POLECAMY

Jak powstrzymać histerię dziecka zanim wybuchnie?

Zapobieganie histerii to Twoja pierwsza linia obrony. Wielu problemom możesz zapobiec, zwyczajnie się do nich przygotowując. Zanim wraz ze swoim dzieckiem wyjdziecie z domu, warto przemyśleć kilka kwestii, które pomogą Ci uniknąć wielu ataków złości Twojego dziecka. Powstrzymaj histerię dziecka zanim wybuchnie!
Jak powstrzymać histerię dziecka zanim wybuchnie?

Dziecko musi być wypoczęte - zapobiegaj histerii dziecka

Jeśli dziecko jest zmęczone, częściej bywa marudne i rozdrażnione. Większość małych dzieci wydaje się być w lepszej formie rano, ponieważ są wtedy bardziej pobudzone i nie odczuwają jeszcze potrzeby drzemki. Zjedzcie przed wyjściem. Głodne dzieci łatwiej dają się wyprowadzić z równowagi i szybciej dają się ponieść emocjom, zwłaszcza w sytuacjach, które i tak są dla nich stresujące albo męczące.

Odpowiednio ubierz dziecko - aby nie miało powodów do histerii

Wygodne ubrania i buty są niezwykle ważne. W sklepach często jest znacznie cieplej niż na zewnątrz, więc najlepiej ubierz dziecko „na cebulkę”. Jeśli będzie mu w czymś niewygodnie, szybko zrobi się marudne i łatwiej może wpaść w histerię. Przygotuj listę. Jeśli Twoje dziecko łatwo ulega pokusom i ma ochotę na wszystko, co jest w zasięgu jego wzroku, spróbuj przed wyjściem zrobić listę zakupów. Następnie weź gazetkę reklamową sklepu, do którego się wybieracie, i pozwól dziecku, aby wybrało jedną albo dwie rzeczy, które dodacie do listy. Pamiętaj, żeby w sklepie konsekwentnie trzymać się listy!

Przypomnij reguły jeszcze przed wyjściem - walcz z histerią dziecka

Dokładnie wyjaśnij dziecku, dokąd się wybieracie, co się będzie działo i jakiego zachowania od niego oczekujesz. Wybieraj sklepy przyjazne dzieciom. Bywa, że w sklepach z miejsc przy kasach usuwa się towary „nadmiernie kuszące”, takie jak słodycze i zabawki, albo ustala się specjalne stanowiska kasowe, gdzie tych produktów nie ma. W innych sklepach wprowadzono małe wózki na zakupy dla dzieci, dzięki którym dziecko ma poczucie, że również bierze udział w zakupach i jest niezwykle pomocne. W ten sposób dziecko tak szybko się nie znudzi, nie zmęczy się i nie zrobi się marudne.

Strategie zapewniające powodzenie

Jak zapewne wiesz, nie zawsze jest tak, że wyjście z domu oznacza spacer po parku albo dzień na plaży. Nie załamuj się jednak, istnieją pewne określone kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia publicznych napadów złości i umieć nad nimi zapanować. Gdy akurat musisz zabrać ze sobą dziecko, załatwiając własne sprawy, wówczas (jeśli to tylko możliwe) staraj się to robić poza godzinami szczytu. Supermarkety mają zwykle największy ruch wczesnym wieczorem i w weekendy. Idealny jest więc wtorkowy poranek. Gabinety lekarskie natomiast wydają się być najbardziej spokojne wcześnie rano i w piątek po południu.

Najważniejsze, by się nie denerwować. Jeśli zaczniesz podnosić głos albo dasz się ponieść emocjom, jest duże ryzyko, że histeria dziecka jeszcze się nasili.

Wskazówki, jak zapobiegać napadom złości w miejscach publicznych

Podtrzymuj uwagę dziecka. Nawet jeśli to, co macie do załatwienia na mieście, zupełnie go nie interesuje, postaraj się do dziecka mówić i reagować na to, co mówi, aby w ten sposób utrzymać jego zainteresowanie. Zadawaj mu proste pytania, np.: „Jak myślisz, kto może chodzić w takich malutkich bucikach?” albo: „Potrafisz policzyć, ile osób stoi przed nami w kolejce?”. 

Zobacz też : Rodzicu pobaw się ze mną

Włącz dziecko do Waszych spraw. Dziecko, które czynnie uczestniczy w określonym zadaniu, rzadziej robi się znudzone, niespokojne i zniecierpliwione. Możesz na przykład poprosić je, żeby potrzymało kupony promocyjne albo poukładało zakupy według kolorów. Starsze dzieci mogą pakować zakupy do torby albo pomóc w ustaleniu planu zadań do wykonania w danym dniu.

