Jak nosić niemowlę

Jak nosić niemowlę

W jakiej pozycji nosić noworodka? Mówi neonatolog.
/ 10.07.2008 13:34
Jak nosić niemowlę
Najlepiej robić to tak, by jego główka i tułów były ułożone wzdłuż jednej, poziomej osi.

Na tym etapie dziecko nie jest jeszcze przygotowane, żeby trzymać ciało i głowę w pionie. Czasami można odstąpić od takiej pozycji, ale pod warunkiem że szkrab nie protestuje i widać, że mu to odpowiada.

Po karmieniu można maluszka unosić, opierając go na swoim ramieniu, po to by ułatwić mu odbicie powietrza. Jedną ręką należy podtrzymywać jego pupę, a drugą pilnować główki, żeby nie opadała. Rączki maleństwa powinny być przewieszone przez ramię osoby, która go trzyma. Warto zadbać, by każdą czynność przy dziecku i każdy ruch z jego udziałem wykonywać spokojnie. Dzięki temu maluszki mogą oswoić się z tym, co się z nimi i wokół nich dzieje.

prof. dr n. med. Ewa Helwich, neonatolog
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/27.02.2008 13:34
Moja dwumiesięczna córeczka pozwoliła się nosić na przedramieniu tak aby jej główka i tułów były ułożone wzdłuż jednej, poziomej osi do mniej więcej końca pierwszego miesiąca. Teraz jak tylko położymy ją na przedramieniu w domu jest awantura, a ją bardzo ciężko uspokoić. Nosimy więc ją na ramieniu, gdzie też bardzo chętnie zasypia. Czy grozi to później nieprawidłową postawą?