Jak prawidłowo pielęgnować twarz noworodka?

Przez pierwsze cztery tygodnie życia twarz noworodka najlepiej myć w przegotowanej wodzie. Pamiętaj, że należy pielęgnować jego twarz nie tylko podczas wieczornej kąpieli, ale także rano. Przed tobą krótki poradnik w jaki sposób pielęgnować twarz noworodka.
/ 08.06.2013 17:27

1. Namoczonym wodą wacikiem przecieraj policzki, czoło, brodę i nos dziecka

Wacik powinien być wcześniej wyciśnięty, by nie zachlapał niepotrzebnie dziecka. Przecierając twarz maluszka nie zapomnij o zakamarkach za uszami. Dobrze jest także przetrzeć miejsca pod brodą, bowiem często w tym miejscu zbierają się resztki ulanego pokarmu, które mogą przyczynić się do odparzenia skóry. Resztki wilgoci z buzi najlepiej usuń suchym wacikiem.

Polecamy: Jakie składniki kryją się w kosmetykach dla dzieci?

2. Do mycia oczu przyda się sól fizjologiczna

Sól fizjologiczną kupisz bez recepty w każdej aptece. Jest naturalna dla małego organizmu i nie wywołuje podrażnień.

3. Kierunek przemywania oczu

Przemywaj oczy noworodka od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Przecieraj je jednym delikatnym ruchem, a do każdego oka używaj osobnego wacika kosmetycznego. Podczas pielęgnacji oczu i buzi dziecka zrezygnuj z naparu z rumianku, który może uczulić maluszka.

Polecamy: Jak chronić oczy dziecka przed UV?

4. Pielęgnacja uszu dziecka

Uszy wewnątrz same oczyszczają się z zalegającej woskowiny, dlatego też nie musisz ich tam czyścić. Pamiętaj jednak, aby usunąć jej nadmiar z małżowiny. Możesz to zrobić mokrym wacikiem podczas kąpieli dziecka. Uważaj jednak, aby nie zalać wodą całych uszu.

Do czyszczenia uszu dziecka nie używaj patyczków higienicznych. W ten sposób możesz jedynie uszkodzić wrażliwą na dotyk błonę bębenkową. W konsekwencji może to skutkować trwałymi i poważnymi uszkodzeniami słuchu. Poza tym używając patyczków higienicznych nie usuwasz woskowiny, tylko wpychasz ją jeszcze głębiej.

5. Nosek dziecka

Nosek dziecka, podobnie jak uszy oczyszcza się samoistnie. Jeżeli jednak zaobserwujesz wydostającą się z niego wydzielinę, przetrzyj wilgotnym wacikiem zewnętrzną część noska. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie wkładać do wnętrza noska żadnych zwiniętych w rulonik chusteczek lub wacików kosmetycznych!

Polecamy: Aspirator do nosa - wszystko co powinieneś wiedzieć

6. Czas na krem

Jeśli twarz twojego dziecka jest odpowiednio nawilżona, nie musisz jej smarować. Jeśli jednak widzisz, że jest przesuszona, szorstka, użyj kremu przeznaczonego dla niemowląt od pierwszych chwil życia. Jeżeli twój maluszek nie ukończył miesiąca życia, zrezygnuj z oliwki dla dzieci, która może tylko pogłębić wysuszenie skóry.

7. Pielęgnacja włosków

Nawet, jeśli twój maluszek nie ma bujnej czuprynki tylko rzadki puch, czesz włoski nawet dwa razy dziennie. Najlepsza do tego będzie szczoteczka z miękkim włosiem przeznaczona dla niemowląt. Pamiętaj, że delikatne czesanie i dotykanie główki miękką szczotką będzie dla twojego maluszka przyjemnym i uspokajającym masażem.

Zobacz także: Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?