Badanie logopedyczne niemowlęcia/ fot. wydawnictwo Harmonia

Jak logopeda bada noworodka?

Już po narodzeniu dziecka logopeda ocenia jego zdolność mowy, a właściwie potencjał do jej rozwoju. Logopedyczne badanie sprawdza możliwości kształtowania się mowy dziecka. Sprawdź, co testuje logopeda u noworodków.
/ 18.01.2012 12:03
Badanie logopedyczne niemowlęcia/ fot. wydawnictwo Harmonia

Słuch

Pierwsze logopedyczne badanie przesiewowe przeprowadzone jest u noworodków. Jednym z kluczowych punktów badania jest sprawdzenie słuchu i jego funkcji. Bada się przede wszystkim słuch fizyczny, tzn. czy dziecko reaguje na dźwięki z otoczenia. Test pomaga wykluczyć lub zdiagnozować głuchotę.

Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka trudno jest jednoznacznie zdiagnozować funkcje słuchowe, które w tym czasie dopiero się kształtują. Prawidłowo powinno słyszeć dziecko 6-miesięczne, które zaczyna naśladować dźwięki z otoczenia (gaworzenie). Do 6. miesiąca życia dziecko głuży, tzn. wydaje dźwięki głównie gardłowe, które nie są żadnym odwzorowaniem zasłyszanych brzmień.

Sygnałem, który powinien zaniepokoić rodziców jest brak gaworzenia po 6. miesiącu życia dziecka.

Twarz

Podczas testów dokonuje się także wstępnej oceny budowy twarzoczaszki (czy nie występują żadne widoczne deformacje), a także narządów mowy, np. budowy języka, podniebienia czy wędzidełka podjęzykowego. W przypadku ich nieprawidłowej budowy można dokonać operacyjnej korekcji, która zapobiegnie przyszłym problemom z mową.

Dotyk

Innym istotnym badanym czynnikiem jest nadwrażliwość na dotyk w obrębie aparatu mownego – niezwykle częsta w przypadku dzieci urodzonych przez operację cesarskiego cięcia.

W przypadku jej wystąpienia zaleca się specjalistyczny masaż pomagający w niwelowaniu dyskomfortu czuciowego.

Polecamy: Dziecko u logopedy - logopedyczne badania przesiewowe

Oddychanie i połykanie

Istotną częścią postępowania badawczego jest sprawdzenie działania funkcji oddechowych i połykania, które są podstawowymi czynnikami kształtującymi mowę. Niemowlę ze względu na specyficzną dla siebie budowę aparatu mowy może jednocześnie oddychać i jeść. Dławienie się dziecka podczas jedzenia może być symptomem nieprawidłowości w budowie aparatu pokarmowego i oddechowego.

Dowiedz się więcej: Połykanie - jak wpływa na mowę dziecka?

Niemowlęce odruchy

Bardzo ważne jest badanie niemowlęcych odruchów, które są pierwszymi i najbardziej pierwotnymi funkcjami wpływającymi na kształtowanie się mowy. Należą do nich:

  • Odruch ssania (zanika miedzy 1. a 2. rokiem życia).
  • Odruch przełykania.
  • Odruch nasycenia.
  • Odruch kąsania, gryzienia i zaciskania zębów (od 5 – 7 miesiąca życia).
  • Odruch żucia (pojawia się ok. 7. miesiąca życia).
  • Odruch wymiotny.
  • Odruch ryjkowy (w niemowlęctwie umożliwia wyszukanie sutka na piersi matki oraz ssanie i wciąganie. Wpływa na umiejętność picia z kubka, przez słomkę, całowania i dmuchania. Wpływa na kształtowanie się wymowy głosek: j, l, o, u, w, a, e, s, z, c, dz, cz, sz, rz).
  • Dłoniowo-bródkowy odruch Babkina (utrzymujący się zbyt długo objawia się stale zaciśniętymi pięściami).
  • Odruch szukania ustami (po urodzeniu związany z szukaniem piersi matki i powiązany z odruchem ssania).
  • Odruch ustalenia głowy ( niemowlę odwraca głowe w przeciwnym kierunku niż ustawienie ciała).  

Zobacz też: Logopeda do 3. roku życia - nie zwlekaj z wizytą