Zabierz zestaw awaryjny. Wychodząc z domu, weź ze sobą mały plecak albo torbę z rzeczami odpowiednimi do wieku dziecka na wypadek, gdybyście musieli gdzieś czekać albo gdyby maluch zaczął się niecierpliwić i zrobił się marudny. W zależności od zainteresowań dziecka może się w niej znaleźć książeczka z naklejkami, książka z obrazkami, gra elektroniczna i wiele innych rozrywek. Trzymaj tę torbę w samochodzie, tak żeby zawsze mieć ją pod ręką. Pamiętaj też, aby podsuwać dziecku coraz to inne przedmioty, żeby się nie znudziło.

Reaguj natychmiast. Choć najłatwiej jest odpowiedzieć: „Poczekaj tylko, aż wrócimy do domu”, nie pomoże to dziecku w uspokojeniu się i odzyskaniu równowagi. Ponadto, zanim wrócicie do domu i zaczniecie omawiać to, co się stało, upłynie jakiś czas i dziecko prawdopodobnie nie będzie potrafiło dostrzec związku między spóźnionymi konsekwencjami, a tym, co wydarzyło się dużo wcześniej. 

Zobacz też : Zwalczaj napady histerii Twojego dziecka

Bądź elastyczna. Staraj się wyczuwać nastroje dziecka i odpowiednio modyfikuj swoje plany. Jeśli widzisz, że w sklepie z butami dziecko zaczyna się niecierpliwić, to zanim wejdziecie do następnego, przejdźcie się pasażem w centrum handlowym albo zróbcie sobie krótką przerwę na lody. Inne wczesne oznaki nadchodzącego napadu złości to marudzenie i pojękiwanie.

Wiele centrów handlowych, a także większe sklepy samoobsługowe, mają specjalnie wydzielone miejsca do zabawy dla dzieci, gdzie rozrywkę zapewniają dzieciom przeszkoleni pracownicy sklepu. Takie miejsce może być ratunkiem dla znudzonego i zniecierpliwionego dziecka, które potrzebuje odpocząć od swojej mamy.

Daj dziecku coś do jedzenia. Nawet niewielka przekąska podnosi poziom cukru we krwi, dodaje energii i poprawia nastrój. Zawsze miej pod ręką paluszki chlebowe albo batoniki muesli — możesz je trzymać w torebce albo schowku w samochodzie.

Idź na kompromis. Nie musisz o wszystko z dzieckiem walczyć. Czasami, dając dziecku pewne ograniczone możliwości wyboru, przerwiesz rozgrywającą się między
wami próbę sił. Możesz na przykład zaproponować: „Nie mogę ci co prawda kupić każdej zabawki, jaka wpadnie ci w oko, ale jeśli będziesz grzeczna do końca zakupów, będziesz mogła wybrać sobie jedną lalkę”.

Nie uciekaj. Dzięki opisanym wyżej sposobom będziesz mogła pomóc dziecku się uspokoić i odzyskać panowanie nad sobą. Nie rezygnuj od razu z tego, co miałaś do zrobienia, ani nie uciekaj, gdy tylko dziecko dostaje napadu złości, ponieważ w ten sposób szybko nauczysz je, że może Tobą manipulować, aby nie chodzić w miejsca, których nie lubi (na przykład do lekarza).

Znajdź schronienie. W trakcie napadu histerii zabierz dziecko w jakieś miejsce, gdzie ruch jest mniejszy i gdzie nie ma zbyt wielu ludzi, i tam postaraj się pomóc mu się uspokoić oraz odzyskać równowagę.

Artykuł jest fragmentem książki Mamie na ratunek. Jak radzić sobie z napadami złości dziecka wydawnictwa Helion

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
czy te rady są pisane tylko dla kobiet niepracujących? wybieraj poranki, zakupy w tygodniu najlepiej rano... do lekarza najlepiej w piątek wieczorem. Litości... pracując żyjesz na czas, poranek spędzasz na szybkim wstaniu ubraniu dziecka i zaprowadzeniu go do np. przedszkola, a do lekarza to zazwyczaj się chodzi jak jest taka potrzeba z wysoką gorączką nikt nie będzie czekał tygodnia bo jest poniedziałek a spokojniej w poczekalni będzie w piątek. Takie trochę nieprzemyślane te "dobre" rady