Jak prawidłowo obcinać paznokcie u noworodka?

Obcinanie paznokci noworodkowi to zabieg, którego boi się wielu młodych rodziców. Paznokcie maleństwa są kruche i bardzo ostre. Dodatkowo rosną w zadziwiająco szybkim tempie, dlatego też trzeba obcinać je nawet dwa razy w tygodniu. Dzięki naszemu małemu poradnikowi zobaczysz, że obcinanie paznokci u noworodka nie jest wcale takie trudne.
/ 07.06.2013 19:32

Wybierz odpowiedni moment na obcięcie paznokci u dziecka

Najlepiej zabierz się za zabieg wtedy, gdy twój maluszek jest najedzony i spokojny. Jeżeli jednak boisz się, że dziecko zacznie się nerwowo wiercić, możesz poczekać z obcinaniem paznokci do momentu, aż szkrab zaśnie.

Zadbaj o to, aby dziecko miało swoje osobiste przyrządy do paznokci. Najlepsze będą nożyczki z zaokrąglonymi końcami lub specjalny obcinacz do paznokci. Pamiętaj, aby przed użyciem zdezynfekować przyrządy.

Pierwsze obcinanie paznokci dziecku warto zrobić 2–3 dni po powrocie do domu ze szpitala.

Polecamy: Jakie składniki kryją się w kosmetykach dla dzieci?

Paznokcie u rączek maluszka obcinaj zawsze na półokrągło

Dzięki temu dziecko nie będzie miało możliwości zadrapania się ostrymi brzegami. Postaraj się obcinać paznokcie powoli, dokładnie i uważnie. Pod żadnym pozorem nie używaj pilniczka i nie wycinaj skórek wokół paznokci malucha. Po skróceniu paznokcia, przejedź po nim opuszkiem swojego palca i sprawdź, czy nie znajdują się na nim ostre zadziorki, którymi smyk mógłby się zranić i podrapać.

Pod żadnym pozorem nie podważaj paznokcia malucha pilniczkiem, aby go oczyścić! Do tego celu zawsze korzystaj z miękkiej szczoteczki podczas kąpieli dziecka.

Paznokcie u nóżek malucha obcinaj na prosto

Dzięki temu unikniesz u malucha bolesnego wrastania paznokci. Podczas obcinania paznokci u nóżek dziecka, trzymaj mocno i pewnie nogę malucha. W ten sposób uniemożliwisz szkrabowi nagłe szarpnięcie.

Polecamy: Jak prawidłowo kąpać dziecko?

Środki do dezynfekcji

Pamiętaj, że nawet mała ranka może stać się pożywką dla niebezpiecznych zarazków. Dlatego też przed obcinaniem paznokci umyj swoje dłonie i na wszelki wypadek przygotuj coś do dezynfekcji. Jeśli zdarzy ci się skaleczyć maluszka, przetrzyj rankę, a następnie przyłóż do niej wacik nasączony spirytusem.

Zobacz także: Jak prawidłowo podnosić i odkładać dziecko?