POLECAMY

Czy ono na pewno się najada?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, musisz tylko uważnie obserwować malucha. Oto 4 rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę!
Czy ono na pewno się najada? fot. Fotolia

Każda mama czasem się nad tym zastanawia. A pewnie połowa z nich martwi się, że dziecko ciągle chodzi głodne! Możesz być pewna, że wszystko jest w porządku, jeżeli jest spełnionych kilka warunków. Oto one...

Warunek nr 1

Przystawiasz dziecko do piersi przynajmniej osiem razy dziennie W trakcie ssania obejmuje ustami całą brodawkę piersiową z większą częścią otoczki i miarowo rusza buzią. Mięśnie jego twarzy powinny wyraźnie pracować.

Warunek nr 2

Podczas karmienia słyszysz, jak ssie i połyka mleko (co najmniej przez 10 minut z jednej piersi) Odgłosy przypominają raczej stękanie, a nie cmokanie czy mlaskanie. Jeśli maluch cmoka, pewnie za płytko chwycił pierś i nie będzie mógł jej dobrze opróżnić. Trzeba przystawić go jeszcze raz.

Warunek nr 3

Maleństwo moczy co najmniej 6–8 pieluszek dziennie, a jego mocz jest jasny i bezwonny Skóra zdrowego dziecka jest napięta i błyszcząca, a ciemiączko nie jest zapadnięte (zapadnięcie się ciemiączka może, choć nie musi, świadczyć o odwodnieniu).

Warunek nr 4

Jego waga systematycznie przyrasta W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko powinno przybierać 180–220 g na tydzień, w kolejnych trzech – 120–130 g na tydzień, a w drugim półroczu już tylko 60-80 g na tydzień. Mniej więcej w szóstym miesiącu życia maluch powinien podwoić swoją masę urodzeniową, a około pierwszych urodzin potroić ją.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)