POLECAMY

Jak pielęgnować skórę noworodka po zabiegu wyłonienia stomii?

Skóra na brzuszku noworodka jest bardzo wrażliwa, dlatego po zabiegu wyłonienia stomii wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak dbać o skórę noworodka po zabiegu wyłonienia stomii? Jak go kąpać?

stomia u noworodka

Fot. Fotolia

Skóra noworodka po zabiegu wyłonienia stomii wymaga szczególnej pielęgnacji

Stomia – mimo, że u noworodków najczęściej jest wyłaniana czasowo – stwarza wiele problemów pielęgnacyjnych i rodzi obawy rodziców o dalszy rozwój dziecka. W tych trudnych chwilach zawsze należy pamiętać, że stomia nie jest chorobą, a jedynie sposobem leczenia niektórych wad lub schorzeń, a często także jedynym ratunkiem dla życia dziecka.

Stomia, inaczej przetoka jelitowa, jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem jelita z powierzchnią brzucha, w celu zachowania ciągłości układu pokarmowego. U dzieci wyłaniana jest najczęściej w wyniku wad rozwojowych i jest pewnym etapem leczenia.

Opieka nad dzieckiem z wyłonioną stomią, jest dla rodziców zadaniem trudnym, wymagającym cierpliwości oraz dokładności, ponieważ jest nowym ujściem treści jelitowej u dziecka. Skóra na brzuszku malucha nie jest przyzwyczajona do kontaktu z tą treścią, dlatego najważniejszą sprawą staje się codzienna pielęgnacja i prawidłowe zabezpieczenie wytworzonej stomii.

Zobacz także: Kiedy u noworodka wyłania się stomię?

Jak pielęgnować skórę dziecka po wyłonieniu stomii?

"Stomie często wyłaniane są u wcześniaków. Jeżeli wielkość dziecka pozwala na założenie woreczka stomijnego, jest to jak najbardziej wskazane. Sprzęt stomijny i opatrunek należy zmieniać u dzieci jak najczęściej, ponieważ szczególnie przy stomii wyłonionej na jelicie cienkim łatwo dochodzi do podrażnień i stanów zapalnych skóry wokół przetoki" – komentuje dr Stanisław Paradowski Kierownik Oddziału Chirurgii SPZOZ w Szczecinie, współpracujący z kampanią „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Jak kąpać dziecko po zabiegu wyłonienia stomii?

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest kąpiel dziecka. Skóra noworodka z natury jest delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Stomia przysparza w tym przypadku dodatkowych problemów.

Pielęgnacja skóry wokół stomii musi odbywać się przede wszystkim w taki sposób, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia, dlatego przed kąpielą warto sprawdzić także paznokcie maluszka i w razie potrzeby je obciąć.

Dziecko można kąpać bez woreczka stomijnego. "Skórę wokół przetoki należy delikatnie umyć wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Należy unikać dotykania i  pocierania wyłonionego jelita. Samą przetokę na czas mycia skóry powinno osłonić się gazikiem. Jeżeli wyłoniony brzeg jelita jest suchy, można delikatnie zmoczyć go ciekłą parafiną. Następnie przykleja się sprzęt stomijny – otwór w płytce, który przyklejamy do skóry powinien być dokładnie dopasowany do kształtu i szerokości przetoki.

sprzęt stomijny

W pozostałych sytuacjach dziecko można kąpać także z workiem stomijnym" – mówi prof. dr hab. n.med. Elżbieta Gawrych z Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Onkologicznej PUM w Szczecinie, współpracująca z kampanią „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Bezpośrednio po zabiegu, brzuszek dziecka może być wrażliwy. Ten stan powinien poprawiać się jednak w miarę upływu czasu. Rodzice nie powinni obawiać się dotykania i przewijania malucha, a także pielęgnowania jego stomii. Nie jest ona unerwiona, w związku z czym dziecko nie powinno odczuwać bólu przy przechodzeniu przez nią stolca, moczu czy w przypadku jej dotknięcia.

Źródło: Materiały kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię"

Zobacz także: Zabieg wyłonienia stomii – rola personelu medycznego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)