Wstyd konstruktywny mobilizuje do zmian i poprawy sytuacji/ fot. Shutterstock

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika

W wielu przypadkach przekonanie dziecka do korzystania z nocnika graniczy niemalże z cudem. Wrzaski, piski i przeraźliwy płacz w odpowiedzi na wszelkie próby przyzwyczajenia to tylko jeden z możliwych scenariuszy zachowań. Maluch za punkt honoru obiera sobie postawienie na swoim.
/ 17.03.2017 15:54
Wstyd konstruktywny mobilizuje do zmian i poprawy sytuacji/ fot. Shutterstock

Przyjmuje się, że dziecko najczęściej zaczyna korzystać z nocnika mniej więcej w drugiej połowie trzeciego roku życia. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, że każdy bobas rozwija się w swoim własnym tempie. Jest kilka sposobów na oswojenie dziecka z nocnikiem. My przedstawimy te najskuteczniejsze.

Rozpoznaj odpowiedni moment na naukę korzystania z nocnika

Dzieci okazują oznaki, że są gotowe na korzystanie z toalety pomiędzy 1,5 a 3 rokiem życia. Jednak nie są to sztywne granice czy moment krytyczny, po którym nabycie tej umiejętności nie jest możliwe. Niektóre dzieci zaczynają korzystać z nocnika wcześniej, a jeszcze inne później. Wszystko to zależy od temperamentu i dojrzałości emocjonalnej dziecka. Przyjmuje się, że to dziewczynki wcześniej przekonywują się do toalety. Jednak nie należy uznawać tego za regułę.

Można zacząć przyzwyczajać malucha do nocnika po spełnieniu następujących kryteriów:

  • Maluch powinien właściwie odczytywać oznaki, które przypominają mu o jego potrzebach fizjologicznych. Musi kojarzyć te sygnały z odpowiednimi czynnościami, które trzeba przedsięwzięć;
  • Dziecko czuje się niekomfortowo w brudnej pieluszce, za każdym razem sygnalizuje to mamie;
  • Mama jest w stanie rozpoznać np: z wyrazu twarzy czy określonego zachowania, że dziecku „chce się siusiu”;
  • Wypróżnienia dziecka cechuje się względną regularnością.

Jeśli Twoja pociecha spełnia większość z tych kryteriów możesz zacząć namawiać malucha do skorzystania z nocnika. Najlepszą porą roku sprzyjającą nabyciu tej umiejętności jest lato. Dziecko nosi mniej ubrań, co powoduje, iż ta czynność staje się mniej uciążliwa.

I faza: oswojenie - nauka korzystania z nocnika

Pokazuj maluchowi, że korzystanie z nocnika jest najnormalniejszą rzeczą na świecie. Przydatne w tym względzie będą różne wycinki z gazet czy reklamy, które pokazują inne brzdące w tej sytuacji. Za wzór możesz stawiać dzieci znajomych, które Twoje pociecha dobrze zna. To wzbudzi w nim lekką rywalizację i ostatecznie upewni go, że korzystanie z nocnika nie jest taką tragedią. Możesz czytać maluchowi bajkę, w której bohaterowie opanowują tą trudną sztukę. Opowiadania dla dzieci mają dla nich wielką moc oddziaływania. W fazie początkowej poproś go jedynie o siedzenie na nocniku, nawet w ubranku przez kilka minut. Stopniowo wydłużaj czas. Terapia szokowa jest w tym przypadku niewskazana, stosuj technikę „małych kroczków”.

Nocnik - zabawka - nauka korzystania z nocnika

Na rynku jest olbrzymi wybór różnych rodzajów nocników - od tych standardowych po te, które kształtem i formą nawiązują na przykład do postaci z bajek. Mają one w swojej ofercie różne melodyjki, gadżety itp. Wyszukane kształty i rozmaite wzory wzbudzą zainteresowanie w dziecku, co w przyszłości może zaowocować przyzwyczajeniem się i zneutralizowaniem awersji do nocnika.

Należy uważać jednak na nocniki z głośną melodyjką – nagły wybuch dźwięków może przestraszyć dziecko i zniechęcić go do korzystania z nocnika. W takim przypadku lepiej dziecko uprzedzić, że jak zrobi siusiu, to w nagrodę nocnik zagra.

Chwal i nagradzaj

Nic tak nie motywuje dzieci jak pochwały i nagrody. Doceniaj nawet najmniejsze próby malucha, które zbliżają go do celu. Nie możesz wywierać na dziecku żadnej presji. Ciesz się z małych sukcesów, albowiem to one składają się na osiągnięcie głównego celu. Okrzyki podziwu i radości okazywane przez mamę pobudzają dziecko do dalszych działań. Niektórzy rodzice używają kalendarza, w którym zaznaczają różnymi nalepkami: słoneczkami, medalami czy uśmiechniętymi buziami dni, w których dziecko skorzystało z nocnika.

Polecamy: Jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka

Wśród wszystkich wskazówek i zaleceń zachowaj zdrowy rozsądek. Przepuść te rady przez swoją własną wrażliwość. Niech nie zwiodą Cię porady sąsiadek, babć i koleżanek, które mówią, żeby na siłę zmuszać dziecko do korzystania z nocnika. To może doprowadzić do trwałej niechęci, a nawet buntu malucha wobec, w jego mniemaniu, największego wroga. Jeśli mimo Twoich usilnych starań dziecko odmawia, postaw nocnik w widocznym miejscu i daj mu czas na oswojenie i przyzwyczajenie się. W pewnym momencie, dla Twojej pociechy stanie się to czymś zupełnie normalnym.

Zobacz także: Miej zawsze dziecko na oku