Dzieci na basenie/ fot. tatralandia.sk

Jak oswoić dziecko z wodą?

Przyzwyczajenie dziecka do wody może wymagać od rodzica nieco cierpliwości. Jednak wystarczy pomyśleć, ile radości da maluchowi pluskanie się w wodzie!
/ 26.07.2011 08:46
Dzieci na basenie/ fot. tatralandia.sk

Najtrudniejszy pierwszy krok – wiemy o tym wszyscy, a szczególnie nasze pociechy, które przeżywają swoje pierwsze przygody z wodą inną niż ta w domowej wannie. Im wcześniej oswoimy dzieci z wodą, tym lepiej. A wakacje są na to najlepszym okresem.

Jak oswoić dziecko z wodą?

Aby dziecko bez zbędnych stresów rozpoczęło naukę pływania, już kilka miesięcy wcześniej należy zacząć przygotowania do kontaktu z ,,wielką wodą”. Codzienne kąpiele urozmaicajmy zabawami, które trenują oddech, (np. dmuchanie piłeczki pingpongowej po tafli wody), możemy też delikatnie pryskać dziecko wodą oraz zanurzać je po uszy – z pewnością zdarzy się to także na basenie.

Dobrym pomysłem jest także – w przypadku posiadania przydomowego ogródka – ustawienie maluchowi baseniku lub brodzika; jednak pociecha bawić się w nim może tylko pod opieką osoby dorosłej. Również harce pod kroplami zraszaczy do trawników a nawet wodne zabawy na balkonie w balii czy misce mogą być dobrym przygotowaniem do wakacyjnych podbojów fal.

Zobacz też: Jak spakować dziecko na wakacje

Oswajanie dziecka z wodą a zabawki i bezpieczeństwo

Kiedy wspólnie z maluchem uznacie, że nadszedł czas na ,,wypłynięcie na szerokie wody”, wybierzcie się wcześniej do sklepu i dokonajcie niezbędnych zakupów: koło ratunkowe, motylki, czy choćby kolorowy strój kąpielowy sprawią dziecku wiele radości, przekonają też do odważniejszego odwiedzenia pływalni.

Kiedy będziecie już na miejscu, zanim wejdziesz z pociechą do wody, pozwól mu poznać teren. Poobserwowanie dzieci już pływających, przespacerowanie się po brzegu, a nawet Twoje opowieści o tym miejscu ośmielą małego pływaka i sprawią, że nowa przestrzeń nie będzie już tak tajemnicza.

Wybierając miejsce wodnych zabaw musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim kąpielisko musi być strzeżone, a woda czysta. Sprawdźmy też, czy dno nie ma gwałtownych uskoków. Biorąc pod uwagę zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i możliwości rozrywki, dobrym wyjściem okazują się parki rozrywki wodnej. Im więcej atrakcji zapewniają, tym lepiej, przekonując dziecko, że wszystko, co związane z wodą, niesie mnóstwo radości.

Dobrym pomysłem na przyzwyczajenie dziecka do wody jest zabieranie go na różnego rodzaju atrakcje wodne - np. do aquaparków, parków rozrywki wodnej. Ważne, aby taki park był wyposażony w brodzik oraz rożnego rodzaju dmuchane zabawki dla dziecka. Dzięki temu oswoimy je z wodą, a przy okazji maluch będzie miał świetną zabawę!

W weekendy, kiedy oboje z rodziców mają czas, powinniście wybrać się na basen lub do wodnego parku rozrywki i pobaraszkować z dzieckiem w wodzie! Takie oswajanie z woda przyda się, gdy jedziecie na dłuższe wakacje nad wodę!

Możemy być pewni, że po tak intensywnie spędzonym weekendzie nasza pociecha już nigdy nie będzie bała się wody i – kto wie – może następnym razem zamiast chlapać się w brodziku będzie odważnie przemierzać pierwsze metry na basenie pływackim. 

Zobacz też: Z dzieckiem na plaży - niezbędne akcesoria

Więcej informacji: www.tatralandia.sk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/02.05.2012 11:54
to super :)
/30.04.2012 12:46
Moja córcia w ogole nie boi sie wody. Nigdy nie mielismy z tym problemów.