualności ze swoim dzieckiem, pamiętaj, że jeśli Ty tego nie zrobisz, zrobią to jego koledzy lub media, w których dzisiaj bez problemu dziecko znajdzie odpowiedź na nurtujące je pytanie – często w bardzo drastycznej formie. Obecnie temat rozmów z dzieckiem o seksie stał się popularny, dlatego w księgarni czy bibliotece bez problemu znajdziesz książki, które pomogą Ci nauczyć się przeprowadzać takie rozmowy, dostępne są także ilustrowane książeczki dla dzieci, które w łagodny sposób pomogą zaspokoić ich ciekawość.

Zobacz też: By dziecko zdrowo rosło - zasady dla rodziny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)