Jak kupić dziecku trafiony prezent gwiazdkowy?

O jakim prezencie gwiazdkowym marzy twoje dziecko? Czy wiesz, jakie ma potrzeby? Gdzie kupisz prezent i ile pieniędzy na niego przeznaczysz? Zobacz, czym polscy rodzice kierują się podczas kupowania prezentów dla dzieci!
/ 05.12.2014 10:40

prezent gwiazdkowy dla dziecka

Fot. Fotolia

Z badania „Polscy rodzice o prezentach gwiazdkowych dla swoich dzieci” przeprowadzonego w październiku 2014 roku wynika, że 76% rodziców zna potrzeby i marzenia dzieci, i zamierza je spełnić w formie prezentów gwiazdkowych.

Skąd rodzice wiedzą, co dzieci chcą dostać pod choinkę?

Aby wejść w posiadanie tej wiedzy i jak najlepiej dopasować plany zakupowe do dziecięcych marzeń, rodzice stosują rozmaite zabiegi:

  • 59% badanych rozmawia ze swoimi dziećmi na ten temat,
  • 36% badanych zachęca je do pisania listu do Świętego Mikołaja,
  • 13% rodziców bazuje na własnej ocenie potrzeb dziecka,
  • 12% rodziców prosi dziecko o sporządzenie listy wymarzonych podarunków.

Co ciekawe – 63% polskich dzieci wierzy w Świętego Mikołaja.

"Respondenci przeprowadzonego na nasze zlecenie badania zadeklarowali, że ich dzieci marzą przede wszystkim o zabawkach (56%), w dalszej kolejności o sprzęcie elektronicznym (22%), grach komputerowych i tradycyjnych (po 11%) a także o ubraniach (8%).

Co bardzo ważne, 95% rodziców zamierza spełnić gwiazdkowe marzenia swoich dzieci" – powiedział Marek Janeczko, Dyrektor Operacyjny i członek zarządu firmy SMYK.

Zobacz także: Czekoladowe prezenty na Boże Narodzenie

Ile prezentów gwiazdkowych kupić dziecku?

W drugiej części badania zostały opisane zwyczaje związane z obdarowywaniem dzieci prezentami świątecznymi w polskich domach. Okazuje się, że większość dzieci w naszym kraju znajdzie pod choinką 3-4 prezenty, w tym jeden prezent od rodziców oraz kilka podarunków od innych osób.

Liczba prezentów zależy od marzeń i oczekiwań dzieci (43%), ich aktualnych potrzeb (36%), a także od budżetu, jaki rodzice przeznaczają na zakupy świąteczne.

Rodzice przewidują, że wśród tegorocznych prezentów będą dominowały:

  • zabawki (53% wskazań),
  • ubrania (41%),
  • słodycze (26%)
  • książki (20%).

Dopiero w dalszej kolejności wspominają o grach komputerowych czy sprzęcie elektronicznym.

Wśród zabawek, które otrzymają pod choinkę polskie dzieci, znajdą się przede wszystkim klocki (35%), zabawki edukacyjne (32%) oraz akcesoria dla najmłodszych (bujaczki, grzechotki itp., 26%).

"Kiedy zestawimy ze sobą odpowiedzi na pytania dotyczące marzeń dzieci na temat podarunków świątecznych z listą prezentów, które według przewidywań rodziców faktycznie otrzymają najmłodsi, zobaczymy, że na obu listach na pierwszym miejscu pojawiają się zabawki. To bardzo dobra informacja, ponieważ zabawki, zarówno te edukacyjne, jak i tradycyjne, stanowią niezmiernie ważny element wspomagający rozwój emocjonalny i fizyczny dzieci w każdym wieku" – tłumaczy dr Magdalena Śniegulska, psycholog dziecięcy współpracujący z siecią SMYK.

"Kiedy spojrzymy na dalsze pozycje obu list, zobaczymy jednak pewne rozbieżności. W dziecięcych marzeniach wysokie pozycje zajmują sprzęt elektroniczny i gry komputerowe. Dobrze, że rodzice nie pozostają bezkrytyczni w stosunku do dziecięcych pragnień i jednak częściej kupują im np. książki" – dodaje dr Magdalena Śniegulska.

Ile rodzice wydają na prezent gwiazdkowy dla dziecka?

W ostatniej części badania pytano rodziców o wydatki związane z zakupem podarunków świątecznych dla dzieci. Okazuje się, że ponad 50% polskich rodziców na prezent gwiazdkowy dla swojego dziecka przeznacza kwotę od 50 do 100 zł.

Kwota ta w przypadku większości badanych jest podobna do tej sprzed roku, choć 15% respondentów ocenia, że wyda na ten cel mniej niż w ubiegłe święta.

Zobacz także: Co zrobić, gdy dziecko pyta "Czy Święty Mikołaj istnieje?"

Gdzie rodzice najchętniej kupują prezenty gwiazdkowe dla dzieci?

Rodzice kupują podarunki dla swoich pociech przede wszystkim w supermarketach i hipermarketach (60%). Popularnym źródłem zakupów jest też portal aukcyjny Allegro (40%). Z usług sieciowych sklepów z zabawkami korzysta ponad jedna czwarta rodziców (27%). Ponad 20% respondentów kupuje prezenty w sklepach internetowych.

Większość respondentów (65%) planuje budżet w ciągu miesiąca poprzedzającego Święta Bożego Narodzenia. Na ostatnią chwilę (tydzień i krócej) odkłada to 25% badanych, natomiast 21% w ogóle nie ustala wielkości budżetu przeznaczonego na prezenty dla dzieci.

Badanie „Polscy rodzice o prezentach gwiazdkowych dla swoich dzieci” zostało zrealizowane na zlecenie SMYKA na reprezentatywnej próbie polskich rodziców mających dzieci w wieku 0-14 lat.

Źródło: Materiały prasowe Solski Burson-Marsteller

Zobacz także: Czekolada domowej roboty na świąteczny prezent!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/08.11.2015 14:25
Najlepiej poszukac w sklepach internetowych. Jest duzo sklepow typowo z prezentami. Mi szczegolnie przypadl do gustu sklep http://www.takapaka.pl/ naprawde fajne i niespotykane w standardowych sklepach przezenty :)
/03.09.2015 15:09
kupic w sklepie zabawkowa-wypa pl - na pewno bedzie trafiony!!!
/19.04.2015 19:14
do świąt jeszcze sporo czasu, jakis czas temu dopiero byly :) ale warto miec na uwadze hurtownie www.jokomisiada.pl - tutaj mozna kupic zabawki kazdego rodzaju :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)